Wychodzisz z domu, po drodze kupujesz kawę, za którą płacisz zegarkiem TTMM+. W pracy wyszukujesz dokumenty w niezwykle szybkim czasie, dzięki wyszukiwarce SEEKSTORM, a podczas szkoleń łączysz się z osobami z całego świata, korzystając z platformy do wizualizacji VR-LEARNING. Zamawiasz jedzenie, które otrzymujesz w pysznym, jadalnym naczyniu BREADPACK. W wolnej chwili podziwiasz świat z lotu ptaka, dzięki ultranowoczesnemu radarowi monitorującemu XY-SENSING. Wracasz do domu, w którym hodujesz rośliny w koreczkach z włókien roślinnych i odpadów organicznych Fibritech firmy ORGANIC DISPOSABLES. Sprawdzasz stan swojego zdrowia, używając testu Flu Sensor firmy SENSDX. Spożywasz zbilansowaną, pełnowartościową kolację dzięki YOUSH, przygotowaną w 5 minut, a wieczorem, podczas spaceru, oddychasz świeżym i czystym powietrzem, które zostało oczyszczone przez filtr ATMOSHELL.
Zastanawiasz się, czy to jest możliwe? Czy istnieją takie innowacyjne rozwiązania?
Oczywiście, że tak! Poznaj laureatów III edycji konkursu Startuj z Mazowsza, którzy zrewolucjonizują województwo mazowieckie, a może nawet cały świat!
Startuj z Mazowsza to konkurs organizowany przez Województwo Mazowieckie, adresowany do mazowieckich startupów, które tworzą innowacyjne pomysły i produkty, a ich działalność nie jest dłuższa niż 3 lata.
W tym roku odbyła się już III edycja konkursu, w której pomysłowi przedsiębiorcy mogli aplikować w jednej z trzech kategorii:
- Inno-Tech – startupy tworzące nowe produkty i procesy oraz znaczące zmiany technologiczne w produktach i procesach, obejmujące innowacje produktowe, procesowe i systemowe (w fazie wzrostu na etapie sprzedaży),
- Social Impact – startupy o pozytywnym oddziaływaniu na środowisko lub społeczeństwo (bez względu na etap rozwoju),
- Start – startupy tworzące niestereotypowe projekty, będące na etapie Minimum Value Product lub prototyp, mające szanse na efektywny rozwój i skalowanie.
W ramach konkursu wpłynęły 53 zgłoszenia: najwięcej, bo aż 28 – w kategorii Social Impact, co pokazuje, że początkujący przedsiębiorcy coraz częściej skupiają się na istotnych społecznie kwestiach, które wywierają ogromny wpływ na jakość życia całej społeczności.
Wszystkie startupy przeszły ocenę formalną a następnie dwa etapy oceny merytorycznej. Została wyłoniona najlepsza 11-nastka, która zaprezentowała się przed komisją podczas tzw. Pitch Day. Jury w składzie: dr hab. Agnieszka Skala – adiunkt na Politechnice Warszawskiej, współzałożycielka i prezes Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest SPIN, Greg Albrecht – multiprzedsiębiorca, mentor, trener, inwestor, Maciej Sadowski – prezes fundacji Startup Hub Poland i Adrian Migoń – CEO Youth Business Poland, oceniało przede wszystkim innowacyjność rozwiązania, wpływ społeczny pomysłu, model biznesowy, zespół i potencjał projektu.
Członkowie Kapituły w składzie: Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wiesław Raboszuk – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, dr Marcin Wajda – Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Aleksandra Szwed – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, prof. dr hab. inż. Adam Woźniak – Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej, dr hab. Roman Sobiecki – Prorektor ds. Rozwoju Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dr hab. Katarzyna Januszkiewicz – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, Kierownik Katedry Zarządzania SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, prof. zw. dr hab. Beata Glinka – Kierownik Katedry Przedsiębiorczości i Systemów Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Paweł Pietrasieński – Dyrektor ds. projektów specjalnych, Biuro Rozwoju Gospodarczego Gubernatora Stanu Nevada, Piotr Cieśliński – Zastępca Dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego miasta stołecznego Warszawy, Dorota Śpiewla Czekaj – Prezes Zarządu Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, Michał Misztal – Prezes Zarządu Startup Academydr hab. stanęli przed nie lada wyzwaniem: poziom innowacyjności mazowieckich startupów nigdy nie był wyższy!
