Czy AI da z siebie wszystko podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu?

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Czy AI da z siebie wszystko podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu?

Udostępnij:

Na paryskie zmagania sportowcy szykowali się przez cztery lata. Ale wyścig zbrojeń trwał nie tylko na bieżni, w siłowni czy na stadionie. O to, aby maksymalnie wykorzystać sztuczną inteligencję, starały się zastępy specjalistów z różnych dziedzin. Czy dzięki nim AI osiągnie medalową formę?

Sztuczna inteligencja należy do grona najgorętszych trendów ostatnich miesięcy. To samo można powiedzieć o Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Nic więc dziwnego, że tak samo dużą uwagę jak zmaganiom na paryskich arenach (wliczając w to urokliwą, skrzącą się od słonecznych promieni Sekwanę), poświęca się zastosowaniu sztucznej inteligencji i jej zastosowaniom podczas tego najważniejszego sportowego wydarzenia.

Wykorzenić hate speech

Międzynarodowy Komitet Olimpijski deklaruje, że priorytetowym obszarem zastosowania AI jest ochrona przed cyberprzemocą. Przewiduje się, że podczas całych Igrzysk w sieci opublikowanych zostanie około pół miliarda postów. Ochroną i systemem monitorowania wykorzystującym sztuczną inteligencję. objęci zostaną zwłaszcza sportowcy. Mechanizm ma monitorować „setki tysięcy kont” w social media, aby móc błyskawicznie flagować obraźliwe treści i następnie zgłaszać je moderatorom poszczególnych platform.

MKOl we współpracy z firmą Intel opracował dla startujących w Paryżu sportowców platformę Athlete365. – Ma ona na celu zapewnienie łatwych i szybkich odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące takich tematów, jak wytyczne dotyczące mediów społecznościowych, przepisy antydopingowe i przepisy Reguły 50 – wyjaśnia Ilario Corna, dyrektor ds. technologii MKOl. Tutaj trzeba dodać, że Reguła 50 to oficjalna wytyczna na Igrzyska Olimpijskie, dotycząca strojów olimpijskich (na starty i poza), na których nie może pojawić się żadna reklama poza logo producenta.

Stadionowy bliźniak cyfrowy

AI posłuży do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Zużycie energii w Paryżu 2024 będzie monitorowane w czasie rzeczywistym, a zebrane dane zostaną wykorzystane do informowania o przyszłym planowaniu. Ale sztuczna inteligencja była w tym celu wykorzystywana już wcześniej – bo od 2020 roku. Gromadzone informacje miały pomóc dzisiejszym organizatorom w optymalnym zaplanowaniu wykorzystania energii oraz innych mediów. W ten obszar implementacji AI zaangażowała się zwłaszcza Intel.

Przygotowano cyfrowe bliźniaki paryskich obiektów, aby móc określić źródła zasilania czy wielkość potrzebnej energii. Digital twins pomogły też w rozmieszczeniu kamer i zdefiniowaniu ewentualnych zagrożeń w dostawie prądu. Jak mówią sami organizatorzy, „korzystanie z cyfrowych bliźniaków możemy zmienić sposób organizacji igrzysk”.

Oto cztery zdigitalizowane modele, które powstały na długo przed ceremonią otwarcia paryskich zawodów.

Pont Alexandre III

Ten klasyczny most przecina Sekwanę, łącząc dwa inne sportowe obiekty: Grand Palais i Invalides. Sam w sobie będzie sceną dla wielu dyscyplin sportowych, w tym triathlonu i para-triathlonu, a VenueTwin umożliwia organizatorom planowanie scenariusza zawodów na świeżym powietrzu. Komitet organizacyjny jest w stanie zwizualizować wymaganą tymczasową nakładkę oraz jej wpływ na zarządzanie tłumem i ruchem. Interaktywne funkcje modelu ułatwiają przełączanie się między różnymi dyscyplinami sportowymi i różnymi sesjami wydarzeń, a także uwzględniają wpływ zmian pogody. Obiekty pojawiają się w widoku 3D VenueTwin, zapewniając realistyczną wizualizację. Dzięki szeregowi tymczasowej infrastruktury, w tym przestrzeni medialnych, miejsc siedzących i stref dla sportowców, cyfrowy bliźniak daje komitetowi organizacyjnemu możliwość planowania niejednego scenariusza zdarzeń.

