Transformacja cyfrowa jest jednym z sześciu głównych celów zawartych w wytycznych Unii Europejskiej na lata 2019–2024. Wspieranie takiej transformacji nigdy wcześniej nie było tak wysoko sklasyfikowane na liście europejskich priorytetów. W 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła wizję i kierunek transformacji cyfrowej w Europie do 2030 r., proponując tzw. kompas cyfrowej dekady w UE, którego jednym z kierunków jest transformacja cyfrowa przedsiębiorstw, zakładająca m.in. upowszechnienie korzystania z chmury, AI i big data.
Cyfrowa Polska Chemia
– Firmy polskiej branży chemicznej coraz bardziej świadomie podchodzą do wszelkich regulacji, także tych w zakresie cyfryzacji. Ponadto zdają sobie sprawę, że digitalizacja jest obecnie nieodłączną częścią współczesnego świata i życia nas wszystkich, a bez nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań po prostu trudno byłoby funkcjonować, także w zakresie prowadzenia biznesu. Dla wielu przedsiębiorstw transformacja cyfrowa jest już codziennością, a dla pozostałych bardzo szybko może stać się jednym z kluczowych elementów strategicznego rozwoju. Promowanie nowoczesnych rozwiązań stanowi jeden z najważniejszych elementów, który może decydować o wzmocnieniu konkurencyjności Polskiej Chemii – wskazuje dr inż. Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC).
Przemysł chemiczny, podobnie jak inne sektory gospodarki, jest kształtowany przez światowe trendy, a obecnie jednym z najważniejszych jest innowacyjność. Polska branża chemiczna, będąc jedną z najbardziej postępowych, wyznaczając kierunki rozwoju w całym przemyśle, stawia na nowoczesne technologie. Ma to ogromne znaczenie również w kontekście transformacji ekologicznej – branża już opracowuje i będzie wdrażać najnowocześniejsze rozwiązania, realizując przy tym ambitne unijne „zielone” cele. Zielona transformacja i jej cele w sposób oczywisty powiązane są z nowoczesnymi technologiami – oba te obszary są od siebie zależne i przenikają się wzajemnie, a digitalizacja odgrywa jedną z kluczowych ról w dekarbonizacji. Polska Chemia, jako branża odpowiedzialna środowiskowo i społecznie, realizuje szereg inwestycji w odpowiedzi na potrzeby i wymogi nowoczesnego, współczesnego świata.
– Dostępne dzisiaj rozwiązania cyfrowe dają szansę przemysłowi na realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu przy jednoczesnym rozwoju biznesowym, a także zapewniają bezpieczne funkcjonowanie i stabilną przyszłość. Od wielu lat obserwujemy olbrzymi postęp cyfrowy. To niesamowite, że otaczająca nas na co dzień informatyzacja, dostęp do przeróżnych oprogramowań, aplikacji, systemów czy po prostu łączność internetowa – którą przecież zna każdy z nas – nie tylko ułatwia życie codzienne czy służy rozrywce, lecz jest również podstawą nowoczesnego przedsiębiorstwa – wskazuje Marcin Przygudzki, koordynator pionu projektów i komunikacji w PIPC.
Transformacja cyfrowa krok po kroku
Wdrożenie technologii 4.0 w przedsiębiorstwach wiąże się z licznymi wyzwaniami i ryzykami, jednak jest dla nich przede wszystkim źródłem szans i możliwości rozwoju. Na początku procesu istotne jest przekonanie, co zrobić, aby inwestycja w nowe rozwiązania była opłacalna i przyniosła oczekiwane rezultaty. Celów wykorzystania technologii 4.0 może być kilka: poprawa rentowności produkcji, zachowanie konkurencyjności, poprawa bezpieczeństwa, zdobycie nowych rynków, eliminacja niestabilności procesów.
