Codecool pozyskał 2 mln euro finansowania. Szkołę programowania wsparł PortfoLion

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Prywatny regionalny fundusz kapitałowy PortfoLion przekazał sieci szkół programowania Codecool środki inwestycyjne w wysokości 2 milionów euro. Dzięki temu zastrzykowi kapitałowemu, węgierska szkoła programowania będzie mogła kontynuować swą międzynarodową ekspansję.

Pierwszym krokiem Codecool będzie otwarcie szkoły w Warszawie, które nastąpi jesienią 2017 roku. Będzie to już druga, po Krakowie, zagraniczna placówka tej sieci.

Szacuje się, że w węgierskim sektorze IT brakuje aktualnie ok. 22 tysięcy wykwalifikowanych specjalistów IT. W Polsce ten niedobór wynosi aż 50 tysięcy, a w skali Europy można już mówić o milionie. Eksperci są zgodni, że dotkliwy problem rekrutacji pracowników sektora IT będzie zjawiskiem długoterminowym. Wykwalifikowani programiści stali się najważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie i wzroście biznesowym każdej firmy, nie tylko na Węgrzech czy w Polsce, ale na całym świecie.

Dostrzegając istnienie tego problemu już w roku 2015, grupa doświadczonych węgierskich IT managerów założyła Codecool – firmę zapewniającą specjalistyczne szkolenia w zakresie programowania. W tej chwili obejmuje ona ośrodki edukacyjne w Budapeszcie, Miszkolcu i Krakowie. Aktualnie ponad 300 studentów poznaje pod okiem mentorów tajniki programowania oraz zdobywa inne umiejętności, które pozwolą im na znalezienie dobrej pracy w zawodzie. Kurs Codecool obejmuje 12 miesięcy zajęć w szkole i sześciomiesięczne staże w firmach IT. Większość kursantów jest w wieku od 18 do 40 lat i są to głównie osoby rozpoczynające karierę lub takie, które postanowiły zmienić swoją ścieżkę zawodową.

– Gwarancja pracy oraz możliwość spłaty kosztów kursu po jego ukończeniu to szczególnie atrakcyjne czynniki dla aplikujących. By podjąć naukę w Codecool nie trzeba mieć żadnych wcześniejszych doświadczeń związanych z programowaniem. Kursanci uczą się języków programowania, na które występuje największe zapotrzebowanie na rynku, dzięki czemu po pozytywnym zakończeniu kursu możemy im  zagwarantować pierwszą pracę. Ten nowatorski model ten stanowi dopełnienie tradycyjnego szkolnictwa wyższego, zapewnia firmom dużą liczbę nowych, wartościowych pracowników i może być dostosowywany do konkretnych oczekiwań firm – wyjaśnia Jerzy Mardaus, manager regionalny Codecool.

Prywatny regionalny fundusz kapitałowy PortfoLion inwestuje głównie w średniej wielkości przedsiębiorstwa na Węgrzech, które istnieją od kilku lat, mogą się pochwalić stabilną działalnością i realistycznymi planami biznesowymi oraz mają obiecujący międzynarodowy potencjał wzrostu.

– Oprócz ogólnoeuropejskiego popytu rynkowego, kolejnym czynnikiem przemawiającym za inwestycją jest fakt, że od momentu jej założenia, szkoła Codecool szybko udowodniła konkurencyjność swojego programu edukacyjnego na rynku węgierskim. Ekspansja do Polski pokazuje natomiast, że szkolenie charakteryzuje się elastycznością, pozwalającą mu dostosować się do realiów innych krajów – mówi György Simó, partner inwestycyjny zarządcy funduszu PortfoLion Venture Capital Fund Management Zrt.

– Nasza początkowa inwestycja idealnie pokryła koszty założenia wysokiej jakości ośrodka edukacyjnego oraz zapotrzebowanie na przepływ pieniężny, które nieodzownie towarzyszy szkoleniom opłacanym ex post – mówi Balázs Vinnai, uznany przedsiębiorca z sektora IT oraz jeden z założycieli Codecool. – Jako że nasze koncepcje sprawdziły się zarówno z perspektywy zawodowej, jak i korporacyjnej, teraz już w dwóch państwach, zdaliśmy sobie sprawę, że nadszedł czas na następny zastrzyk kapitałowy, który pozwoli nam na ekspansję głównie w Europie Środkowej – dodaje.

W ciągu nadchodzących 12 miesięcy Codecool zamierza wykorzystać fundusze w celu otwarcia dwóch nowych szkół za granicą, zwiększając do tysiąca liczbę młodszych programistów szkolonych przez siebie w ciągu roku. Jesienią 2017 roku otwarta zostanie szkoła w Warszawie. Zgodnie z planami założycieli spółki, do 2022 r. szkoły Codecool będą obecne w 24 europejskich miastach.

Od 2016 r. wsparcie dla programów mogących odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku pracy związane z trwającą w biznesie i społeczeństwie transformacją cyfrową zostało również zapisane w dyrektywie Unii Europejskiej. Węgierskie stowarzyszenie technologii komunikacyjno-informacyjnych (IVSZ) opracowało i zaprezentowało niedawno Program Pracy Cyfrowej, w którym szczególny nacisk kładzie się na potrzebę ukierunkowanego i szybszego rytmu szkoleń specjalistycznych. W kwietniu węgierski rząd ogłosił najnowszy etap Programu Dobrostanu Cyfrowego (DJP 2.0), skupiający się głównie na kwestii programów edukacyjnych odpowiadających na zapotrzebowanie rynku pracy.

– Wszystko to pokazuje, że problem, który bardzo wcześnie został zdiagnozowany przez Codecool, oraz program proponowany jako rozwiązanie tego problemu, są dobrze znane nie tylko wśród aplikujących studentów i zatrudniających firm, lecz znalazły się w centrum zainteresowania całej profesji, a nawet organów regulacyjnych – mówi Balázs Vinnai, który – jako zastępca przewodniczącego IVSZ – od wielu lat jest oddanym orędownikiem tej kwestii. – W przyszłości praca w każdym sektorze i na każdym poziomie zostanie poddana cyfryzacji. Dlatego potrzebne jest szkolnictwo realizujące nowe podejście i zapewniające autentyczną fachową wiedzę. To właśnie dlatego alternatywne systemy szkół, takie jak Codecool, zmienią rynek szkolnictwa z taką samą prędkością i tak głęboko, jak Amazon i sklepy internetowe zmieniły sektor handlowy – dodaje Vinnai.