— Potwierdzamy, iż w dniu 20 sierpnia 2019 r. były prowadzone czynności wyjaśniające w zakresie jednego z funduszy dedykowanych, zarządzanych przez towarzystwo — oświadcza fundusz.
CBA zatrzymało przedsiębiorców i doradców podatkowych oraz przedstawicieli funduszu inwestycyjnego. Zdaniem służb, ujęci w nielegalny sposób unikali opodatkowania narażając Skarb Państwa na utratę miliona złotych. — Jednocześnie prowadzone są także przeszukania w kilkunastu miejscach w Warszawie, w tym w jednej ze stołecznych kancelarii podatkowych — podano.
— Wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy w celu uniknięcia opodatkowania wykorzystywali fundusz inwestycyjny, współpracując przy tym procederze z kancelarią podatkową. Jak ustalili śledczy działanie osób dzisiaj zatrzymanych wyrządziło co najmniej 1 mln złotych szkody w mieniu Skarbu Państwa. Postępowanie, w ramach którego prowadzone są czynności dotyczy zorganizowanych na dużą skalę oszustw podatkowych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz nieujawniania właściwym organom podatkowym przedmiotu oraz podstawy opodatkowania — oświadczyło CBA.
Zatrzymane osoby zostały przewiezione do Prokuratury Krajowej w Gdańsku, gdzie usłyszą zarzuty. Do sprawy odniosło się AgioFunds TFI — Nie mamy pełnych informacji odnośnie prowadzonego postępowania, a zatrzymania wynikają z potrzeby uzyskania szczegółowych informacji od pracowników współpracujących z klientem — tłumaczy TFI. — Możemy potwierdzić, że sprawa dotyczy funduszu aktywów niepublicznych, utworzonego na potrzeby konkretnego klienta. Aktywa funduszu stanowią majątek prywatny klienta. Towarzystwo współpracuje z innymi klientami w zakresie podobnych rozwiązań inwestycyjnych, co zawsze poczytywaliśmy sobie za dowód zaufania i potwierdzenie naszych wysokich kompetencji.
AgioFunds TFI SA jest licencjonowanym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, działającym na mocy ustawy i pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Na rynku funduszy inwestycyjnych są obecni od kwietnia 2009 roku. W ofercie Towarzystwa znaleźć można obecnie kilkanaście funduszy inwestycyjnych, m.in.: AGIO Agresywny, AGIO Akcji Małych i Średnich Spółek. Oferowane są również zamknięte fundusze, dedykowane konkretnym inwestorom. Wartość aktywów zarządzanych przez TFI przekroczyła na koniec 2018 r. 6,7 mld zł.