Udany dzień dla branży VC. Trzy fundusze z Polski zebrały ponad miliard złotych na kolejne inwestycje

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

OTB Ventures, bValue Fund i Simpact Ventures

Udostępnij:

Chociaż dzień jeszcze nie dobiegł końca, to już można powiedzieć, że wtorek 22 listopada był dniem dobrym dla branży venture capital w Polsce. To dziś trzy fundusze VC pozyskały w sumie ponad miliard złotych, które w kolejnych latach zostaną zainwestowane w startupy.

Fundusze, o których mowa, to: OTB Ventures, bValue Fund i Simpact Ventures.

Dzięki współpracy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym pierwszy z nich pozyskał 150 mln euro, czyli ok. 700 mln zł, drugi 340 mln zł, a trzeci 100 mln zł. Zebrane środki pomogą polskim zespołom VC realizować kolejne rundy finansowania z udziałem startupów zlokalizowanych w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

OTB Ventures

Informując o kapitalizacji nowego funduszu, przedstawiciele OTB Ventures napisali na LinkedInie, że będą inwestować w deeptechy na wczesnym etapie rozwoju, z pięciu niżej przedstawionych obszarów:

  • Enterprise AI automation
  • SpaceTech
  • FinTech
  • Cybersecurity
  • ClimateTech

– Europejski sektor deeptech kwitnie i jest coraz bardziej doceniany przez inwestorów z całego świata. Świetną wiadomością jest jego wsparcie przez tak wyjątkowe organizacje jak Komisja Europejska i EBI. OTB Fund II ma przed sobą ambitne zadanie aktywnego towarzyszenia rozwojowi firm z branży deeptech w procesie osiągania przez nie dojrzałości rynkowej. Jesteśmy gotowi na współpracę z wyjątkowymi founderami działającymi w Europie i to już na wczesnym etapie ich biznesowej podróży – powiedział Marcin Hejka, współzałożyciel i partner zarządzający OTB Ventures.

bValue Fund

bValue ma na siebie inny pomysł. Zamierza inwestować w modelu growth equity, tym samym plasując siebie gdzieś pomiędzy tradycyjnymVC a private equity. W efekcie zespół ten zamierza zainwestować w 8-12 spółek z Polski i CEE, a wartości inwestycji w każdą ze spółek ma wynosić od 22-75 mln zł w zamian za 20-40% udziałów.

– W Europie Środkowo-Wschodniej, podzielonej na kilkanaście małych i średnich rynków, powstała cała rzesza firm technologicznych, które oferują swoje produkty i usługi na całym świecie. Mimo zasięgu, dalej należą do segmenty MŚP, a większość z nich nie doczeka się statusu jednorożca. Znajdują się więc poza radarem zespołów VC, poszukujących spółek, które mogą samodzielnie wygenerować zwrot z całego funduszu. Mają jednak potencjał, by osiągnąć skalę i generować zyski atrakcyjne dla funduszy private equity oraz inwestorów strategicznych. To olbrzymia nisza rynkowa, w której widzimy duży potencjał inwestycyjny i szansę na atrakcyjne zwroty – mówi Maciej Balsewicz, founding partner w bValue.

Simpact Ventures

Simpact Ventures, podobnie jak dwa wyżej przedstawione fundusze VC, również będzie inwestować w startupy z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W komunikacie firmy czytamy, że chodzi o startupy na wczesnych etapach: pre-seed, seed i Serii A. Startupy te mogą liczyć na rundę w wysokości od 500 tys. zł do 10 mln zł.

Transakcje na polskim rynku VC w 2022

Przypomnijmy, że pod koniec października PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital. Z danych wynika, że od czerwca do września 2022 przeprowadzono 127 transakcji, w które zaangażowane były 83 fundusze. Dostarczyły one do innowacyjnych polskich spółek 513 mln PLN.