Czy polski startup Psyllosoft przybije piątkę z Satyą Nadellą w Seattle?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Zespół Psyllosoft zakwalifikował się do światowych finałów największej technologicznej olimpiady Microsoft Imagine Cup 2016. Studenci Politechniki Białostockiej znajdą się w finałowej grupie projektów World Citizenship, w ramach której powalczą o wygraną już pod koniec lipca w Seattle.

Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Bujnarowski, Jerzy Sienkiewicz (mentor), Petros Psyllos | fot. materiały prasowe 

Zwycięski projekt MATIA to wielosensorowy system wizyjny dla osób niewidomych. Podstawą jego działania jest niewielki mobilny moduł wizyjny, który może być przypięty do klatki piersiowej, pasa lub głowy osoby niewidomej. Został on wyposażony w dwie kamery, czujniki ultradźwiękowe i położenia oraz inne sensory, które – za pośrednictwem jednostki centralnej – wysyłają dane do smartfona, z którym system ściśle współpracuje. Przetwarzając dane, smartfon pozwala osobie niewidomej na pełną orientację w otoczeniu (przy pomocy opisu słownego – audiodeskrypcja – i muzycznego – każdy przedmiot wydaje inne dźwięki) i dokładne objaśnienie widzianych przez układ przedmiotów. Scena – zeskanowana przy pomocy dwóch kamer stereo i czujnika ultradźwiękowego – będzie następnie przetwarzana przy użyciu nowoczesnych metod sztucznej inteligencji, między innymi takich jak głębokie sieci neuronowe.

– Pierwszy raz w życiu jedziemy tak daleko. Jednak fakt, że jesteśmy jedyną drużyną z Polski, która dostała się do światowych finałów Imagine Cup, pozwala nam jeszcze mocniej uwierzyć w sens tego, co robimy. Projekty, które również dostały się do światowych finałów w naszej kategorii są na bardzo wysokim poziomie. Jest wśród nich dużo projektów rozwiązań medycznych, a nasz projekt wpisuje się właśnie w ten nurt, więc spodziewamy się dużej konkurencji. Na pewno damy z siebie wszystko, żeby zaprezentować się od jak najlepszej strony. Jedną z ogromnych wartości tego wydarzenia jest to, że będziemy mieli możliwość zaprezentować się przed inwestorami i ludźmi biznesu, więc mamy nadzieję, że kogoś zainteresuje nasz projekt i będziemy mogli go szybciej rozwijać. Zależy nam zwłaszcza na spotkaniu osób zajmujących się sztuczną inteligencją – mówi Piotr Psyllos z zespołu PSYLLOSOFT.

Od momentu startu w konkursie Imagine Cup zespół wciąż pracuje nad projektem i ma w tym zakresie już duże osiągnięcia. Rozwiązanie zdobyło między innymi złote medale na Światowych Targach Wynalazczości w Paryżu, na Międzynarodowych Targach Badań Naukowych i Innowacji w Brukseli, a także nagrodę i medal od francuskiego Ministra Sprawa Społecznych i Zdrowia oraz kolejne złoto na targach Inpex w Stanach Zjednoczonych.

– Bez względu na wyniki konkursu zamierzamy rozwijać projekt, tak jak robimy to już w tej chwili. Oprócz wymiaru biznesowego, nasz projekt jest też projektem typowo naukowym, więc z pewnością ma duży potencjał właśnie w tym obszarze – dodaje Piotr Psyllos.

Kraje, z którymi polska drużyna będzie rywalizować w kategorii Projektów Społecznych (World Citizenship) to Singapur, Chiny, Niemcy, Ekwador, Meksyk, Nigeria, Tunezja, Tajwan, Cypr, Grecja i Węgry. Finałowa dwunastka spotka się na finałach, które odbędą się już w lipcu w Seattle.

Na zwycięzców każdej z kategorii czekają nagrody w wysokości:

Pierwsze miejsce: 50 tysięcy dolarów, które zostaną podzielone równo pomiędzy każdego oficjalnie zarejestrowanego członka zwycięskiego zespołu.

Drugie miejsce: 10 tysięcy dolarów.

Trzecie miejsce: 5000 dolarów.

Trzy drużyny, które zdobędą pierwsze miejsca w każdej z kategorii wezmą udział w finalnej rozgrywce o najwyższe trofeum konkursu – puchar Imagine Cup. Najlepsza drużyna na świecie będzie miała również jako jedyna możliwość udziału w dedykowanej sesji mentoringu z Satyą Nadellą – Prezesem Microsoft Corporation.

– W tegorocznej edycji konkursu jury zwracało szczególną uwagę nie tylko na innowacyjność poszczególnych projektów, ale także na ich potencjał biznesowy i możliwości komercjalizacji w niedalekiej przyszłości” – mówi Rafał Albin, Dyrektor Działu Nowych Technologii w polskim oddziale Microsoft. „Oczywiście trzymamy kciuki za nasz zespół i wierzymy, że zobaczymy ich na podium – dodaje Rafał Albin.