„Dajemy szansę pracownikom twórczym na podwyżkę do 13 tysięcy złotych rocznie” – ebadu.pl

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Polskie prawo umożliwia stosowanie do wynagrodzeń pracowników 50% kosztów uzyskania przychodu, jeśli tylko efekty ich pracy są twórcze – mówi Małgorzata Wimmer, współtwórczyni projektu ebadu.pl. Ustawa o PIT (art.22 ust.9 pkt. 3) pozwala odliczyć ponad 42 tyś złotych kosztów rocznie, co przekłada się na wynagrodzenie netto wyższe o nawet 13%.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Od lat z przepisu tego korzystają artyści, dziennikarze, graficy czy fotografowie. – Tworząc ebadu.pl chcieliśmy pokazać inżynierom, informatykom, analitykom i tysiącom innych twórczych pracowników w Polsce, że również mogą skorzystać z tego przywileju – mówi Małgorzata Wimmer, współtwórczyni serwisu. Jak wraz z zespołem chce to zrobić?

Z każdym wnioskiem o podwyżkę dla pracownika wiążą się obliczenia, ile szef spółki będzie musiał wydać dodatkowych funduszy na jej realizację. Wyższe wynagrodzenie, to przecież wyższe koszty pracy dla pracodawcy. Z pomocą przychodzi ebadu.pl pokazując, iż zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu w firmie to sposób, aby pracownik dostał “podwyżkę” a pracodawca do niej nie dokładał. – Dajemy szansę pracownikom twórczym na dużą podwyżkę, do 13 tysięcy złotych rocznie – przekonuje Małgorzata Wimmer. Jak odpisać część wynagrodzenia jako koszt uzyskania przychodu?

Aby pracodawca mógł zastosować 50-cio procentowe koszty uzyskania przychodu, spełnionych musi być kilka warunków, takich jak: powstanie utworu w rozumieniu odpowiedniej ustawy, przeniesienie praw autorskich, wyodrębnienie wynagrodzenia za przeniesienie praw oraz odpowiednia ich ewidencja. – Nasz pomysł to całościowa obsługa wprowadzenia takiego rozwiązania w firmach. W systemowy sposób pomagamy pracodawcy dostosować wszystkie niezbędne dokumenty i procesy, by i on i pracownik mogli cieszyć się finansowymi korzyściami zagwarantowanymi przez ustawodawcę – mówi Małgorzata Wimmer. Opisywane narzędzie pozwala na zgodną z wymaganiami ewidencję utworów, która jest zalecana w przypadku kontroli skarbowej.

Każdy, kto otrzymuje wynagrodzenie za wykonywanie pracy twórczej, bez względu na to, czy pracuje na podstawie umowy o pracę, o dzieło czy umowy zlecenia, może korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu. Wystarczy odpowiednio skonstruowana umowa, którą naturalnie pomagamy przygotować – tłumaczy Małgorzata Wimmer.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Zasada działania serwisu jest prosta. Na początku zespół ebadu.pl – za pomocą swojego webowego narzędzia – przeprowadza analizę stanowisk i określa, czy efekty pracy pracowników w danej firmie mogą zostać uznane za twórcze w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. – Firma otrzymuje od nas raport na temat efektów pracy swoich pracowników i szacowanego poziomu kreatywności na danym stanowisku – mówi Małgorzata Wimmer. Na podstawie raportu przygotowywane są zapytania do odpowiednich instytucji o zasadność uznania efektów prac za twórcze i stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu w firmie. Najczęściej niezbędne jest jeszcze przygotowanie aneksów do umów pracowników oraz dostosowanie niektórych procesów wewnętrznych. Od strony formalnej, to wszystko, ale jest jeszcze część, którą muszą wykonać sami pracownicy. Muszą twórcze efekty pracy przekazywać pracodawcy, za pomocą takich narzędzi jak ebadu.pl.

Twórcy startupu przekonują też, że ekspertyzy konsultantów, propozycje aneksów i inne działania mające pomóc w naliczaniu mniejszego podatku kosztują kilka tysięcy euro. Do tego dochodzi jeszcze system, który w odpowiedni sposób zapewnić ma ewidencję prac twórczych i faktu przenoszenia praw autorskich. Zespół ebadu.pl zrobi to taniej i kompleksowo, za pomocą jednego narzędzia. Ile trzeba zapłacić za taką usługę?

Swój model biznesowy oparliśmy na pobieraniu jednorazowej opłaty za wdrożenie serwisu, które obejmować może badania pracowników, przygotowanie aneksów umów, czy nawet szkolenia pracowników w zakresie prawa autorskiego, itp., oraz na comiesięcznym niewielkim abonamencie za korzystanie z narzędzia do ewidencji pracy twórczej – mówi Małgorzata Wimmer, współtwórczyni ebadu.pl.

Twój szef mówi, że nie ma pieniędzy na podwyższenie płac pracownikom? I na to znaleźliśmy rozwiązanie.