Człap, człap, człap – nadchodzi przyszłość dostaw. Pyszne.pl prezentuje bionicznego robota

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Człap, człap, człap – nadchodzi przyszłość dostaw. Pyszne.pl prezentuje bionicznego robota

Udostępnij:

Pyszne.pl po raz kolejny udowadnia, że nie boi się sięgać po najbardziej futurystyczne rozwiązania pozwalające na rozwój w duchu innowacji. Tym razem postanowiło zaprezentować testy nowej formy dostaw – z wykorzystaniem robotów kroczących.

Technologiczną nowinkę zaprezentowano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, udowadniając, że granice między science fiction a rzeczywistością zaczynają się zacierać.

Błyskawiczne dostawy (same day delivery) to czynnik motywujący 72% kupujących przez Internet. Możliwość otrzymania zamówienia w ciągu godziny przestała być domeną wyłącznie restauracji – dziś obejmuje także: zakupy spożywcze, kosmetyki, artykuły dziecięce czy drobną elektronikę. Aby sprostać tym oczekiwaniom, firmy muszą inwestować w rozwój logistyki i wdrażać nowoczesne technologie, które zapewnią użytkownikom maksymalny komfort oraz oszczędność czasu.

Jak przekonuje firma, przypominające mechaniczne psy „psoboty” mogą w przyszłości  stać się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu dostaw.

Krok milowy w dostawach

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach firma zaprezentowała robota Lite3 – czworonożną maszynę przypominającą psa, niosącą na grzbiecie plecak Pyszne.pl. Lite3 to rozwiązanie opracowane przez firmę DEEPRobotics, dystrybuowane w Polsce przez S4Tech.  Bioniczny robot inspirowany anatomią ssaków może poruszać się po schodach, krawężnikach i nierównym terenie – czyli wszędzie tam, gdzie klasyczny pojazd dostawczy mógłby mieć trudności z dotarciem.

– Innowacyjność w dostawach to jeden z naszych głównych kierunków rozwoju. Stale nawiązujemy nowe współprace, w tym z kolejnymi partnerami spoza „rodzimego” nam segmentu restauracyjnego. Ta lista stale się wydłuża, przecieramy nowe ścieżki biznesowe. Szukamy także rozwiązań, które wesprą nas w chwilach największego obłożenia lub braku dostępnych rąk do pracy. W takich momentach widzimy potencjał technologii jak roboty Lite3 – pozwalających odciążyć kurierów i zrealizować na czas zamówienia, na które czekają nasi klienci – mówi Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl. – Warto jednak podkreślić, że w naszej branży roboty nigdy nie zastąpią ludzi, a staną się jedynie uzupełnieniem naszego łańcucha logistycznego – dodaje.

Choć model ten przeznaczony jest głównie do pracy w przestrzeniach zamkniętych, jego „krewni”, jak np. Lynx (robot kołowy), radzą sobie świetnie w warunkach zewnętrznych – działają w deszczu, śniegu, na oblodzonych powierzchniach i w temperaturach od -20°C do +45°C, co czyni je idealnymi do całorocznej pracy w miastach.

– Lite3 może przenosić ładunki o wadze do 7 kg, co czyni go doskonałym narzędziem do realizacji dostaw ostatniej mili, w tym transportu pojedynczych zamówień – mówi Jacek Kłonica z firmy S4Tech. – Roboty kroczące, takie jak Lite3, znajdują już zastosowanie w wielu branżach, m.in. w logistyce i magazynowaniu, wojsku i bezpieczeństwie, edukacji, a nawet w służbach ratunkowych. To pokazuje ogromny potencjał tej technologii, nie tylko w obecnych zastosowaniach, ale również w kontekście przyszłych badań nad robotyką, w tym rozwojem zaawansowanych modeli humanoidalnych.

Dostarczając przyszłość

Na początku 2025 roku wprowadzono jej nową wersję, która dzięki rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji jeszcze lepiej dopasowuje się do preferencji użytkowników i umożliwia składanie zamówień w innych europejskich krajach z poziomu jednej platformy.

– Roboty, choć obecnie mają swoje ograniczenia, są doskonałym przykładem jednego ze scenariuszy rozwoju nie tylko branży dostaw, ale także wielu innych sektorów, w których ich wsparcie może okazać się niezwykle przydatne. Siłą napędową tego postępu są przede wszystkim oczekiwania konsumentów, którzy chcą otrzymywać zamówienia coraz szybciej i wygodniej. My odpowiadamy: nie ma rzeczy niemożliwych. Naszym celem jest pokazywanie, jak wygląda przyszłość, która już teraz zaczyna się materializować – dodaje Arkadiusz Krupicz.

Czytaj także: