COVID-19 spowodował, że psychoterapia online okazała się potrzebna natychmiast. Wellbee podsumowuje 2020 rok

Dodane:

Paweł Chrzan Paweł Chrzan

COVID-19 spowodował, że psychoterapia online okazała się potrzebna natychmiast. Wellbee podsumowuje 2020 rok

Udostępnij:

Na początku roku nie byliśmy jeszcze zespołem i nie planowaliśmy stworzenia Wellbee. Ja rozpoczynałem go ładując baterie w Ameryce Środkowej, przygotowując się na kolejny rok wspierania dynamicznego wzrostu i zaawansowania technologicznego Booksy. Tymczasem ten rok okazał się dla wielu ludzi i firm najtrudniejszym, z jakim musieli się kiedykolwiek uporać. Wellbee podsumowuje 2020 rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne, podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Wiele osób straciło pracę albo musiało zaakceptować obniżkę pensji. Niektórzy stracili znacznie więcej niż pracę. Te zdarzenia i emocje, które dotknęły całe społeczeństwo – smutek, strach i izolacja – w połączeniu z wcześniejszymi osobistymi doświadczeniami każdego z nas uświadomiły nam, w jakim kierunku chcemy pójść: tak wystartowaliśmy z projektem Wellbee, platformy łączącej osoby potrzebujące wsparcia w kwestiach dotyczących zdrowia psychicznego z najodpowiedniejszymi dla nich terapeutami.

Wellbee to platforma usuwająca bariery w dostępie do psychoterapii. W precyzyjny sposób łączy osoby, które chcą pracować nad poprawą swojego zdrowia psychicznego ze starannie wyselekcjonowanymi psychoterapeutami. Platforma budowana jest w oparciu o wiedzę i spostrzeżenia psychoterapeutów. Wśród priorytetów Wellbee znajduje się również edukacja społeczna dotycząca roli i znaczenia psychoterapii oraz psychoedukacja.

Wybuch pandemii wymusiła digitalizację

Pandemia wymusiła digitalizację na wielu biznesach i branżach. Nie inaczej stało się w przypadku psychoterapii. Co prawda skuteczność terapii prowadzonej online (a nawet telefonicznej) potwierdzana była w badaniach już od lat, ale nie była to forma świadczenia usług preferowana przez terapeutów. Pandemia zmieniła wszystko – działalność proponowana przez Wellbee stała się dużo lepiej postrzegana, a wręcz konieczna. W uruchomieniu projektu bardzo pomogła nam Asia Gutral, która doradzała nam w pierwszych miesiącach i pomogła uniknąć kilku błędów, które niechybnie popełnilibyśmy bez niej.

COVID-19 spowodował, że psychoterapia online okazała się nie tylko potrzebna, ale również potrzebna natychmiast. Ludzie potrzebowali wsparcia bezzwłocznie, dlatego naszym priorytetem stała się szybkość. Gdy tylko udało nam się załatwić wszelkie formalności ruszyliśmy pełną parą i w miesiąc uruchomiliśmy serwis. Dzięki błyskawicznemu działaniu oraz wszechstronnemu wsparciu naszego inwestora, funduszu Tar Heel Capital Pathfinder, do dziś udało nam się wesprzeć już ponad 300 pacjentów. Działanie w ten sposób zakodowało się w naszym DNA. Z każdym dniem coraz lepiej rozumiemy potrzeby terapeutyczne naszych klientów i budujemy rozwiązania, które najlepiej na nie odpowiadają.

Szybki start w trudnych czasach

Dzięki naszemu partnerowi technologicznemu, DevsData, udało nam się błyskawicznie wystartować. Obecnie mamy już własny zespół utalentowanych, doświadczonych deweloperów, z których pomocą szybko spłaciliśmy początkowy dług technologiczny oraz dynamicznie rozwijamy platformę. Do końca roku planujemy zbudować wszystkie kluczowe funkcjonalności produktu terapeutycznego kierowanego do klientów indywidualnych i ich terapeutów. Prowadząc Wellbee odkryliśmy jednak wiele innych jeszcze potrzebnych funkcjonalności. W efekcie za chwilę będziemy na przykład gotowi świadczyć usługi psychoterapii dedykowane klientom biznesowym. Okazało się, że pracownicy korporacji sami proszą pracodawców o taki benefit.

