Człowiek a technologia – możliwości czy zagrożenie?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Nowe technologie opanowały naszą globalną wioskę. Dostęp do Internetu ma już ponad 4 miliardy osób, a szczęśliwymi posiadaczami sprzętów mobilnych jest już ponad połowa ludzkości. Fakty są niezaprzeczalne – Internet to podstawa funkcjonowania świata.

fot. mat. prasowe

W sieci można coraz więcej, dlatego też ludzie spędzają tam coraz więcej czasu. Efektywniejsze są też tworzone przez człowieka maszyny. Czy dzięki nim uzyskujemy możliwość szybszego rozwoju cywilizacyjnego? A może jednak stanowią zagrożenie?

Różne ujęcia problemu oraz jego skali poruszają dokumenty emitowane w sierpniu na antenie Planete+ w cyklu „Człowiek a technologia”. Czy postęp technologiczny zagraża ludzkości? Z pozoru banalnie pytanie przynosi wiele niepokojących odpowiedzi. Jak bowiem radzić sobie z potencjalnym zagrożeniem, którego nie można zatrzymać?

Maszyna zamiast pracownika 

Pierwszy dokument z cyklu, emitowany 1 sierpnia o godz. 22:00, podejmuje istotny temat rynku pracy. Uczeni alarmowali od wieków – rozwój technologiczny pozbawi ludzi zatrudnienia. Czy czasy, których się obawiano, właśnie nadeszły? Inteligentne maszyny są coraz bardziej samowystarczalne i mogą wyeliminować ludzi z rynku pracy. To bowiem gratka dla pracodawców, którzy skorzystają z każdej okazji, by obniżyć koszty. Czy zmiany zachodzące w społeczeństwie nadążą za technologiczną rewolucją? Odpowiedzi na te pytania poszukuje film dokumentalny „Czy roboty zabiorą nam pracę?”.

Wszystko pod kontrolą? 

W sieci nie jesteśmy anonimowi. Prywatność w Internecie to temat, który porusza ludzi i media na całym świecie. Każdy nasz krok pozostawia ślad. Co dzieje się z naszymi danymi? Kto śledzi nasze ruchy w cyfrowym świecie? Co wolno władzom, a gdzie przekroczona jest granica i łamane są prawa obywatelskie? Autorzy dokumentu „Wszystko pod kontrolą” szukają odpowiedzi, przyglądając się funkcjonowaniu sieci w USA, Chinach, Hong-Kongu, Austrii i na Kubie. Ten kolejny, zaskakujący głos w globalnej dyskusji już 8 sierpnia o godz. 22:00.

Wojna bez amunicji 
Prognozy o tym, że kolejnym konfliktem globalnym miałaby być cyberwojna wcale nie są przesadzone. Siła Internetu jest ogromna i nie powinna być bagatelizowana. „Zhakuj mnie, jeśli potrafisz” to rzeczowy i przekrojowy dokument o broni na miarę XXI-wieku, jaką stała się sieć. To głębokie zanurzenie w ciemne odmęty Internetu, które stały się nowym polem bitwy dla wielkich, światowych sił. Ataki terrorystyczne, podsycanie konfliktów na Bliskim Wschodzie, przemyt narkotyków i broni, potyczki wrogich wywiadów, elektroniczne napady na banki – to wszystko dzieje się tu i teraz. Premiera 15 sierpnia o 22:00.

Rzeczywistość wirtualna lepsza od prawdziwej? 

Japonia znajduje się w czołówce wysoko rozwiniętych państw – tam zamiłowanie do tradycji przeplata się z fascynacją nowymi technologiami. Mieszkańcy szczególnie pokochali Virtual Reality. Już dzisiaj w tokijskim metrze można spotkać wielu pasażerów z zestawami do VR na głowie – nikogo to nie dziwi. Czy przypadek Tokio pokazuje globalne tendencje? Czy rzeczywistość wirtualna wygra z tą prawdziwą? Dokument „Neo Tokyo. Życie w wirtualnym świecie” już 22 sierpnia o godz. 22:00.
 

Uzależnienie drugą naturą 

 
To bezdyskusyjne – technologie uzależniają. Na listę najgorszych uzależnień już dawno wpisano zbytnie przywiązanie do komputera. Pierwszym krajem, który uznał uzależnienie od Internetu za jednostkę chorobową były Chiny. Tam też powstały pierwsze ośrodki terapii. Dokument „Dzieci sieci – uzależnieni od Internetu” śledzi losy młodzieży poddanej takiemu leczeniu. Film pokazuje centra terapeutyczne o militarnym rygorze, gdzie w ciągu trzech miesięcy „terapii” pacjenci zostają poddani ścisłej kontroli i ćwiczeniom mającym pomóc im w zerwaniu z nałogiem. Premiera już 29 sierpnia o godz. 22:00.