Osoby oraz firmy, które chcą stworzyć projekty z zakresu zrównoważonego rozwoju, nierówności społecznych, krajów rozwijających się oraz środowiska naturalnego, mogą zgłaszać swoje pomysły na platformie Impactio. Zgłoszone projekty będą oceniane i będą im przyznawane tokeny Impactio w ich portfelach cyfrowych.
Tokeny z jednej strony wspierają projekty, a z drugiej służą do głosowania na konkretne pomysły. – Kuratorzy, którzy chcą zakwestionować dany projekt, mogą postawić taką samą liczbę tokenów. Jeśli nie ma innych kuratorów, którzy sprzeciwiliby się projektowi, projekt zostanie zatwierdzony i ujawniony darczyńcom, którzy zdecydują o finansowaniu. W przypadku zastrzeżeń kuratorzy mogą zakwestionować projekt, dopasowując tokeny postawione przez kuratora wspierającego projekt – tłumaczą twórcy projektu.
Platforma wykorzystuje system oparty na badaniach ConsenSys, który dotyczy rejestru Token Curated Registry (TCR). Dzięki temu będzie można łatwiej i skuteczniej wybierać projekty, które maja dużą szanse na sukces. Twórcy, którzy przejdą ten etap, będą mieli możliwość zaprezentowania swoich projektów przed potencjalnymi sponsorami.
– Wiele organizacji non-profit stara się pokazać, że efektywnie wykorzystują swoje fundusze – powiedział Robby Greenfielda, współzałożyciel ConsenSys Social Impact. Jednak, jak wynika z badań firmy Nolo, nawet 85 proc. organizacji non-profit nie potrafi odpowiednio planować swoich wydatków. W badaniu wzięło udział 220 tys. organizacji.
– Organizacje charytatywne muszą utrzymywać kontakt z darczyńcami przez cały czas trwania projektu i aktualizować dane na temat nowych kamieni milowych, które zostały osiągnięte. Dodanie danych finansowych i dowodów płatności zdecydowanie pomaga stworzyć historię sukcesu, ale tylko dzięki kryptowalutom i blockchainowi możemy dążyć do zapewnienia pełnej przejrzystości w zakresie wykorzystania środków – powiedział Francesco Nazari Fusetti, przedsiębiorca i założyciel AidCoin oraz platformy CharityStars. Platforma Impactio ma być rozwiązaniem tych problemów.