Wyniki III edycji konkursu Startuj z Mazowsza zostały ogłoszone podczas spotkania finałowego, które odbyło się w czwartek, 21 października 2021 r.
Wydarzenie rozpoczęło od przywitania startupów, partnerów, uczestników oraz gości przez Adriana Migonia – CEO Youth Business Poland. Następnie głos zabrał Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, który podkreślił, że “naszym celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni dla startupów do dzielenia się swoimi projektami, pozyskania kontaktów umożliwiających dalsze udoskonalenie innowacji oraz promocji wypracowanych produktów”.
W każdej kategorii konkursu został wyłoniony zwycięzca, któremu została przyznana nagroda w wysokości 30 tys. zł.
– Mając na uwadze to, że w początkowej fazie rozwoju startupy zmagają się z wieloma trudnościami, również tymi o charakterze finansowym, pragniemy wesprzeć prosperujące projekty, aby brak zasobów nie był powodem do rezygnacji z kontynuacji prac nad nowatorskim pomysłem. Nagrody pieniężne uzyskane w konkursie mogą być wykorzystane na dowolny cel, a poza nimi startupy mają możliwość zdobycia nagród od partnerów konkursu – wyjaśnia Marszałek.
A kto został doceniony i wyróżniony przez członków kapituły?
Poznajcie tegorocznych laureatów konkursu Startuj z Mazowsza:
kategoria Inno-Tech
SeekStorm sp. z o. o. za innowacyjną technologię wyszukiwania w systemie Search as a Service, która umożliwia wyszukiwanie i indeksowanie setek milionów dokumentów w czasie rzeczywistym dla tysiąca użytkowników równocześnie.
kategoria Social Impact
OrganicDispodables sp. z o.o. za ekologiczne podłoża FibriTech z włókien roślinnych do upraw bezglebowych, które zmniejszą ślad węglowy i zanieczyszczenia w środowisku oraz niwelują negatywny wpływ tworzyw sztucznych na żywe organizmy.
kategoria Start
SensDx S. A. za produkt Flu Sensor, umożliwiający wykonanie szybkiego i precyzyjnego testu na obecność wirusa grypy nawet na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
Wysoki poziom konkursu oraz wyjątkowo nowatorskie projekty zakwalifikowanych startupów spowodowały, że kapituła konkursu przyznała również wyróżnienia dla:
- Atmoshell (Oxygeni sp. z o. o.) za miejski system filtracji zanieczyszczeń powietrza
- BreadPack sp. z o. o. za pierwsze pyszne naczynia jadalne
- Karmnik Katarzyna Kolanowska i Wspólnicy sp. j. za sklep internetowy oferujący naturalną i rzemieślniczą żywność.
Partnerzy konkursu przygotowali nagrody specjalne dla wybranych startupów, w tym, m.in.: konsultacje merytoryczne oraz udział w programie mentoringowym, możliwość prezentacji rozwiązań przed gronem inwestorów i przedsiębiorców, voucher na udział w studiach, usługi doradcze i indywidualne konsultacje.
Ponadto, podczas kilku miesięcy trwania konkursu Startuj z Mazowsza, zakwalifikowane startupy otrzymały dodatkowe formy wsparcia: pozyskały cenne kontakty, wzięły udział w sesji fotograficznej, a ich pomysły były promowane poprzez różne kanały komunikacji.
To było wydarzenie pełne emocji i zaskoczeń, zwłaszcza dla innowacyjnych startupów – uczestników Startuj z Mazowsza! Takie inicjatywy zmieniają świat na lepsze. Wspieranie początkujących przedsiębiorców i innowatorów przyczynia się do rozwoju regionalnej gospodarki oraz stanowi nieocenioną wartość dla mieszkańców województwa mazowieckiego.
Takie startupy jak: Atmoshell, BreadPack, Karmnik, OrganicDisposables, SeekStorm, SensDx, TTMM, WoshWosh, VR learning, XY-SENSING, Yoush zmieniają nie tylko Mazowsze, ale również życie wielu osób.
Relacja z spotkania finałowego dostępna na facebookowym profilu Województwa Mazowieckiego – Innowacyjne Mazowsze.
Konkurs organizowany jest przez Województwo Mazowieckie, zrealizowany przez Youth Business Poland.
Partnerzy konkursu: AgriTech Hub, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet humanistyczno-społeczny SWPS, Uniwersytet Warszawski, Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Politechnika Warszawska, miasto stołeczne Warszawa, Startup Academy.
Patronat medialny: Mam Startup, Wirtualna Polska