Przegląd globalnych inwestycji w fintechy: brazylijski NG.CASH rozbija bank, izraelski Panax zyskuje 10 milionów dolarów

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Przegląd globalnych inwestycji w fintechy: brazylijski NG.CASH rozbija bank, izraelski Panax zyskuje 10 milionów dolarów

Udostępnij:

Zbieramy dla Was fintechowe newsy z całego globu. W Ameryce Łacińskiej doszło do rekordowej inwestycji – NG.CASH zyskuje 12,5 mln dolarów. Równie dobrze poradził sobie izraelski Panax. Sporo też działo się na Starym Kontynencie i w USA.

Brazylia

Brazylijski challenger cyfrowy NG.CASH zdobył jak dotąd największą rundę finansowania serii A dla fintechu z Ameryki Łacińskiej w 2024 roku, zbierając właśnie 12.5 miliona dolarów.

Rundę prowadziła firma VC Monashees. Dodatkowy udział wzięli Generalist Capital, Andreessen Horowitz (a16z), 17Sigma i Tekton Ventures.

Założona w 2021 r. firma NG.CASH ma na celu zapewnienie „dostępu finansowego i wolności” klientom z pokolenia Z i twierdzi, że jest „największym bankiem cyfrowym dla młodych Brazylijczyków”.

Firma oferuje przedpłacone karty kredytowe, płatności Pix, narzędzia do wglądu w finanse, usługi inwestowania w kryptowaluty oraz rynek z ekskluzywnymi ofertami.

Dzięki temu nowemu finansowaniu dyrektor operacyjny pretendenta, Petrus Arruda, mówi, że firma zamierza rozszerzyć swoją ofertę produktów i usług zorientowanych na pokolenie Z, ze szczególnym naciskiem na oferty kredytowe, na których fintech skupi się w przyszłym roku.

Ponadto firma ujawniła, że planuje powiększyć swój zespół w ramach przygotowań do przyszłej ekspansji w Ameryce Łacińskiej.

Izrael

Izraelski start-up Panax pozyskał 10 milionów dolarów w ramach rundy finansowania serii A prowadzonej przez firmę venture capital Team8 z siedzibą w Tel Awiwie, przy wsparciu TLV Partners.

Panax zapewnia zespołom finansowym rozwiązanie do zarządzania przepływami pieniężnymi, które automatyzuje operacje skarbowe.

Najnowsza runda finansowania, która zwiększa łączne dotychczasowe finansowanie firmy do 15,5 miliona dolarów po rundzie zalążkowej o wartości 5,5 miliona dolarów prowadzonej przez TLV Partners, zostanie wykorzystana do rozbudowy jednostki AI i danych, zwiększenia biura w Nowym Jorku i dalszego wspierania działań badawczo-rozwojowych.

Egipt

MNZL, firma lendtech z siedzibą w Kairze w Egipcie, pozyskała 3,5 miliona dolarów finansowania zalążkowego prowadzonego przez grupę inwestorów, w tym Ingressive Capital, P1 Ventures i Localglobe.

Założony przez Sameha Saleha, Ahmeda Eldessouky’ego i Bassema El Shaera, MNZL ma na celu zrewolucjonizowanie sektora pożyczek w regionie MEA.

Start-up twierdzi, że tylko 10% dorosłych w Egipcie uzyskało dostęp do kredytu od instytucji finansowych, dodając, że „większość tych pożyczek jest niezabezpieczona, co z natury wiąże się z bardzo ograniczonym dostępem lub znacznie wyższymi kosztami”.

MNZL jest gotowy, aby zająć się tą luką, wprowadzając rozwiązanie portfelowe, które umożliwia właścicielom aktywów wykorzystanie ich nieruchomości i pojazdów do uzyskania płynności.

Nowy zastrzyk gotówki ma zostać wykorzystany do ulepszenia technologii i skalowania działalności.

Włochy

Włoska firma wealthtech CheckSig zamknęła rundę finansowania serii A o wartości 2,7 miliona euro, zwiększając łączną kwotę zebraną od momentu powstania w 2019 roku do 5,1 miliona euro.

CheckSig z siedzibą w Mediolanie oferuje pakiet rozwiązań Bitcoin i kryptowalut dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych. Mówi, że jej misją jest uczynienie dostępu do kryptowalut „prostym i bezpiecznym, oferując handel, opiekę, zgodność podatkową, szkolenia i informacje”.

Firma zamierza wykorzystać swoje nowe fundusze, które doprowadziły do wyceny po pieniądzu w wysokości 25 milionów euro, aby umocnić swoją pozycję we Włoszech i rozpocząć ekspansję międzynarodową, zaczynając od rynku szwajcarskiego.

„Internacjonalizacja i ekspansja usług to nasze wytyczne wzrostu na lata 2024-2025”, mówi Ferdinando Ametrano, CEO CheckSig.

Wielka Brytania

Brytyjski fintech klimatyczny Ekko pozyskał 2,5 miliona dolarów w rundzie finansowania prowadzonej przez Fuel Ventures i wspieranej przez Sorven Partners, Mishcon de Reya i dotychczasowych sponsorów.

Założona w 2019 r. firma Ekko zapewnia instytucjom finansowym wbudowane rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

– Nadszedł czas, aby podjąć działania w związku z naszą obecną sytuacją klimatyczną. Dzięki tej podwyżce chcemy być przełomem na rynku i umożliwić bankom, fintechom i dostawcom płatności umożliwienie swoim klientom wywierania namacalnego i znaczącego wpływu na nasz świat- stwierdził Oli Cook, współzałożyciel i dyrektor generalny Ekko, komentując rundę finansowania.

USA

Amerykańska firma fintech Layer pozyskała 2,3 miliona dolarów w ramach inwestycji typu pre-seed od firmy VC Better Tomorrow Ventures.

Runda finansowania obejmowała również wkład kadry kierowniczej znanych firm, takich jak Plaid, Square, Unit i Check.

Layer, z siedzibą w San Francisco, dostarcza wbudowane oprogramowanie księgowe przeznaczone dla pionowych platform Software-as-a-Service (SaaS) i neobanków obsługujących małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP).

Startup planuje wykorzystać fundusze na poszerzenie zakresu swoich usług i zwiększenie obecnej siły roboczej, koncentrując się na inżynierii i operacjach biznesowych.

Źródło informacji: FinTech Futures

Zdjęcie: materiały własne NG.CASH

Czytaj także: