CB Insights wytypowało 100 najbardziej obiecujących startupów z branży AI. Dwa polskie startupy w rankingu

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

cosmose AI

Udostępnij:

Neptune.ai i Cosmose AI to dwie polskie spółki, które trafiły na listę stu najlepszych startupów na świecie według amerykańskich ekspertów CB Insights.

Jak co roku analitycy firmy badawczej CB Insights wskazali najciekawsze i najlepiej rokujące projekty z obszaru sztucznej inteligencji na świecie. Zadanie arcytrudne, trochę jak szukanie igły w stogu siana, bo przecież AI stosowana jest obecnie w praktycznie już każdej branży. Jak rozległe zastosowania ma obecnie sztuczna inteligencja pokazuje rozstrzał tematyczny zwycięskich rozwiązań: recykling, wspomaganie niedosłyszących, odżywianie roślin, aktywizacja społeczna czy autonomiczne pojazdy.

Miażdżąca przewaga Amerykanów

Aż siedemdziesiąt trzy wybrane w rankingu firmy mają swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych, osiem w Wielkiej Brytanii, a pięć w Kanadzie – dominacja świata anglojęzycznego jest widoczna gołym okiem. Tak duża liczba amerykańskich startupów może służyć jako wskazówka dla polskich spółek z branży AI – warto obserwować spółki z USA i opcjom finansowania, jakimi są wspierane.

Wśród stu wybranych z tysięcy działających na rynku znalazły się również polski Neptune.ai i Cosmose.ai. Co warto podkreślić, dla obydwu startupów to już drugi rok na liście CB Insight.

CB Insight ranking startupów w branży AI Wyniki CB Insight dla startupów tworzących rozwiązania sztucznej inteligencji.

Dwa polskie startupy w rankingu!

Firmy działają w różnych obszarach. Cosmose AI pomaga monitorować zachowania i odbiór marki przez klientów w fizycznych sklepów. Wśród klientów znajdziecie L’Oreal, LVMH, Subway i airbnb. W spółkę zainwestowali m.in. OTB Ventures. W sześciu rundach zebrali łącznie 27 milionów dolarów. Obecnie spółka ma swoją główną siedzibę w Singapurze.

Z kolei rozwiązania Neptune.ai wspierają rozprzestrzenianie się AI – adoptowanie jej przez inżynierów, którzy niekoniecznie są ekspertami w tej dziedzinie. Spółka stworzyła platformę wspomagającą modelowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Jednym z pierwszych inwestorów było Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Z produktu Neptune.ai korzystają m.in. Roche, New Yorker i Brainly.

Neptune.ai uzyskał jedną z najwyższych w tym roku rund finansowania wśród polskich startupów. Do spółki w kwietniu trafiły 32 miliony złotych. Rundę A wsparli Almaz Capital, btov Partners, Rheingau Founders i polski TDJ Pitango.