Walka z mitami na temat pomocy w zakresie zdrowia psychicznego

Jednym z naszych najważniejszych celów długoterminowych jest destygmatyzacja korzystania z profesjonalnej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego w naszym regionie świata. Tu również udało nam się dużo osiągnąć. Przeprowadziliśmy Badanie postaw Polaków w kontekście zdrowia psychicznego, którego wyniki zostały wykorzystane między innymi w głównym wydaniu Faktów TVN.

Wynika z niego przede wszystkim, że niemal wszyscy Polacy – niezależnie od płci, wykształcenia i miejsca zamieszkania – wiedzą, że korzystanie z psychoterapii nie powinno być powodem do wstydu. Nie przekłada się to niestety zawsze stuprocentowo na otwartość do podjęcia terapii – tu nadal pozostaje spora praca do wykonania, również dla Wellbee.

Podjęliśmy również współpracę z „Projektem ThePresja”. Wspólnie stworzyliśmy między innymi cykl 10 lekcji wspierających radzenie sobie z presją, która towarzyszy nam wszystkim w trakcie izolacji. Budujemy konsekwentnie wartościowy content w social mediach, który m.in. dzięki sprawnym zabiegom marketingowym dociera do setek tysięcy osób miesięcznie. Wierzymy, że co najmniej części z tych osób ułatwiamy dbanie o dobrostan psychiczny.

Plany na 2021 rok

Na początku roku 2021 roku sfinalizujemy wdrożenie algorytmów wspierających dobór terapeuty. Nie rezygnujemy przy tym z ludzkiej twarzy – każdy użytkownik otrzyma od nas spersonalizowaną pomoc, dokładnie dopasowaną do jego potrzeb. Pracujemy też nad stworzeniem aplikacji, która w istotny, wymierny sposób będzie wspomagać pacjentów w procesie terapeutycznym oraz dostarczać im wsparcia, jeżeli nie są jeszcze gotowi na podjęcie samej terapii – to jest duże wyzwanie. Liczymy, że rok 2021 przyniesie długoterminowe rozwiązanie w walce z COVID-19 i ponownie zwiększy się częstotliwość bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Będziemy na to gotowi z rozwiązaniem hybrydowym, łączącym terapię online z podejściem tradycyjnym.

W sferze edukacyjnej największym wyzwaniem będzie normalizacja psychoterapii. Chcemy, aby stała się usługą powszechnie dostępną i wykorzystywaną. Aby wesprzeć jej popularyzację chcemy podjąć współpracę z influencerami, którzy tak jak my widzą wielką wartość w profesjonalnej pomocy w zdrowiu psychicznym. 2020 uświadomił nam wszystkim jak ważne jest zdrowie psychiczne, ale codziennie dbanie o ten dobrostan nadal leży w zwyczaju tylko niewielkiej grupy ludzi. Dzięki wsparciu osób znanych i podziwianych mamy nadzieję zdecydowanie tę grupę poszerzyć. Będziemy również konsekwentnie budowali wartościową bazę zasobów dla użytkowników, którzy nie korzystają w tym momencie z psychoterapii, ale chcieliby poprawić swój dobrostan psychiczny. Oprócz dobrostanu naszych pacjentów chcemy również zadbać o budowanie wartości dla współpracujących z nami terapeutów, m.in. poprzez zbudowanie wewnętrznej platformy wymiany wiedzy, która obejmować będzie superwizję, interwizję, szkolenia dedykowane oraz pozwoli na integrację tej społeczności.

Autor: Paweł Chrzan, CEO Wellbee.