Chcesz, żeby inwestor ci zaufał? Rozszerz źrenice!

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Zaufanie jest kluczową wartością, przy budowaniu pozytywnych relacji z ludźmi. Wystarczy, że twoje źrenice będą odpowiednio szerokie, a wówczas rozmówcy obdarzą cię zaufanie, twierdzą holenderscy naukowcy. Tylko czy potrafimy powiększyć je „na zawołanie”?

Szerokie źrenice sprzyjają budowaniu zaufania

Nie ulega wątpliwości, ze chcąc z powodzeniem prowadzić biznes, startupowcy powinni potrafić naprawdę wiele. Ważne są zarówno umiejętności merytoryczne, jak również umiejętności miękkie, a w szczególności łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Dlaczego  to takie istotne? Umiejętności komunikacyjne pomagają przedsiębiorcom m.in. w zdobyciu zainteresowania inwestorów i kapitału oraz ułatwiają sprzedaż produktów.

A to przychodzi znacznie łatwiej, kiedy rozmówca po prostu nam ufa. Okazuje się, że również szerokość naszych źrenic wpływa na to, czy druga osoba obdarzy nas zaufaniem, czy nie. Badanie przeprowadzone przez dr Mariska Kret z holenderskiego Uniwersytety w Lejdzie dowiodło, że jesteśmy do tego skłonni w większym stopniu, kiedy źrenice rozmówcy są szerokie, a oczy wydają się być radosne i „uśmiechnięte”.

5 euro za szerokie źrenice

Naukowcy zaprosili do eksperymentu sześćdziesięciu dziewięciu studentów z Uniwersytetu w Amsterdamie. Uczestnicy mieli za zadanie grać w grę inwestycyjną, podczas której obserwowali krótkie filmy wideo. Badanym pokazywano wówczas skomputeryzowane pary oczu ich partnerów inwestycyjnych. Źrenice prezentowanych gałek ocznych były ukazywane w trzech wariantach. W pierwszym z nich były szerokie, w drugim zwężone, a w trzecim pozostawały w bezruchu przez około cztery sekundy.

Następnie uczestnicy badania mogli przyznać swoim “partnerom inwestycyjnym” pięć euro albo wstrzymać się od zapłaty. Naukowcy poinformowali badanych o tym, że „partnerzy inwestycyjni” potroją wręczoną im kwotę, ale samodzielnie zdecydują, czy podzielą się z nimi zyskiem z inwestycji. Okazało się wówczas, że studenci chętniej wybierali parę oczu o szerokich źrenicach.

Wyobraź sobie ciemny pokój. Czy to działa?

Należy jeszcze zadać sobie pytanie, jak wykorzystać tę wiedze w praktyce? Przecież przy dużym natężeniu światła nasze źrenice będą się zwężać. Dr Mariska Kret twierdzi, że nie można „na zawołanie” regulować ich wielkości. Z kolei, inne badanie sugeruje, że wystarczy wyobrazić sobie, że znajdujemy się w ciemny pomieszczeniu, a wówczas nasze źrenice powinny się do tego dostosować, podaje serwis Business Insider. Zdaje się jednak, że chcąc zdobyć czyjeś zaufanie, łatwiej po prostu być szczerym i uczciwym.