ClearSpace zbiera 26 mln euro na sprzątanie śmieci z kosmosu. W startup zainwestował polski OTB Ventures

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

OTB Ventures inwestuje w ClearSpace

Udostępnij:

Szwajcarska spółka technologiczna ClearSpace, która zajmuje się oczyszczaniem przestrzeni kosmicznej ze śmieci, pozyskała 26 milionów euro. Udział w rundzie finansowania wziął polski fundusz venture capital OTB Ventures.

– Finansowanie osiągnięć naukowych i nowych technologii ma kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora kosmicznego i przyspieszenia dalszych inwestycji w gospodarkę. Prywatne inwestycje w firmy kosmiczne, zwłaszcza realizowane ze środków funduszy venture capital, w ciągu ostatniej dekady systematycznie biły roczne rekordy – powiedział Adam Niewiński, general partner i współzałożyciel OTB Ventures.

Startup od kosmicznych śmieci

Do tego rekordu należy dodać właśnie zamkniętą rundę finansowania z udziałem szwajcarskiego startupu ClearSpace, który na dalszy rozwój pozyskał 26 mln euro.

Wspomniany ClearSpace został uruchomiony w 2018 roku i w uproszczeniu zajmuje się oczyszczaniem kosmosu ze śmieci. Co to oznacza? Przedstawiciele spółki wyjaśniają, że pracują nad technologią, która pomaga przedłużać życie satelitów, np. gdy zabraknie im paliwa, a także sprowadzać je na Ziemię, gdy satelita przestaje działać.

Śmieci w kosmosie. Ile ich jest?

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej na orbicie Ziemi znajduje się aż 32 480 pozostałości po satelitach – i tu mowa wyłącznie o szczątkach, które agencja zarejestrowała i może monitorować. Zgodnie z jej szacunkami na orbicie znajduje się co najmniej 130 milionów obiektów, których nie można monitorować, a których rozmiary wynoszą od 1 mm do 10 cm.

Przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej wyjaśniają, że śmieci te nie tylko zanieczyszczają pobliską nam przestrzeń kosmiczną, ale także stwarzają zagrożenie dla istniejącej i działającej infrastruktury kosmicznej.

Sukcesy OTB Ventures

Przypomnijmy, że pod koniec listopada 2022 roku OTB Ventures było jednym z trzech polskich funduszy VC, które łącznie tego dnia pozyskały ponad miliard złotych na dalsze inwestycje w startupy. OTB pozyskało 150 mln euro, czyli ok. 700 mln zł i przy tej okazji podzieliło się swoimi planami, stwierdzając, że środki te zainwestuje w deeptechy.

W związku z powyższym sukcesem redakcja MamStartup i PFR Ventures wyróżniły zespół OTB Ventures umieszczając fundusz w rankingu Kreatorzy Polskiej Sceny Startupowej.