CD Projekt przekazał na walkę z koronawirusem 2 mln zł. Kolejne 2 mln zł dorzucili akcjonariusze firmy

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

CD Projekt przekazał na walkę z koronawirusem 2 mln zł. Kolejne 2 mln zł dorzucili akcjonariusze firmy

Udostępnij:

Wiele dużych i znanych firm przeznacza pieniądze na walkę z koronawirusem. Swoją pomoc finansową zaoferował także CD Projekt przeznaczając na akcję 2 mln zł.

Znany szczególnie z gry „Wiedźmin” CD Projekt poinformował, że wsparł finansowo polską ochronę zdrowia w walce z epidemią. Także akcjonariusze firmy podarowali 2 mln zł.

– Nie znamy się na kupowaniu sprzętu medycznego, masek ani kombinezonów, dlatego podjęliśmy decyzję o współpracy z profesjonalistami z wieloletnim doświadczeniem – WOŚP – napisał CD Projekt na swoim facebookowym profilu.

Jak pomaga polski biznes?

CD Projekt nie jest jedyną firmą z Polski, która zaangażowała się w pomoc. Jedną z pierwszych, które zadeklarowały finansową pomoc była firma meblowa Agata, która poinformowała, że przekaże 1 mln zł na zakup sprzętu i wyposażenia medycznego.

We wtorek zarząd Żabka Polska poinformował, że przeznaczy 2 mln zł na zakup testów w kierunku SARS-CoV-2, które wykona Warsaw Genomics, warszawskie laboratorium specjalizujące w diagnostyce genetycznej. Na zakup sprzętu firma przekazała 4,5 mln zł.

Z kolei Kulczyk Foundation przekazał Fundacji Lekarze Lekarzom 20 mln zł na walkę z koronawirusem, a Fundacja TVN – 1 mln zł również dla Warsaw Genomics.

Także osobom publicznym nie jest obojętny niedobór sprzętu medycznego. Robert i Anna Lewandowscy przekazali 1 mln euro szpitalom zakaźnym. Natomiast producent odzieży sportowej 4F przekazał szpitalowi MSWiA w Warszawie 300 par gogli dla personelu oraz zadeklarował, że na pomoc placówce przeznaczy 20% obrotów swojego sklepu internetowego.

Wsparcie finansowe zaoferowali także: Orlen (6 mln zł), Lotos (5 mln zł), PGE (5 mln zł) i Totalizator Sportowy (4 mln zł). Pojawiają się także datki żywnościowe. Firma Colian (właściciel takich marek jak Hellena, Goplana, Grześki) przekazał 160 tys. sztuk słodyczy i napojów niegazowanych wszystkim szpitalom przekształconym w zakaźne do walki koronawirusem. Maspex podarował 1 mln różnych produktów.

Amerykańscy giganci także przekazują pieniądze

Epidemia w Stanach Zjednoczonych nabiera z każdym dniem coraz większych rozmiarów. Największy problem z liczbą zarażonych ludzi ma stan Nowy Jork. Wiele dużych firm chce pomóc z niedoborem maseczek z filtrem, z których korzystają lekarze i inni pracownicy ochrony zdrowia. Do akcji przekazywania maseczek lub pieniędzy włączyły się już Apple, Amazon, Facebook i Tesla. Poza tym Elon Musk poinformował, że jest gotów użyczyć swojej fabryki do produkcji respiratorów.