Marseille Marina

Niektóre dyscypliny sportowe w Paryżu 2024 odbywają się na arenach położonych z dala od stolicy. – w tym żeglarstwo w Marseille Marina. Marina Roucas-Blanc została przystosowana do organizacji zawodów na skalę Igrzysk Olimpijskich, a VenueTwin stworzono, aby pomóc organizatorom i ich interesariuszom w skutecznym planowaniu. Do wyboru jest 46 różnych obszarów funkcjonalnych lub działów, które pozwalają na planowanie w 2D i 3D. Oprogramowanie OnePlan umożliwia planowanie przebiegu sportowej rywalizacji, rozmieszczenia ekip pracowniczych czy wolontariuszy, infrastruktury, bezpieczeństwa, stref, ruchu i innych elementów na lądzie i w terenie. Geograficznie dokładne plany pokazują, gdzie rozpoczną się poszczególne zawody żeglarskie: do tego posłużą wiązki światła umieszczone w wodzie.

Aquatics Centre

To nowo wybudowany stały obiekt na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Paryż 2024. Będzie on gościć sportowców z takich dyscyplin jak pływanie artystyczne, nurkowanie i piłkę wodną. Obszar obiektu – duża przestrzeń na zewnątrz Aquatics Centre – jest fundamentalną częścią procesu planowania w OnePlan. Umożliwia komitetowi organizacyjnemu i jego interesariuszom planowanie konfiguracji wydarzeń, harmonogramów zasobów, planowania bezpieczeństwa, a także zarządzania tłumem.

Le Bourget

Wraz z Aquatics Centre, Le Bourget jest drugim obiektem sportowym zbudowanym specjalnie na Paryż 2024. To tam odbywają się zawody we wspinaczce sportowej. Na obiekt składa się pięć ścian wspinaczkowych, które będą używane podczas igrzysk, ze ścianami wewnętrznymi i zewnętrznymi do rozgrzewki sportowców i zawodów. VenueTwin dla Le Bourget pozwala komitetowi organizacyjnemu na wizualizację tego, jak ta nowa przestrzeń będzie wyglądać podczas przygotowań sportowców i podczas samych zawodów. Platforma umożliwia użytkownikom łatwe „przeskakiwanie” między różnymi przestrzeniami, aby przyspieszyć proces planowania. Zapewnia również wizualizację widoków miejsc siedzących z każdej pozycji.

We współpracy z partnerami komercyjnymi i nadawczymi MKOl, sztuczna inteligencja będzie również wykorzystywana przez Olympic Broadcasting Services na rzecz prowadzenia bardziej wciągającej narracji, zmaksymalizowania wrażeń widzów i sprawienia, by jeszcze lepiej zrozumieli przebieg poszczególnych dyscyplin sportowych. Słowem, mamy widzieć lepiej, bardziej się emocjonować oraz wiedzieć więcej, o co toczy się gra w Paryżu.

Jak to się stanie?

Wgnieceni w fotel

Tym razem kluczową rolę odegra już nie Intel, a Alibaba. To ta firma sprawi, że „rekordowa liczba wielokamerowych powtórek z opartą na sztucznej inteligencji, wysokiej jakości rekonstrukcją w chmurze” wciśnie nas w fotele. MKOl liczy, że zachwycimy się trójwymiarowymi modelami tworzonymi w czasie rzeczywistym. Mechanizmem do tego służącym będzie OBS Cloud. Czyli rozwiązanie stanowiące ekologiczną alternatywę dla dzisiejszych metod transferu danych stosowanych przez posiadaczy praw medialnych (czyli np. Telewizja Polska czy Warner Bros. Discovery) oraz miast goszczących igrzyska olimpijskie. Za sprawą OBS Cloud dane te będą przesyłane w chmurze, co obniży ślad węglowy.

