CD Projekt wprowadza 6-dniowy tydzień pracy. Wszyscy pracownicy biorą nadgodziny przed premierą gry Cyberpunk 2077

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

CD Projekt wprowadza 6-dniowy tydzień pracy. Wszyscy pracownicy biorą nadgodziny przed premierą gry Cyberpunk 2077

Udostępnij:

Adam Badowski, szef CD Projekt Red, zapowiedział swoim pracownikom, że do premiery Cyberpunka 2077 (czyli do 19 listopada) wszyscy przechodzą na 6-dniowy tydzień pracy.

W mailu do swoich pracowników Adam Badowski napisał, że studio właśnie wysłało grę do Sony w celu zdobycia certyfikatu potrzebnego do jej wydania. Do zapowiadanej premiery firma musi usunąć wszystkie występujące w niej błędy, dlatego wszyscy muszą teraz pracować na najwyższych obrotach.

Pracownicy CD Projekt Red, mimo że otrzymają pieniądze za nadgodziny, nie są zadowoleni z tej decyzji. Jeden z pracowników CD projekt Red, który chce pozostać anonimowy, powiedział w rozmowie z serwisem Bloomberg.com, że niektórzy już od roku pracują nocami i weekendy.

Badowski w mailu do pracowników napisał, że od dzisiaj całe studio pracuje na najwyższych obrotach. Oznacza to, że pracujemy o jeden dzień w tygodniu więcej. Dodał, że bierze na siebie całą krytykę związaną z tą decyzją i ma świadomość, że jest to sprzeczne z tym, co firma wcześniej obiecywała i z tym co sam uważa, jednak władze firmy przeanalizowały wszystkie inne możliwości i ta okazała się najlepsza.

W środę Badowski napisał na Twitterze, że pracownicy CD Projektu mogą nadal liczyć na wypłaty premii w wysokości 10 proc. rocznego zysku firmy. Może okazać się, że kwota ta będzie zawrotna, ponieważ analitycy szacują, że zysk netto warszawskiej firmy wzrośnie 11-krotnie do 2 mld zł (520 mln usd) w 2020 roku. CD Projekt miał na koniec czerwca 1079 pracowników.

– Wydaje się, że większość inwestorów bierze pod uwagę, że w wysoce konkurencyjnej branży, w której głównym atutem są programiści i graficy, firma musi oferować wysokie premie, aby nie stracić swoich pracowników i uniknąć kryzysu – powiedział, cytowany przez Bloomberg.cm Tomasz Rodak, analityk BOS Bank.

Jedni wydłużają tydzień pracy, inni skracają

Podczas gdy CD Projekt wydłuża tydzień pracy, na całym świecie coraz więcej firm decyduje się na skrócenie go do 4 dni, przy zachowaniu takiej samej pensji. Jedną z pierwszych, dużych firm był Microsoft, który kilka lat temu wprowadził pilotażowy program z krótszym tygodniem pracy. W 2019 roku Partia Pracy w Wielkiej Brytanii wskazała taki pomysł w swoim programie. Obecnie, na co wpłynęła pandemia koronawirusa, Niemcy również decydują się na takie rozwiązanie. 

Badania, jakie zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii jasno wskazują, że krótszy tydzień pracy to korzyść nie tylko dla pracowników ale również dla przedsiębiorców. W firmach, w których wprowadzono to rozwiązanie nie tylko wzrosła efektywność i wydajność. Pracownicy brali mniej urlopu, a firmy oszczędziły blisko 92 mld funtów rocznie.

Polacy również widzą potencjał w takim systemie. Jedną z pierwszych firm nad Wisłą, która wprowadziła takie rozwiązanie jest Nozbe. Jej pracownicy mają wolne piątki już od 2016 roku.