– Wirth dysponuje znaczącym doświadczeniem w zakresie rozwoju firm na rynkach globalnych oraz unikatowymi kompetencjami i siecią kontaktów, które strategicznie wzmocnią działania biznesowe spółki, w szczególności na rynku chińskim – podkreśla XTPL w komunikacie.
9 stycznia w spółce XTPL odbyło się walne zgromadzenie. Decyzją akcjonariuszy w radzie nadzorczej spółki zostaną dokonane zmiany, prof. Herberta Wirtha zostanie do niej powołany. Wirth pełnił funkcję prezesa KGHM od 2009 roku do 2016 roku. Ma on ogromne doświadczenie na rynku kapitałowym i jest wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej oraz członkiem Polskiej Akademii Nauk i Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.
– Będę wspierał zarząd w komercjalizacji projektów, zwłaszcza na rynkach azjatyckich. Jestem przekonany, że rozwiązania opracowane przez spółkę pomogą globalnym producentom w sprostaniu ich wyzwaniom technologicznym. Oferowana niezrównana precyzja druku, jego skalowalność oraz wpisywanie się tego technologicznego rozwiązania w kluczowe megatrendy na rynku elektroniki to bezsprzeczne przewagi konkurencyjne, które w mojej ocenie będą decydować o sukcesie XTPL na świecie – wskazuje, cytowany w komunikacie, Wirth.
To nie koniec zmian. Sebastian Młodziński, który jest współtwórcą spółki XTPL odszedł z rady nadzorczej. Młodziński powiedział, że podjął taka decyzję, aby móc mocniej zaangażować się w najbliższe plany biznesowe firmy. Jednocześnie powiedział, że nadal będzie wspierał spółkę i pozostanie jej akcjonariuszem.
XTPL
Spółka technologiczna XTPL specjalizuje się w nanotechnologii druku. Firma idzie jak burza. Pod koniec 2019 roku informowaliśmy o tym, że XTPL nawiązała współpracę z chińskim gigantem, firmą Hefei BOE Joint Technology. Tuż po tej informacji akcje spółki poszły do góry o 30 proc.
– BOE wykazało zainteresowanie naszą technologią. Umowa dotyczy jej ewaluacji, czyli wstępnego przetestowania tego, jak konkretnie nasze rozwiązania sprawdzają się w połączeniu z wyzwaniem technologicznym zdefiniowanym przez BOE. To złożony proces, który jest częścią komercjalizacji — należy jednak pamiętać o tym, że komercjalizacja w przypadku „deep tech” to proces skomplikowany i wieloetapowy – mówił wtedy Filip Granek, prezes i największy akcjonariusz XTPL.
Natomiast na początku ubiegłego roku pisaliśmy o tym, że XTPL pojawiło się w Dolinie Krzemowej, a konkretnie firma otworzyła spółkę w Sunnyvale. To był ważny krok dla XTPL, który chce rozwijać swoją działalność w Stanach Zjednoczonych.
– Krzemowa Dolina to miejsce, które szybko zdefiniowaliśmy jako biznesowy kierunek numer jeden dla XTPL. To wyjątkowy tygiel, łączący przemysł, innowacje, kapitał i ludzi. W najbliższym sąsiedztwie naszego biura są nie tylko tacy potentaci jak LinkedIn czy Apple ale także np. Corning, który słynie z technologicznych innowacji wdrażanych na masową skalę. W USA mamy już grupę amerykańskich menedżerów wspierających nas w zakresie komercjalizacji oraz ochrony IP. Do tego zakończyliśmy niedawno z sukcesem kolejny etap zaawansowanego projektu typu proof-of-concept dla jednego z tamtejszych czołowych graczy w segmencie smart glass – mówił wtedy Filip Granek, prezes XTPL.
XTPL rozwija się bardzo dynamicznie i cały czas sięga po nowe kierunki ekspansji. Wszystko wskazuje na to, że udział Herberta Wirtha w firmie znacząco przyśpieszy ten proces.