Gwarancją sukcesu jest tylko całościowe, kompleksowe podejście do zagadnienia transformacji cyfrowej – musi ona dotyczyć całej firmy, a poszczególne działy muszą ze sobą współpracować. Istotni są tu zarówno ludzie (ich wiedza, umiejętności, a także wielozadaniowość zespołu wdrożeniowego i współpraca pomiędzy różnymi poszczególnymi działami w firmie), jak i technologie, procesy oraz dostępne narzędzia. Ponadto ważne jest przekonanie, że wprowadzane zmiany są niezbędne w osiągnięciu postawionego celu.
Nowa rzeczywistość – nowe cyfrowe wyzwania
Wojna w Ukrainie i niestabilność sytuacji geopolitycznej, której jesteśmy obecnie świadkami, przyniosły szereg nowych zagrożeń. Tym samym digitalizacja w dzisiejszych, nieprzewidywalnych czasach urosła do zupełnie innej rangi i nabrała nowego znaczenia.
– Obecnie tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna, a wcześniej trwająca ponad dwa lata pandemia COVID–19 pokazały nam, niezwykle dobitnie, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo, także w przemyśle chemicznym. W niestabilnej, zmiennej rzeczywistości kluczowe znaczenie ma cyfryzacja systemów wsparcia, wspomaganie procesów analitycznych, a także szybkie podejmowanie decyzji – wszystko to ma dawać nam poczucie bezpieczeństwa, również pod kątem sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstw. Digitalizacja, w tym szeroko pojęte bezpieczeństwo cyfrowe, jest również jednym z kluczowych elementów zawartych w planach i strategiach unijnych, ułatwiających osiąganie nadrzędnych celów, jak choćby w zakresie Zielonego Ładu – podkreśla dr inż. Tomasz Zieliński.
Rozwiązania 4.0 i nowoczesne technologie będą stanowić sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w przemyśle chemicznym. W dzisiejszym świecie najnowsze trendy technologiczne odgrywają ogromną rolę w zakresie bezpieczeństwa procesowego i ochrony pracowników, co jest jednym z kluczowych aspektów funkcjonowania branży, która nieustannie mierzy się z nowymi wyzwaniami w obliczu zmieniającej się, nieprzewidywalnej rzeczywistości.
Nowoczesna branża chemiczna
Polska Chemia jest swoistym „przemysłem przemysłów” – to ogromny multisektor. Dziesiątki podsektorów i gałęzi, setki procesów, tysiące produktów – ogromna ilość rozwiązań, zastosowań, powiązań, dostawców i odbiorców. Wyroby sektora chemicznego są nie tylko niezbędne dla funkcjonowania innych branż, lecz także kluczowe dla życia całego społeczeństwa – pozwalają zaspokajać codzienne, często najbardziej podstawowe potrzeby każdego człowieka – od odzieży, przez leki i tekstylia, a na sferze telekomunikacyjnej i IT kończąc. Chemia jest wszędzie dookoła nas, dokładnie tak, jak otaczające nas na każdym kroku nowoczesne, cyfrowe rozwiązania. Oba te obszary – chemia i cyfryzacja – są ze sobą ściśle powiązane. Nowoczesna chemia to cyfrowa chemia.
IX Kongres Polska Chemia
Tematy związane digitalizacją przemysłu chemicznego będą przedmiotem IX Kongresu Polska Chemia – największego wydarzenia branży chemicznej w Polsce i Europie Centralnej – który odbędzie się 1-2 czerwca br., stacjonarnie, w wyjątkowej przestrzeni konferencyjno-wypoczynkowej Cukrowni Żnin.
Przed nami m.in. następujące zagadnienia: Rola digitalizacji w dekarbonizacji; Cyfrowa transformacja branży chemicznej w praktyce, inteligentna firma; Nowe modele i możliwości biznesowe a cyfrowa rewolucja (analiza rynków, produktów, kontrahentów, big data, chmura obliczeniowa); Kompetencje przyszłości – jak uzupełnić lukę kompetencyjną, z jakich narzędzi firmy mogą skorzystać?; Sposoby na skuteczną cyberochronę przemysłu; Najnowsze trendy technologiczne dla bezpieczeństwa procesowego i ochrony pracowników; Bariery kompetencyjne w wykorzystywaniu potencjału nowych technologii w bezpieczeństwie.