CB Insights: Polskie hologramy globalnym graczem w metaversie

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

VividQ Pędraszewska

Udostępnij:

CB Insights opublikowało zestawienie około dwustu najważniejszych firm urzeczywistniających wizję metaversum. Wśród nich znalazł się i polski akcent – tworzący oprogramowanie i sterowniki do wyświetlaczy hologramowych VividQ.

Jak podkreślili twórcy zestawienia, w branży działają tysiące dojrzałych firm i startupów, a do zestawienia wybrano tylko te o najlepszym finansowaniu, najlepiej rozwiniętej sieci biznesowej i najbardziej rozpoznawalne na rynku. Tym bardziej cieszy obecność w zestawieniu VividQ.

Metaverse polski startup

Zestawienie CB Insights. Najważniejsze firmy tworzące rozwiązania dla metaverse. źródło: CB Insights.

Gołym okiem

Projekt VividQ jest wyjątkowy przede wszystkich ze względu na dwa czynniki.

Pierwszy z nich to dużo niższa niż u konkurencji moc obliczeniowa potrzebna do wyświetlania hologramu. Dzięki tej innowacji hologram “ładuje się” dużo szybciej – w czasie rzeczywistym, dzięki czemu obraz ma dużo lepszą jakość od wcześniej rozwijanych projektów.

Druga innowacja VividQ to możliwość oglądania obrazów 3D bez jakichkolwiek nakładek, okularów czy headsetów. Jak powiedziała nam Aleksandra Pędraszewska, rozwiązania VividQ wdrażane są już w branży automotive (wyświetlacze 3D dla kierowców), gamingu i w wearables.

Obraz 3D i dotyk

Zestawienie CB Insights pomaga dostrzec, jak złożonym zadaniem jest budowa metaversum. Pokazuje też, jak wiele rozwiązań potrzebnych jest, aby zbudować równoległy świat. Infrastruktura – moce obliczeniowe i rozwiązania ultraszybko wykonujące obliczenia, konieczne dla wyświetlania w czasie rzeczywistym światów. Modele 3D, awatary i wolumetryczne wideo tworzące bazę dla wizualizacji światów. Wyświetlanie i odczuwanie.

Zestawienie CB Insights pokazuje nam coś jeszcze – różnorodność twarzy metaversum. Równoległy świat możemy doświadczać nie tylko wzrokowo (hologramy, smart okulary AR, headsety VR), ale i dotykowo (haptyka), jak również poczuć jego zapach.

Metaverse. Smacznego!

Smak to kolejny ważny element, który pozwoli wejść do metaversum kolejnym graczom, w tym wypadku firmom spożywczym. Jednym z graczy w tej kategorii jest japoński Norimaki Synthesizer. Spółka rozwija technologię, która ma pozwolić na dodanie do palety równoległego świata smakowania oglądanych produktów.