Cisco uruchamia globalny fundusz inwestycyjny: miliard dolarów na rozwój sztucznej inteligencji

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Cisco uruchamia globalny fundusz inwestycyjny: miliard dolarów na rozwój sztucznej inteligencji

Udostępnij:

Cisco uruchamia fundusz inwestycyjny AI o wartości 1 mld USD. Do strategicznych inwestycji organizacji można zaliczyć: Cohere, Mistral AI, Scale AI. Firma ma już plan wykorzystania niemal 200 milionów dolarów z dostępnej puli środków funduszu.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez IDC w 2023 r., wartość globalnego rynku rozwiązań sztucznej inteligencji ma wzrosnąć dwukrotnie w ciągu najbliższych trzech lat, przekraczając pułap 500 miliardów dolarów. Firmy na całym świecie, w tym Cisco, dzięki GenAI uzyskują możliwość udoskonalania swoich produktów i usług oraz poprawy jakości obsługi klientów i użytkowników końcowych.  

Przez ponad 30 lat Cisco Investments zainwestowało i nawiązało współpracę z setkami firm na rzecz rozwoju innowacji zarówno w głównych segmentach działalności Cisco, jak i w nowych obszarach strategicznych. Nasze ostatnie inwestycje w firmy zajmujące się generatywną sztuczną inteligencją doskonale wpisują się w tę wieloletnią strategię. W Cisco wierzymy, że jesteśmy dobrze przygotowani, aby w erze sztucznej inteligencji być najlepszym partnerem strategicznym dla klientów, którzy chcą budować, zabezpieczać i rozwijać sztuczną inteligencję. Oprócz tworzenia technologii niezbędnej do komunikacji, ochrony i rozwijania sztucznej inteligencji, Cisco jest zaangażowane w inwestowanie w szerszy ekosystem sztucznej inteligencji, aby skuteczniej zaspokajać potrzeby naszych klientów powiedział Mark Patterson, dyrektor ds. strategii w Cisco

Strategiczne inwestycje i partnerstwa Cisco

W ciągu ostatnich kilku lat firma Cisco dokonała ponad 20 przejęć i inwestycji w firmy z obszaru AI, rozwijając tym samym możliwości GenAI i uczenia maszynowego oraz integrując sztuczną inteligencję w całym swoim portfolio produktowym. Oprócz tych inwestycji organizacja będzie również współpracować z firmami zajmującymi się sztuczną inteligencją w zakresie rozwoju nowych produktów, pełniąc tym samym rolę współinnowatora, a jednocześnie dostawcy platform na potrzeby AI, wychodząc z ofertą do globalnej bazy odbiorców.

Na kapitał już zadeklarowany w ramach funduszu składają się poniższe inwestycje:

  • Cohere: startup z siedzibami w Toronto i San Francisco. Dostarcza skoncentrowane na bezpieczeństwie duże modele językowe (LLM) i rozwiązania z obszaru Retrieval-Augmented Generation (RAG).
  • Mistral AI: globalna firma z siedzibą w Paryżu, specjalizująca się w generatywnej sztucznej inteligencji. Opracowuje nowe modele generatywnej sztucznej inteligencji dla przedsiębiorstw.
  • Scale AI: firma z siedzibą w Stanach Zjednoczonych wytwarzająca platformę data-centric, umożliwiającą trenowanie i walidację aplikacji AI. W niedawnej rundzie F pozyskiwania finansowania przez Scale AI Cisco okazało się największym inwestorem strategicznym.

Utworzenie funduszu inwestycyjnego AI o wartości jednego miliarda dolarów jest świadectwem naszego zaangażowania w transformacyjną moc sztucznej inteligencji i jej potencjał do redefiniowania branż na całym świecie. Ten fundusz reprezentuje nasze niezachwiane zaangażowanie w sztuczną inteligencję i innowacje, a także w przedsiębiorców i wizjonerów, którzy definiują kolejną falę technologii powiedział Derek Idemoto, wiceprezes, Corporate Development, Cisco Investments

Czytaj także: