Chcesz być liderem oprogramowania w samochodach? Weź udział w Mercedes-Benz In-Car Coding Community

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Chcesz być liderem oprogramowania w samochodach? Weź udział w Mercedes-Benz In-Car Coding Community

Udostępnij:

Mercedes-Benz AG intensywnie pracuje nad cyfryzacją kokpitu we flocie pojazdów Mercedes-Benz. Dlatego powstaje In-Car Coding Community. W międzynarodowym konkursie, skierowanym zarówno do firm rozpoczynających działalność, jak i tych o ugruntowanej pozycji na rynku, poszukiwane są najbardziej innowacyjne i kreatywne koncepcje oprogramowania w kilkumiesięcznej procedurze selekcji.

Mercedes-Benz AG dąży do tego, aby wraz ze społecznością doskonalić doświadczenia w zakresie cyfrowego prowadzenia. Najlepsze koncepcje będą wdrażane jako aplikacje umożliwiające ich bezpośrednią integrację z flotą pojazdów Mercedes-Benz w późniejszym czasie.

In-Car Coding Community to międzynarodowa platforma ogłoszona przez Mercedes-Benz przy wsparciu pracowników działu Badawczo-Rozwojowego. „Dzięki In-Car Coding Community oferujemy cały ekosystem związany z zagadnieniem oprogramowania, jak również stałą wymianę wiedzy i ścisłą współpracę w trakcie procesu rozwoju – pomiędzy zewnętrznymi programistami a naszymi wewnętrznymi ekspertami”, mówi Jasmin Eichler, Dyrektor ds. Technologii Przyszłości w dziale Badawczo-Rozwojowym w Mercedes-Benz. „Głównym celem nowej społeczności jest aplikacja. Dla nas w Mercedesie jest to doskonała okazja do rozwoju oprogramowania razem z partnerami oraz do wspólnej pracy nad nowymi usługami”.

In-Car Coding Community ma charakter biznesowy. „To nie jest hackaton, ani sesja burzy mózgów, a ma to raczej wymiar biznesowy”, mówi Georges Massing, Wiceprezes Digital Vehicle & Mobility. „Oferujemy bezpośredni wgląd do jednej z najbardziej wartościowych marek na świecie, jak również do miliona klientów.” Uczestnicy posiadający przekonujące koncepcje mogą liczyć na długoterminową współpracę z Mercedes-Benz AG. „Nie szukamy tylko wyjątkowych pomysłów”, stwierdza Massing. „Szukamy partnerów na przyszłość.”

Trwająca cyfryzacja ma ogromny wpływ na to, jak będziemy żyć i pracować w przyszłości. Dzięki licznym aplikacjom, smartfon jest już dziś naszym stałym towarzyszem. Nie ma problemu z odtworzeniem naszej ulubionej muzyki w dowolnym momencie i bezproblemowo odnajdujemy się w nieznanym nam mieście za pomocą nawigacji. Transport przyszłości opiera się w tym zakresie na usługach sieciowych. Zintegrowane z systemami pokładowymi, zapewniają coraz więcej usług, wygody, bezpieczeństwa i rozrywki w pojeździe.

Inteligentny system informacyjno-rozrywkowy MBUX (Mercedes-Benz User Experience) już teraz oferuje swoim użytkownikom szerokie spektrum usług. Należą do nich m.in. usługi streamingu muzyki, elektroniczny dziennik pokładowy, Tailback Assist oraz In-Car Office, dzięki któremu można np. łączyć się z konferencjami telefonicznymi za pomocą poleceń głosowych lub czytać, pisać i wysyłać wiadomości tekstowe. W pojazdach elektrycznych, MBUX pomaga również znaleźć stacje ładowania, w tym informacje o maksymalnym zużyciu energii umożliwiającym dotarcie do stacji, o aktualnym stanie naładowania akumulatora, a także o płatności za ładowanie. Funkcje te są sterowane za pomocą wyświetlacza dotykowego o wysokiej rozdzielczości lub zintegrowanego asystenta głosowego Hey Mercedes.

Mercedes me: wyższy poziom cyfryzacji

Ważnym komponentem MBUX jest nowa generacja aplikacji Mercedes me. Znajdują się one na platformie Mercedes me – wyłącznie dla Mercedes-Benz i partnerów. Aplikacje te zapewniają inteligentne oraz emocjonalne połączenie kierowcy i pojazdu, a także produkty pakietowe, jak również usługi, które można wywołać przez MBUX lub smartfon. Dostęp do tego cyfrowego ekosystemu jest możliwy po dokonaniu jednorazowej rejestracji na stronie internetowej Mercedes-Benz lub bezpośrednio w aplikacji Mercedes me. Dzięki MBUX i Mercedes me podróż samochodem staje się niepowtarzalnym doświadczeniem.