Jeśli transmisje zostawią nas z poczuciem niedosytu – mamy jeszcze jedną możliwość zaspokojenia swojego sportowego głodu. W oparciu o mechanizmy AI działać będzie funkcja automatycznego generowania najważniejszych wydarzeń z paryskich aren. Ma ona kompilować kluczowe momenty z 14 dyscyplin sportowych i dyscyplin a następnie tworzyć z nich streamy. Kryteriami będą preferencje posiadaczy praw medialnych, przez co widzowie poszczególnych stacji otrzymają spersonalizowane treści (np. koncentrujące się na startach rodzimych sportowców). To z kolei ma zintensyfikować nasze, kibicowskie zaangażowanie w mediach cyfrowych i społecznościowych.

Stojący za takimi streamami silnik automatycznego wnioskowania o najważniejszych wydarzeniach opiera się na modelach sztucznej inteligencji, które zostały przeszkolone przy użyciu narzędzi oprogramowania Intel Geti AI. Jest on wykorzystywany do przetwarzaniu treści wizualnych przy wsparciu SI. Wspomniane modele były trenowane – jakże adekwatne jest to słowo w tym kontekście! – dyscyplina po dyscyplinie, karmiąc się treściami pobranymi z ogromnego archiwum wideo sportów olimpijskich.

fAIr play

Przez wiele akapitów zajmujemy się zastosowaniem SI podczas Igrzysk Olimpijskich. Tyle że do tej pory nie skoncentrowaliśmy się na tym, co na Igrzyskach Olimpijskich najważniejsze. Czyli na sportowej rywalizacji o medale. Czyli na zmaganiach najlepszych atletek i atletów z całego świata. Czyli na biciu rekordów, przekraczaniu ludzkich granic, wchodzeniu na kosmiczny poziom.

Nadróbmy więc te zaległości i sprawdźmy, jak sztuczna inteligencja ma przełożyć się na bardziej sprawiedliwą walkę sportowców. OMEGA już po raz 31. będzie pełnić rolę oficjalnego chronometrażysty. Wykorzystując OBS, narzędzia OMEGA mają „dostarczać szybsze i wnikliwe dane” podczas trwających Igrzysk Olimpijskich. Przełóżmy to na konkretne dyscypliny.

Inteligentna analiza stroboskopowa w skokach do wody, lekkoatletyce i gimnastyce artystycznej pozwoli widzom lepiej zrozumieć ruchy i biomechanikę sportowców. Dodatkowo, w skokach do wody SI zostanie wykorzystana do generowania grafik z zestawami danych na temat wydajności każdego sportowca na każdym etapie skoku: czy to w powietrzu, czy to podczas uderzania w taflę wody. Technologia śledzenia ruchu oparta na sztucznej inteligencji pomoże również komentatorom i widzom śledzić pozycje sportowców podczas sprintu kajakowego, maratonu, spacerów wyścigowych, kolarstwa szosowego (wyścig szosowy i jazda na czas), kolarstwa górskiego, pływania maratońskiego, wioślarstwa, żeglarstwa i triathlonu.

Aby te wszystkie piękne obietnice się ziściły, potrzeba nie lada zaangażowania. Stąd odpowiedzialna rola Atosu, światowego partnera Ruchu Olimpijskiego w zakresie technologii informatycznych. To ta firma będzie koordynować zespół składający się z 15 partnerów technologicznych oraz liczący ponad 2000 ekspertów. To oni codziennie będą pracować nad tym, aby Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Paryż 2024 były „w pełni połączone, bezpieczne i cyfrowe”, jak deklaruje MKOl w swoich materiałach prasowych.

Czytaj także: