Darmowe programy do pisania i edycji tekstu

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Darmowe programy do pisania i edycji tekstu

Udostępnij:

Na edytorach tekstu znamy się jak nikt inny! W końcu jest podstawowe narzędzie w każdej redakcji. Jeśli potrzebujecie darmowego rozwiązania, podsuwamy Wam kilka propozycji.

Osoby zajmujące się pisaniem nie są skazane na korzystanie wyłącznie z Worda – w sieci dostępny jest szeroki zasób darmowych narzędzi do pisania, które mogą okazać się dla nas wygodniejsze i przyjemniejsze w użytkowaniu. Niektóre z nich są naszpikowane różnymi funkcjami, a inne dążą do minimalizmu, dla stworzyć dla nas czystą i niczym nieograniczoną przestrzeń do pracy twórczej. Zobaczcie, z jakich programów (dostępnych online i po ściągnięciu na swój komputer) możecie dziś korzystać, nie płacąc przy tym ani złotówki.

Dokumenty Google

Zaraz po pakiecie Office, jest to drugie narzędzie, z którego równie często korzystamy w naszej pracy. Przydaje nam się głównie w sytuacji, kiedy na bieżąco edytujemy tekst z klientem – po udostępnieniu możemy wprowadzać zmiany w tym samym czasie, zostawiać komentarze i mieć na bieżąco dostęp do najbardziej aktualnej wersji tekstu.

Korzystając z tej aplikacji mamy też pewność, że większość osób jest w stanie otworzyć za jej pomocą dany dokument – wystarczy mieć konto pocztowe Gmail. My polecamy ją jako bezproblemowe narzędzie, dzięki któremu możemy również sprawdzać pisownię po polsku i szybko skorygować błędy (podpowiedzi). Dokumenty Google zawsze działają szybko, możemy je otwierać na swoich smartfonach, a także na bieżąco zapisują edytowane pliki, dlatego nie ma obaw, że bezpowrotnie utracimy jakiś tekst (chyba, że na dłuższy czas zabranie nam dostępu do internetu).

OpenOffice

Najpopularniejsza chyba alternatywa dla pakietu Microsoft Office. Program wciąż wygląda jak starsza wersja swojego pierwowzoru i dodatkowo stara się dorównać mu również pod względem funkcji.

W skład całego pakietu wchodzi edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji, program graficzny i kilka innych aplikacji. Niestety ma on kilka wad, m.in. problemy z formatowaniem, czy mało intuicyjny interfejs, który może zniechęcić już od pierwszych minut użytkowania.

LibreOffice Writer

Jeśli jesteście jednak fanami Worda, ale szukanie darmowego odpowiednika tego programu, polecamy LibreOffice Writer. Podobnie jak narzędzie z pakietu Office’a, jest to program do ściągnięcia z sieci i zainstalowania – dzięki temu możemy z niego korzystać bez dostępu do internetu.

LibreOffice Writer nie jest aż tak rozbudowany i zintegrowany z całym ekosystemem jak Word, ale do zwykłego pisania i zapisywania dokumentów w zupełności się sprawdzi. Oprócz edytorów tekstu znajdziemy tam również opcję tworzenia prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych itp.

FocusWriter

Edytorem, który wygląda zupełnie inaczej od dwóch wyżej opisanych przykładów, jest FocusWriter. Jeśli wolicie pracować na ciemnym tle (lub jakimkolwiek innym poza białym), minimalistyczny interfejs programu może przypaść Wam do gustu.

Narzędzie jest bardzo ograniczone w funkcjach i w formie, aby nie rozpraszać piszącego. Możemy w nim działać w trybie pełnoekranowym lub w małym oknie. Z pewnością nie jest to program, w którym napiszecie doktorat lub swoją pierwszą powieść, ale do przelewania swoich myśli i robienia szybkich notatek powinien się sprawdzić.

Dropbox Paper

Niewiele osób wie, że dokumenty tekstowe można tworzyć również w aplikacji Dropbox. Oczywiście jest to narzędzie mocno ograniczone jeśli chodzi o funkcję (właściwie umożliwia tylko pisanie i wklejanie obrazków), ale jest ważna zaletą jest możliwość tworzenia i koordynowania działań z innymi użytkownikami aplikacji w jednym miejscu.

W takim edytorze możemy też dodawać osie czasu, sekcje i zadania dla innych, a więc tą aplikację polecamy przede wszystkim do tworzenia tekstów będącą częścią większego projektu.

WriteMonkey

Kolejny ciekawy, minimalistyczny program, który jest bardzo przyjemny z perspektywy użytkownika. Jest niewielki, przejrzysty i szybki, ale niezbędne funkcje – dzięki temu użytkownik może skupić się na redagowaniu tekstu , ale też nie wykona bardziej skomplikowanych operacji.

Jednak główną zaletą jest warstwa wizualna tego programu, którą możemy dopasować do swoich preferencji (ustawienia koloru przestrzeni roboczej czy czcionki, poziomu przezroczystości edytora, układu strony, wydruku, skrótów klawiszowych czy nawet dźwięków odtwarzanych podczas wciskania klawiszy). Co ciekawe, program jestw pełni kompatybilny z UTF-8 i wspiera standardy kodowania znaków Unicode oraz ANSII.

WPS Office Writer Free

Darmowa, podstawowa wersja tego programu w większości przypadku zaspokoi potrzeby większości osób piszących zawodowo – redaktorów, blogerów, specjalistów social media, czy copywriterów. Mamy to wszystkie potrzebne funkcje, a przy tym bardzo przejrzystą i nowoczesną szatę programów, dzięki której aż miło się pracuje w tym programie. Ogromnym plusem jest też osobna wersja mobile tego programu, którą możemy ściągnąć na naszego smartfona.

Dzięki temu programowi możemy też tworzyć prezentacje multimedialne – zarówno po ściągnięciu szablonu na swój komputer, jak i w przeglądarce internetowej. Jeśli potrzebujemy konwertować pliki PDF na Word lub mieć dostęp do szerokiej bazy gotowych szablonów (np. papierów firmowych, faktur itp.) możemy wykupić wersję Premium tego narzędzia.

Calmly Writer

Ostatnia pozycja jest skierowana do pisarzy-ascetów, którzy podczas pracy potrzebują wyciszenia i spokoju. Calmly Writer to nic innego jak carte blanche – po otwarciu programu wyświetla nam się zupełnie pusta przestrzeń, którą mamy zapełnić tekstem. Gotową notatkę czy tekst możemy od razu wydrukować lub zapisać.