Contec pozyskał 70 mln zł. Wśród nowych inwestorów Krzysztof Pruszyński 

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Contec pozyskał 70 mln zł. Wśród nowych inwestorów Krzysztof Pruszyński 

Udostępnij:

Spółka Contec, która zajmuje się odzyskiwaniem surowców przemysłowych ze zużytych opon, pozyskała 23 mln zł od Pruszyński Sp. z o. o., zamykając całą rundę kwotą 70 mln zł. Dodatkowe finansowanie umożliwi dalsze skalowanie działalności i rozwój technologii. 

Kapitał pozyskany w pierwszym etapie rundy (lead investor – HiTech ASI, którym zarządza VINCI – spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego oraz follow-on od dotychczasowego akcjonariusza Warsaw Equity Group) pozwoli rozbudować zakład w Szczecinie. Natomiast środki pozyskane w drugim etapie od kolejnych inwestorów – Pruszyński Sp z o. o., oraz Mariusza Machcińskiego przeznaczone zostaną na dalszą ekspansję – kupno działek pod kolejne zakłady, oraz intensyfikację działań badawczo-rozwojowych.

– To jedna z największych inwestycji w sektor Clean Tech w Europie w 2023 roku. – mówi Krzysztof Wróblewski, Prezes Zarządu Contec. – Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że ponowne wykorzystanie surowców to konieczność, a gospodarka cyrkularna to nowa rzeczywistość, posiadająca zarazem olbrzymi potencjał biznesowy. My jako Contec jesteśmy partnerem przyspieszającym zieloną transformację i zamykanie obiegu surowców. Cieszę się, że inwestorzy widzą potencjał spółki i podzielają naszą wizję wykorzystywania opon niezdatnych do dalszej eksploatacji jako zrównoważonych surowców dla przemysłu – dodaje.

Oferowane przez Contec produkty charakteryzują się zdecydowanie mniejszym śladem węglowym, tym samym wspierając realizację strategii ESG globalnych koncernów. Dla przykładu – czołowi producenci opon deklarują wprowadzenie przynajmniej 30% zrównoważonych surowców w swoich produktach do 2030 roku.

– Chcemy być częścią gospodarki cyrkularnej – inwestycja w spółkę Contec to kolejny etap tego planu. Konsekwentnie zmieniamy swoje otoczenie i działania w kierunku energii odnawialnej i recyklingu. Niwelujemy swój ślad węglowy m.in. poprzez przekierowanie choć części swoich wyrobów do sektora ekowydajnego budownictwa. W 2019 roku spółka należąca do Grupy Pruszyński uruchomiła linię do produkcji konstrukcji pod panele fotowoltaiczne, a ostatnią naszą inwestycją jest rozpoczęcie budowy farmy wiatrowej Żechlinek. Jest to perspektywa na rozwinięcie się w kierunku źródeł energii odnawialnej, nawet jeśli nasza produkcja obejmuje wyroby ze stali – tłumaczy Krzysztof Pruszyński, twórca marki Blachy Pruszyński.

3-krotne zwiększenie mocy produkcyjnych i nowe lokalizacje

Finalizacja prac nad rozbudową zakładu pozwoli spółce nominalnie przetwarzać 33 tys. ton zużytych opon rocznie. Modernizacja, której ukończenie planowane jest w pierwszej połowie 2024 roku, zwiększy możliwości produkcyjne odzyskanej sadzy technicznej oraz oleju popirolitycznego. Firma zamierza również zakupić działki pod kolejne zakłady produkcyjne – rozważane są lokalizacje zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Planowane są także inwestycje w rozbudowę laboratorium oraz realizacja projektów badawczych.

Jak dodaje Wróblewski: Odzyskana sadza techniczna wytwarzana w autorskiej technologii Molten cechuje się mniejszym o ponad 80% śladem węglowym od jej konwencjonalnego odpowiednika. Właśnie dlatego wiele firm widzi w nas partnera, wspierającego je w drodze do tworzenia zrównoważonych produktów. Naszą sadzę wykorzystać bowiem można w branży oponiarskiej, wyrobów gumowych, ale także jako pigment w sektorze tworzyw sztucznych. Z kolei wspomniany olej popirolityczny znajduje swoje zastosowania w przemyśle chemicznym i rafineryjnym.

 

Recykling opon? Contec wie, jak zmniejszyć emisję CO2 w przemyśle oponiarskim

Contec pozyskał od inwestorów blisko 50 mln złotych. Wśród inwestorów Warsaw Equity Group