Co Twoje miasto robi dla startupów? Część 1. Poznań

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Co o startupach wiedzą przedstawiciele miast? Co urzędnicy robią dla młodych przedsiębiorców? Jak włodarze przekonują ich do tworzenia biznesu w swoich miastach? Odpowiedzi na te pytania postaraliśmy się uzyskać od rzeczników prasowych polskich miast.

Co o startupach wiedzą przedstawiciele miast? Co urzędnicy robią dla młodych przedsiębiorców? Jak włodarze przekonują ich do tworzenia biznesu w swoich miastach? Odpowiedzi na te pytania postaraliśmy się uzyskać od rzeczników prasowych polskich miast.


fot. facebook.com/PoznanStartupWeekend

Na początku przedstawimy jak to się robi za granicą. Inspiracją do napisania tego artykułu jest filmik promujący inicjatywę San Francisco Citizens Initiative for Technology and Innovation (sf.citi), której celem jest rozwiązanie problemów mieszkańców za pomocą startupów. Aby zrozumieć o czym mówimy, obejrzyjcie najpierw poniższe wideo.

Corową działalnością sf.citi jest rozwiązywanie codziennych problemów mieszkańców San Francisco za pomocą nowych technologii. Do filmiku promującego akcję zaproszone zostały znane postaci branży startupowej, które tworzą popularne firmy i swoje siedziby mają w mieście znanym m.in. z tramwajów linowych, i nie tylko. W treści zostały poruszone takie aspekty jak: problemy z płaceniem biletów parkingowych, opóźnieniami komunikacji miejskiej, nie wywożonymi śmieciami spod domów oraz aktami wandalizmu.

Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę, abyśmy zapytali mieszkańców miast, co chcieliby usprawnić i zmienić w swojej małej ojczyźnie. Jeśli chcielibyśmy rozpocząć działania dotyczące naprawy pewnych aspektów życia mieszkańców za pomocą startupów, musimy wiedzieć czy władze miast są na to gotowe. Dlatego zapytaliśmy przedstawicieli Urzędów Miast jak teraz pomagają startupowcom, i co chcieliby jeszcze w tym temacie zmienić.

Zaczęliśmy od władz Poznania, najbardziej startupowego miasta w Polsce według ankiety przeprowadzonej w zeszłym roku. O poznańskich startupach opowiedział nam Jakub Król z Biura Promocji Miasta Poznań.

Co miasto Poznań obecnie robi dla startupów?

Miasto Poznań jest postrzegane jako najsilniejszy ośrodek startupowy w Polsce (badanie MamStartup.pl), co jest zasługą działających tutaj młodych przedsiębiorców i funduszy inwestycyjnych. Jako Miasto, za pośrednictwem swoich wydziałów, staramy się wspierać organizację wydarzeń związanych ze startupami, przede wszystkim komunikacyjnie i medialnie. Do największych eventów należą: Poznań Startup Pirates, konferencja e-nnovation, seria Startup Sprint, Service Jams.

Prezentacja najlepszych poznańskich startupów jest również dołączana do oferty dla potencjalnych inwestorów, którzy rozważają możliwość ulokowania biznesu w Poznaniu. Startupy te są również promowane na zagranicznych imprezach targowych.

Dlaczego powinienem właśnie w Poznaniu stworzyć swój biznes?

Poznań dynamicznie się rozwija a jednocześnie jest dobrym miejscem do rozwoju, stwarzając świetny klimat do uprawiania biznesu zarówno dla startupów, jak i całego sektora MŚP. Organizowanych jest tutaj wiele eventów, które umożliwiają zaprezentowanie swoich projektów, ich rozwinięcie pod okiem znanych i cenionych mentorów, a także znalezienie dla nich finansowania wśród Aniołów Biznesu i funduszy inwestycyjnych.

W Poznaniu działa silna grupa funduszy SpeedUp Group (wspierająca przedsięwzięcia również na etapie early growth), rozwijają się kolejne inkubatory (AIP Business Link, PAIP, InQbator będący działem Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM). Wreszcie Poznań przyciąga i dalej będzie przyciągał zagraniczne korporacje, które mogą być zainteresowanie inwestowaniem w innowacyjne rozwiązania powstające w startupach. Nie można nie wspomnieć o Grupie Allegro, członku Konsorcjum Marki Poznań, liderze nowoczesnych rozwiązań informatycznych.

Ze względu na położenie, z Poznania jest najbliżej do Berlina i innych europejskich stolic, w których polskie środowisko startupowe jest silnie obecne od dawna.

Co Urząd Miasta planuje w najbliższym czasie zrobić dla startupowców?

Miasto szykuje konferencję startupową, uruchamia darmową przestrzeń co-workingową, buduje wraz z przedstawicielami społeczności startupowej i inwestorami silny ekosystem, który skupiony będzie wokół startups.poznan.pl.

Miasto wraz z Huge Thing współtworzy stronę startups.poznan.pl, rozstrzygnęliśmy właśnie przetarg na pierwszą darmową przestrzeń co-workingową w samym centrum Miasta, przy al. Niepodległości. Współpracujemy z wywodzącą się z Poznania jedną z najbardziej rozpoznawaną grupą funduszy inwestycyjnych w Polsce – SpeedUp Group, w zakresie budowania społeczności startupowej w Poznaniu.

Obecnie pracujemy też nad większym projektem, mającym na celu promowanie młodych ludzi i startupów oraz zdolnych przedsiębiorców – POZnan Positive.

Dziękuję za rozmowę.

Czy mieszkańcy Poznania podzielają opinię Urzędu Miasta? Da się zrobić startup w Poznaniu? Co urzędnicy powinni jeszcze poprawić, aby Wam się lepiej pracowało? Odpowiedzi zostawcie w komentarzach.