CEO Buffera ujawnił zarobki wszystkich swoich pracowników. Nikt już nie kłóci się o wysokość pensji

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Szef Buffera zarabia 218 tys. dolarów rocznie, dyrektor operacyjny 185 tys., a dyrektor technologiczny nieco ponad 182 tys. Informacje o wysokości ich pensji są publikowane na firmowym blogu. Podobnie zresztą, jak pozostałych wszystkich sześćdziesięciu pięciu pracowników spółki.

Transparentność eliminuje nieporozumienia

Zdaniem Joela Gascoigne’a, CEO Buffera, oparcie kultury organizacji o transparentność niesie ze sobą szereg korzyści. I tak, kiedy trzy lata temu po raz pierwszy ujawnił w sieci wysokość wynagrodzenia wszystkich osób zatrudnionych w firmie, zniknęły spekulacje i plotki dotyczące pensji współpracowników. Od tamtej pory mogą oni porównać wysokość swojego wynagrodzenia z zarobkami kolegi „zza biurka”, bo informacje te wyświetlane są na blogu firmowym Buffera.

Na zdjęciu: Joel Gascoigne, CEO Buffera | fot. facebook.com

Przedsiębiorca dodaje, że od tego czasu wzrosło również zainteresowanie jego spółką na rynku pracy. Jeszcze dwa lata temu Buffer zatrudniał dziesięć osób, a dziś z kolei sześćdziesiąt pięć. W rozmowie z serwisem Business Insider, Joel Gascoigne przyznaje, że transparentność nie sprawdzi się w przypadku wszystkich firm. Tłumacz, żeby skutecznie wprowadzić przejrzystość w struktury spółki, pracownicy muszą jej oczekiwać.

Ujawnił zarobki i znalazł nowych pracowników

Wygląda na to, że kandydatom o pracę, takie podejście się podoba. W 2013 roku, gdy szef Buffera opublikował na firmowym blogu listę płac i sposób, w jaki przyznaje wysokość wynagrodzenia, wówczas został „zasypany” aplikacjami. Było ich więcej niż dotychczas aż o 229 procent. Jak więc wygląda formuła, na podstawie której Buffer wylicza pensje?

Kryteriów przyznania odpowiedniej wysokości pensji jest kilka. Kalkulator opracowany przez zarząd spółki bierze pod uwagę m.in. wartość rynkową danego stanowiska, doświadczenie zawodowe, lojalność, czyli staż pracy w Bufferze, koszty utrzymania i wielkość rodziny. Co ciekawe, za każdy rok przepracowany w tej firmie otrzymuje się co roku 5-cio procentową podwyżkę, a osoby będące w związku małżeńskim i mające dzieci dostają dodatkowe 3 tys. dolarów na każdego członka rodziny. I tak na przykład, żonaty pracownik z dwójką dzieci, może liczyć na dodatkową pensję roczną w wysokości 9 tys. dolarów.

Zespół pracuje efektywniej

Buffer nie jest jednak jedyną spółką, która oparła kulturę organizacji o transparentność. Tą zasadą kieruje się również poznańska firma Netguru. W rozmowie z nami Aleksandra Prejs, Content Marketing Specialist w Netguru, wyjaśnia, że większy dostęp do informacji, daje pracownikom większe poczucie bezpieczeństwa. – Dzięki temu, że struktura jest jasna i przejrzysta, członkowie zespołu nie muszą się zastanawiać nad zbędnymi rzeczami i mogą po prostu skupić się na pracy – mówi. W przypadku Buffera m.in. właśnie to podejście zaprocentowało dobrymi wynikami finansowymi spółki w 2015 roku i jej wyceną na poziomie 60 mln dolarów.