Darmowa aplikacja Rafi-Tone zachęci dzieci z astmą do stosowania inhalatorów. Jest oparta na grywalizacji

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Darmowa aplikacja Rafi-Tone zachęci dzieci z astmą do stosowania inhalatorów. Jest oparta na grywalizacji

Udostępnij:

Brytyjscy klinicyści stworzyli darmową aplikację Rafi-Tone, aby ułatwić leczenie astmy u dzieci. Rozwiązanie pozwala na monitorowanie choroby oraz zachęca dziecko do używania inhalatora poprzez dołączone gry.

Infekcje układu oddechowego, często prowadzące do objawów wymagających leczenia inhalacyjnego, są jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego na świecie i stanowią główną przyczynę zgonów u dzieci. Organizacja Asthma UK przekonuje, że stosowanie właściwego inhalatora zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka objawów i potencjalnie zagrażających życiu ataków astmy.

Prawidłowe stosowanie inhalatorów może być jednak trudne, szczególnie w przypadku młodszych dzieci. Często powoduje to niepokój zarówno u rodzica, jak i dziecka. Niewłaściwe przyleganie inhalatora może prowadzić do nieskutecznego podawania leków.

Leczenie i gry

Aplikacja została opracowana przez akademickiego naukowca, aby pomóc jego synowi, Rafiemu, choremu na astmę. Po osiągnięciu obiecujących wyników w badaniach szpitalnych, aplikacja została dalej dopracowywana przez University of Manchester oraz firmę Clin-e-cal. System jest obecnie dostępny w NHS Apps Library.

Aplikacja Rafi-Tone została opracowana przy użyciu zasad grywalizacji, aby procesowi inhalacji towarzyszyła zabawa i zaangażowanie. W badaniach 51% dzieci zgłosiło, że są zdenerwowane podczas korzystania ze standardowych masek. Podczas stosowania Rafi-tone, liczba zestresowanych użytkowników zmniejszyła się do 22%. Podobnie, liczba rodziców, którzy byli przekonani, że dzięki aplikacji dostarczana jest odpowiednia dawka leku, wzrosła ponad dwukrotnie z 42% do 89%.

Badanie z 2019 r. wykazało, że Rafi-Tone ma znaczący wpływ na akceptację przez dzieci ich leków do inhalatorów. Naukowcy uważają, że może to prowadzić do zmniejszenia liczby wizyt u lekarza rodzinnego. Poza tym jest to szczególnie ważne w czasie epidemii Covid-19, gdzie dobra kontrola jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Chorzy na astmę są także w  grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem i zalecono im szczególną czujność.

Problemy z właściwymi dawkami leku

Wielu rodziców zgłasza problemy z przyjmowaniem leków na astmę przez swoje dzieci, szczególnie w przypadku stosowania przekładki i maski. Aby prawidłowo wdychać lek, pomiędzy maską a twarzą dziecka musi być zachowana szczelność. Regularne przyjmowanie leków jest konieczne, aby zmniejszyć występowanie symptomatycznych epizodów zaburzeń oddechowych.

Problemy z użyciem przekładki mogą prowadzić nie tylko do słabego przylegania maski i nieskutecznego podawania leków, ale także powodować znaczne dolegliwości u dzieci.

Rafi-Tone jest zarejestrowanym urządzeniem medycznym i może być pobrana za darmo z Apple App Store (iOS) lub Google Play Store (Android) dla pacjentów korzystających z rozpórki Able.

 

Fot.mat.pras. Clin-e-cal