Na zdjęciu: biuro Autodesk w San Francisco | fot. materiały prasowe
– Bez wątpienia automatyzacja wyeliminuje niektóre zawody. Ale uważam, że powinniśmy skoncentrować się na tym jakie miejsca pracy wówczas powstaną i jakie nowy rynki się otworzą – mówi w rozmowie z CNBC dyrektor generalny Autodesk Andrew Anagnost. Sugeruje również, aby nie patrzeć jedynie na negatywne strony automatyzacji procesów, bo ich pozytywnym aspektem jest chociażby obniżenie kosztów i prostota w zarządzaniu.
Dodaje, że do końca 2020 roku w samym regionie Azja-Pacyfik podwoi się kwota inwestycji na budowę i kupno robotów. – Ktoś będzie musiał zbudować te roboty, wdrożyć, zaprogramować i konserwować. To będą nowe miejsca pracy, które w przyszłości powstaną – wyjaśnia Anagnost. Niemniej można się spodziewać, że znikną z rynku zawody, które wymagają niskich kwalifikacji i wykonywania powtarzalnych czynności.
Pokolenie i automatyzacja
Aby sprawdzić którzy pracownicy mogą czuć się zagrożeni, agencja pracy Indeed prześledziła oferty pracy i podzieliła je wedle zawodów, w których intensywność powtarzanych albo rutynowych zadań jest niska lub wysoka. Do grupy o niskim współczynniku powtarzalnych czynności zakwalifikowała zawody związane między innymi z zarządzenie i obsługą klienta. Natomiast do drugiego worka wrzuciła profesje dotyczące sprzedaży, administracji, budowy, transportu, produkcji i napraw.
Następnie sprawdziła, które pokolenie – millennialsi, generacja X, baby boomers – są najbardziej podatne na automatyzację. Okazało się, że wszystkie, bo przedstawiciele każdego pokolenie szukają na rynku pracy zawodów o powtarzalnych czynnościach. Istnieją jednak pewne różnice. Najmniej zainteresowani rutynowymi zadaniami są milennialsi. 48 proc. z nich chciałoby wykonywać zawody o zmiennych czynnościach. Tego samego oczekuje 45 proce. osób z pokolenia X i zaledwie 39 proc. baby boomers.
Wymieniono także zawody, którym nie grozi wykluczenie. Oto one:
1. Kucharz Â
2. Specjalista ds. marketingu, komunikacji i kreacjiÂ
3. PielÄ™gniarz Â
4. Nauczyciel i trener Â
5. Ekspert ds. cyberbezpieczeÅ„stwa Â
6. Pracownik dziaÅ‚u HR Â
7. Kierownik dziaÅ‚u logistyki lub dostawÂ
8. Ekspert ds. Big Data Â
9. Gig Workers Â
– Oczywiście żadne pokolenie poszukujące pracy nie jest z góry skazane na porażkę. Znikające miejsca pracy są przerażającą koncepcją i nie da się dokładnie stwierdzić, które zawody są bezpieczne. Ale każdy może przygotować się na zmiany, zdobywając nierutynowe umiejętności, które mogą się przydać w różnych miejscach pracy – ekonomista Mariano Mamertino z Indeed.