Coders Lab zaczyna działalność w Rumunii

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

W Polsce Coders Lab przygotowało już do pracy trzy tysiące specjalistów IT, posiada 9 oddziałów oraz kursy internetowe. Teraz zaczyna działalność w Rumunii. Współpracuje z największym serwisem rekrutacyjnym eJobs, należącym do szwajcarskiej grupy medialnej Ringier AG.

Coders Lab Rumunia rozpoczyna działalność w Bukareszcie. Działa na zasadzie franczyzy – o jakość kształcenia dba polska firma edukacyjna istniejąca od 2013 roku. Lokalnym operatorem zostało eJobs Romania. To pierwszy rumuński serwis rekrutacyjny, założony w 1999 roku, i część szwajcarskiego konglomeratu medialnego Ringier AG. Platforma eJobs chwali się bazą 4 mln CV w swoich zasobach i 2 mln unikalnych użytkowników miesięcznie.

– Po 20 latach i osiągnięciu statusu lidera rynku rekrutacji, edukacja jest dla nas kolejnym wielkim krokiem ku celowi, którym jest nie tylko kształtowania naszego biznesu, ale też całego rynku. Wierzymy, że w trudnych czasach dla sektora HR, obowiązkowe jest inwestowanie w nauczanie – mówi Bogdan Badea, CEO eJobs.

– Naszą misją jest dostarczanie nowoczesnej edukacji, odpowiadającej na potrzeby XXI wieku. Dotąd za duży był rozdźwięk między potrzebami rynku a tym, jak przyszłe kadry przygotowują szkoły czy uczelnie wyższe – uważa Marcin Tchórzewski, CEO Coders Lab.

W świecie IT: Polak, Rumun – dwa bratanki

Co ciekawe, sytuacja na rumuńskim rynku IT jest zbliżona do polskiej. To bardzo atrakcyjne miejsce dla zagranicznych korporacji technologicznych, powstaje tam też sporo startupów, a wykwalifikowanych pracowników wciąż brakuje. Sytuacja na rumuńskim rynku IT jest zbliżona do polskiej. W tym momencie rynek spokojnie przyjmie nawet 20 tys. kandydatów wyspecjalizowanych w IT.

– W tym momencie specjaliści IT są pośród 3 najbardziej poszukiwanych zawodów w Rumunii. Firmy oferują więcej stanowisk, niż jest wszystkich kandydatów. Dlatego Coders Lab spełni ważną rolę w wypełnieniu tej luki. Szkoła odpowie na zapotrzebowanie zarówno pracodawców, jak i potencjalnych pracowników, łącząc ich ze sobą. W tym momencie rynek spokojnie przyjmie nawet 20 tys. kandydatów wyspecjalizowanych w IT – mówi Bogdan Badea z eJobs, franczyzobiorca Coders Lab.

W Polsce, która ma dwa razy więcej mieszkańców (w porównaniu z 19 mln w Rumunii), zapotrzebowanie na pracowników IT szacuje się na 50 tys. wakatów. W Rumunii udział pracowników sektora wśród wszystkich zatrudnionych wynosi 2,1 proc., w Polsce 2,8 proc. (Eurostat 2017).

Na początku w ofercie Coders Lab Rumunia będą dwa stacjonarne kursy: JavaScript developer: React oraz Back-end developer: PHP. Franczyzobiorcy z eJobs.ro zauważyli, że właśnie te technologie cieszą się największym zainteresowaniem na rumuńskim rynku pracy.

– To dopiero początek zagranicznej ekspansji. Pracujemy nad kolejnymi otwarciami, a naszymi priorytetowymi rynkami są Hiszpania i Włochy. Poszukujemy również partnerów na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji oraz w krajach Półwyspu Bałkańskiego – mówi Tchórzewski. Jak opisał najnowszy Forbes (luty 2019), “Coders Lab to największa prywatna szkoła IT w Polsce. (…) Aby zrealizować swój cel – stać się czołową firmą edukacyjną w Polsce – bracia Tchórzewscy zamierzają uruchomić kilka podobnych podmiotów i otworzyć swój biznes na zagranicę – z Coders Lab planują wchodzenie na jeden nowy rynek rocznie”.

Na jaki model franczyzy zdecydowała się firma Coders Lab, zeszłoroczny laureat Aulera? – Franczyzobiorca odpowiada za działania marketingowe, sprzedaż, organizację kursów oraz ich prowadzenie. Franczyzodawca natomiast zachowuje pełną kontrolę nad produktem i merytoryczną stroną kursów – tłumaczy dr Grzegorz Morawski, ekspert ds. franczyzy w Coders Lab.