Formalności, które należy dopełnić po zakupie pojazdu, będą różnić się. Wiele zależy od źródła samochodu – nieco inaczej należy postąpić w przypadku auta zarejestrowanego w Polsce, a inaczej sprowadzanego zza granicy.
Formalności po zakupie samochodu – krok po kroku
Lista formalności koniecznych do dopełnienia nie jest długa. Należy jednak pamiętać o dotrzymaniu obowiązujących terminów, aby nie narazić się na konsekwencje – także finansowe.
Opłacenie podatku PCC
Jako nabywca, masz 14 dni na opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) oraz złożenie stosownego dokumentu (druk PCC-3). Jego wysokość wynosi 2% wartości pojazdu.
Przykład. Załóżmy, że kupiłeś auto za kwotę 15 tys. złotych. Do urzędu skarbowego musisz odprowadzić podatek w wysokości 300 złotych.
Od tej zasady istnieje kilka wyjątków. Podatku PCC nie trzeba opłacać wówczas, gdy:
- kupujesz samochód na fakturę,
- zbywcą jest osoba prowadząca działalność gospodarczą,
- kupujesz samochód z salonu,
- wartość auta nie przekracza 1000 zł,
- kupujesz pojazd sprowadzany zza granicy.
Pamiętaj! Nie należy celowo zaniżać wartości auta używanego, aby uniknąć podatku PCC. Urzędnik ma prawo do pobrania podatku, jeśli wartość pojazdu będzie podejrzanie niska. Wówczas podatek ustala się w oparciu o obowiązującą wartość rynkową samochodu.
Wykonanie badania technicznego
Może się okazać, że badanie techniczne auta za kilka dni straci ważność. W takiej sytuacji koniecznością jest wizyta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w celu sprawdzenia stanu pojazdu.
Ten krok jest niezbędny – bez dokumentu potwierdzającego dopuszczenie auta do jazdy samochód nie zostanie zarejestrowany.
Rejestracja samochodu
Aby pojazd formalnie stał się twoją własnością, musisz zarejestrować go na swoje dane. W tym celu musisz udać się do wydziału komunikacji urzędu miasta / starostwa powiatowego.
Koniecznością jest skompletowanie dokumentów. Potrzebne będą:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- wypełniony wniosek o dokonanie rejestracji pojazdu,
- dokument potwierdzający własność, np. umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT,
- dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu (o ile taka istnieje),
- ubezpieczenie OC,
- potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych,
- tablice rejestracyjne (w przypadku pojazdu używanego).
Pamiętaj! Chociaż nie ma konieczności wymiany tablic rejestracyjnych samochodu zakupionego w obrębie tego samego powiatu, do urzędu musisz dostarczyć czyste tablice. To konieczne, aby dokonać ich legalizacji.
Aby poznać aktualne koszty związane z rejestracją pojazdu, przeczytaj artykuł dostępny pod adresem https://rankomat.pl/samochod/kupilem-samochod-co-dalej.
Na dokonanie rejestracji masz 30 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Tyle samo czasu ma urząd na dokonanie rejestracji. Aby móc korzystać z pojazdu wcześniej, otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny.
Zakup ubezpieczenia OC
Bardzo często zdarza się, że – wraz z nabywanym autem – otrzymujesz ważną polisę OC. Jeśli chcesz, możesz z niej korzystać aż do wygaśnięcia. Pamiętaj jednocześnie, że takie ubezpieczenie nie zostanie przedłużone automatycznie – jeżeli zapomnisz wykupić polisy, zostanie odnotowana przerwa w ochronie, co będzie skutkować karą finansową.
Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, sprawdź OC/AC w kalkulatorze ubezpieczeń od rankomat.pl. Szybko i bez konieczności wychodzenia z domu obliczysz składkę w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych. Dzięki temu dowiesz się, gdzie masz szansę na ubezpieczenie samochodu na korzystnych warunkach finansowych.
Pamiętaj! Za OC nie ma sensu przepłacać. Porównaj więc ceny polisy i zaoszczędź nawet do 50%. Tyle może wynieść różnica między najdroższą a najtańszą składką.
Artykuł powstał we współpracy z Rankomat