Na zdjęciu: Paweł Kwiatkowski, Tomasz Florczak i Izabela Błażowska, współtwórcy Challengerocket
– Kiedyś startowaliśmy w hackathonach i wygrywaliśmy konkursy o skali międzynarodowej. W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że sami możemy organizować maratony programistyczne i budować wokół nich społeczność – mówi Paweł Kwiatkowski. Z Izabelą Błażowską i Tomaszem Florczakiem tworzy Challengerocket.
Konkursy dla kandydatów o pracę
Jest to platforma do rekrutowania specjalistów z branży IT, która wykorzystuje konkursy (tzw. hackathony kodu) do pozyskiwania i weryfikacji kandydatów o pracę. Podczas takich testów programiści kodują w przeglądarce zlecone im rozwiązania, natomiast sztuczna inteligencja automatycznie sprawdza, czy robią to poprawnie. Do tego określa potencjał przyszłego pracownika oraz niemalże od razu przekazuje pracodawcy informacje o nim.
– Udział sztucznej inteligencji może mieć tutaj kluczowe znaczenie. Metody, które aktualnie rozwijamy nie tylko pasywnie obserwują kodujących użytkowników, starają się zrozumieć ich styl pracy, ale też bazując na tej wiedzy, mogą mu dostarczać wskazówek i dostosowywać poziom trudności kolejnych zadań – mówi Paweł Kwiatkowski. Przewiduje, że wciągu najbliższej dekady aż 30 procent wszyskich rekrutacji technicznych, zwłaszcza w sektorze IT, może wykorzystywać algorytmy maszynowego uczenia.
Alternatywna rekrutacja
Tomasz Florczak z kolei zwraca uwagę na coś innego. Jego zdaniem, organizacja konkursów i wyznaczanie zadań jest alternatywną metodą pozyskiwania i angażowania talentów, nieosiągalnych innymi kanałami. – Za pomocą narzędzi oferowanych przez firmę można monitorować stale aktywność użytkowników oraz obsługiwać ich zgłoszenia. Jednocześnie przedsiębiorstwa, które realizują z nami konkursy otrzymują dostęp do unikalnej społeczności IT – wyjaśnia.
Dodaje, że hackathony kodu realizowane online są całkowicie innym podejściem w stosunku do standardowej oceny CV czy testów kodowania, przeprowadzanych w manualny sposób podczas rozmów kwalifikacyjnych. Ale to nie jest jedyna metoda weryfikacji kandydatów o pracę, którą oferuje platforma Challengerocket.
Stacjonarne wydarzenia
– Hackathony kodu to fascynująca wizja. Jednak wciąż jako ich uzupełniającą formę organizujemy hackathony stacjonarne. Są to wydarzenia, które gromadzą w jednym miejscu programistów i osoby z powiązanych dziedzin, którzy współpracują i jednocześnie rywalizują ze sobą, projektując rozwiązania dla określonych zadań – tłumaczy Izabela Błażowska. Jej spółka organizowała już kilka tego typu wydarzeń dla dużych organizacji w Polsce i zagranicą, między innymi dla Banku BZWBK, IBM i Nvidia.
Mimo że na razie nie chwali siÄ™ wynikami finansowymi, wspomina, że Challengerocket jest już rentowny i że wygraÅ‚ kilka konkursów startupowych. Póki co jednak jest za wczeÅ›nie, aby mówić o sukcesie. Trójka przedsiÄ™biorców pozna, że jest na wÅ‚aÅ›ciwym torze, gdy każda firma z Fortune 500 kupi ich abonament.Â