Otwarte API gwarantuje otwarty dostęp do różnych interfejsów

Oferta Mercedesa ma być stale poszerzana. To właśnie tutaj wchodzi w grę In-Car Coding Community. Dzięki swojemu otwartemu podejściu do innowacji jest ona skierowana do szerokiego grona uczestników. Deweloperzy, startupy, firmy, analitycy i agencje programistyczne mają wspólnie z Mercedes-Benz współkształtować i rozwijać transport przyszłości. Aby proces ten przebiegał jak najsprawniej, a programiści mogli w pełni skoncentrować się na opracowywaniu nowych kodów, Dział Badawczo-Rozwojowy firmy udostępnia uczestnikom zestaw SDK (Software Development Kit), który daje im dostęp do systemu informacyjno-rozrywkowego MBUX.

Szereg różnych API marki Mercedes-Benz, początkowo wprowadzonych na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2019 r., zostało udostępnionych zewnętrznym deweloperom na całym świecie, Te otwarte interfejsy są niezbędne do pracy urządzeń sterujących w obszarach komfortu, rozrywki i bezpieczeństwa za pośrednictwem elektroniki pojazdu. Nie ma ograniczeń co do koncepcji i rozwoju pomysłów uczestników. Poszukiwane są nowatorskie rozwiązania związane z cyfrowymi doświadczeniami z pojazdów.

Mercedes-Benz Truck App Portal: rozwiązania dla sektora biznesowego

Portal ten jest swego rodzaju rynkiem dla aplikacji związanych z samochodami ciężarowymi. To tutaj pracodawcy i menedżerowie z branży logistycznej znajdują aplikacje, które pomagają im w jeszcze lepszym funkcjonowaniu ich floty. Dzięki tej otwartej platformie Daimler Truck AG oferuje swoim klientom możliwość zestawienia indywidualnych rozwiązań dla ich działalności. Aplikacje te powinny ułatwiać kierowcom codzienną pracę i przyczyniać się do zwiększenia efektywności całej floty dzięki inteligentnej sieci. Twórcy oprogramowania do aplikacji po raz pierwszy mają możliwość zintegrowania w swoich rozwiązaniach danych na żywo pochodzących bezpośrednio z pojazdu ciężarowego.

Sztuka, edukacja czy inteligentny dom: kod może mieć wiele różnych obszarów zastosowania

Pojazdy połączone z siecią dają szereg punktów wyjścia dla rozwiązań, które umożliwiają kierowcy bezpieczniejszą i bardziej efektywną jazdę. Celem jest udoskonalenie cyfrowych doświadczeń z jazdy za pomocą oprogramowania, które może być stosowane w obszarach usług życiowych, sztuki i kultury, rozrywki oraz edukacji, a także inteligentnego domu i internetu rzeczy. Na przykład przy użyciu czujników sterujących w układzie inteligentnego systemu komunikacji (Car-to-X). Deweloperzy In-Car Coding Community mogą odwoływać się do komponentów MBUX i korzystać z licznych możliwości, jakie oferuje touchpad lub inteligentny asystent głosowy.

Kształtowanie cyfrowej przyszłości podczas Mercedes me Convention 2021

Po zgłoszeniu swoich propozycji rozwiązań, kandydaci przechodzą wieloetapowy proces selekcji, w którym pomysły na produkty są dalej udoskonalane i opracowywane. W fazie mentoringu finaliści są wspierani przez ekspertów z działów specjalistycznych Mercedes-Benz AG przed finałową prezentacją na Mercedes Me Convention w kwietniu 2021 roku. Nowy hybrydowy format planowanego wydarzenia oferuje otwartą i inspirującą platformę dla ludzi z różnych branż cyfrowych i wyraźnie koncentruje się na przyszłości digitalizacji poprzez dialog, interakcję, współpracę i rozrywkę. Cykl wewnętrznych wydarzeń zainauguruje międzynarodowa społeczność deweloperów, która przedstawi innowacyjne podejście firmy do cyfryzacji. Mercedes me Convention oferuje platformę dla programistów, projektantów UI/UX, naukowców i wszystkich zainteresowanych stron oraz ekspertów w dziedzinie digitalizacji i rozwoju ekosystemu.

Zgłoszenia do udziału w projekcie można składać w okresie od 14.01.2021 r. do 14.03.2021 r. pod adresem www.in-car-coding.com