Podsumujcie Waszą działalność w 2023 r.
W zeszłym roku odbyła się trzecia edycja Carpathian Startup Fest (CSF), która zdecydowanie przerosła nasze założenia i oczekiwania praktycznie w każdym możliwym obszarze. Od samego początku naszym głównym celem było wspieranie rozwoju ekosystemu startupowego, dlatego z zadowoleniem dzielimy się dzisiaj informacją, że CSF skutecznie ewoluował w platformę umożliwiającą wymianę wiedzy i nawiązywanie kontaktów biznesowych pomiędzy startupami, funduszami inwestycyjnymi oraz podmiotami, które na co dzień rozwijają tę branżę.
2023 był dla nas także okresem pełnym wyzwań i emocji związanych z Jubileuszem 30-lecia Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz 20-lecia Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aerpolis. Z dumą również przyjęliśmy od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości nominację na Animatora Platform Startowych.
W ramach Platformy Startowej „Start In” planujemy stworzenie kompleksowego programu wsparcia dla 210 innowacyjnych startupów – od momentu rejestracji (jako spółki kapitałowej) aż do opracowania modelu biznesowego i stworzenia Minimum Viable Product (MVP).
Nasza Platforma oferuje szerokie wsparcie, obejmujące nie tylko podstawowe usługi, takie jak dostęp do biura, treningi pitch, obsługę prawną, księgową i doradztwo podatkowe, ale także specjalistyczne usługi związane z tworzeniem MVP i modelu biznesowego. Dla startupów, których potrzeby przekraczają dostępne zasoby, przewidziane są granty.
Projekt jest otwarty dla pomysłodawców – osób fizycznych z pomysłem na biznes, bez ograniczeń wiekowych i bez względu na branżę. Dla pomysłów związanych z motoryzacją przewidziana jest specjalna ścieżka inkubacyjna. Poszukujemy innowacyjnych pomysłów o potencjale przynajmniej na skalę kraju, ze szczególnym uwzględnieniem projektów związanych z zrównoważonym rozwojem.
Projekt realizujemy wspólnie z partnerami takimi jak: Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. w Mielcu, Kielecki Park Technologiczny, Accelpoint Sp. z o.o. oraz SpeedUp Venture Capital Group.
Co Was zaskoczyło pozytywnie/negatywnie w Waszej działalności?
Naszym największym zaskoczeniem było ogromne zainteresowanie Carpathian Startup Fest. Przełamaliśmy barierę 1000 uczestników, a do konkursu startupowego zgłosiło się prawie 300 projektów nie tylko z Polski, ale także z obszaru CEE, USA i Irlandii. Z powodzeniem udało nam się przyciągnąć rosnącą grupę utalentowanych przedsiębiorców i inwestorów z różnych zakątków świata. W obecnym roku dążymy do jeszcze większej liczby uczestników. Z radością stwierdzamy, że z każdym rokiem Rzeszów staje się coraz bardziej widocznym punktem na startupowej mapie kraju.
Co planujecie w 2024 r.?
Naszym celem jest dalszy rozwój festiwalu, który w tym roku odbędzie się 5 i 6 czerwca oraz jeszcze intensywniejsze zaangażowanie w promowanie innowacyjności w naszym regionie. Planujemy poszerzyć nasze partnerstwa i wprowadzić nowe inicjatywy, aby wesprzeć większą liczbę projektów startupowych.
Z tego miejsca serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w wydarzeniu CSF24 KickOff, które odbędzie się 31 stycznia w formule online. Na tym spotkaniu dowiecie się, jak zaplanowaliśmy IV edycję CSF, jakie będą zasady konkursu dla startupów, oraz kogo zaprosiliśmy jako prelegentów i panelistów. Zachęcam do śledzenia carpathianfest.pl oraz naszych mediów społecznościowych, gdzie w najbliższym czasie przedstawimy więcej informacji na temat.
Poza Carpathian Startup Fest, w przyszłym roku planujemy zorganizować trzy inne znaczące wydarzenia, koncentrujące się na sztucznej inteligencji, implementacji technologii w obszarze branży HR oraz w dziedzinie jakości życia. Do zobaczenia w Rzeszowie!