Dell kupuje system do przechowywania danych. Na podobnej transakcji wyłożył się Hewlett-Packard

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Dell przejmuje EMC, producenta systemów do przechowywania danych, za rekordową sumę 67 mld dol. Dzięki transakcji spółka wkroczy w nowe obszary działalności i liczy na roczny przychód na poziomie 80 mld dol. Oby tylko transakcja nie wyszła firmie bokiem, jak miało to miejsce w przypadku HP.

A jednak. Dell przejmuje EMC Corporation

Od kilku dni spekulowano czy Dell, amerykański koncern komputerowy przejmie EMC Corporation, spółkę produkującą systemy służące do zarządzania i przechowywania danych. Wczoraj w oficjalnym komunikacie przedsiębiorstwo produkujące komputery potwierdziło te doniesienia i poinformowało o zawarciu umowy między Dellem, a EMC Corporation. Transakcja opiewa na rekordową sumę aż 67 miliardów dolarów.

Na zdjęciu: Michael Dell, CEO Della | fot. by Joi Ito flickr.com CC by 2.0 

Zgodnie z umową nabywca zapłaci EMC Corporation 35,15 dol. za każdą akcję w gotówce i udziałach. Cena za jednostkę przekroczyła wycenę akcji aż o 28 procent względem ostatniego zamknięcia sprzed sześciu dni. Mimo już podpisanej umowy, transakcja wciąż nie jest sfinalizowana, a jak zapowiedziano, nastąpi to między majem, a październikiem 2016 roku.

80 mld dolarów przychodu

Na skutek fuzji, EMC Corporation przestanie istnieć, a Joe Tucci, dotychczasowy dyrektor generalny firmy ustąpi ze stanowiska. Nowo-połączoną spółką będzie zarządzać Michael Dell, właściciel koncernu komputerowego. Co istotne, VMware, spółka zależna od EMC Corporation nadal pozostanie oddzielnym podmiotem publicznym, przy czym jego pakiet kontrolny trafi w ręce zarządu Della.

Dzięki zawartej transakcji koncern z Teksasu będzie mógł rozszerzyć ofertę świadczonych usług dla segmentu korporacyjnego o rozwiązania z zakresu centrów przechowywania danych, systemów zarządzania i infrastruktury sieciowej. W efekcie dochody osiągane przez spółkę mają wzrosnąć. Szacuje się już, że roczny przychód spółki, po połączeniu się z EMC Corporation, będzie oscylować na poziomie około 80 miliardów dolarów.

Dell łączy, HP dzieli

Warto zwrócić uwagę, że w walce o utrzymanie się na rynku Dell przyjął zupełnie inną taktykę niż jego konkurent. Podczas gdy spółka się konsoliduje, to Hewlett-Packard szuka oszczędności, zwalnia ludzi i przechodzi restrukturyzację. Pod koniec roku przedsiębiorstwo podzieli się na dwa podmioty: HP Entreprise, odpowiedzialne za produkcje i m.in. cyberbezpieczeństwo oraz HP Inc., które skupi się na drukarkach i komputerach.

Ten ruch ma wkrótce przynieść firmie zarządzanej przez Meg Whitman przychód na poziomie 50 miliardów dolarów. Przekonamy się wtedy, która z taktyk jest skuteczniejsza: łączenie się, czy dzielenie. Póki co wiadomo, że HP, które w swojej historii nabyło m.in. Compaq Computer Corporation i wydało na wszystkie dotychczasowe przejęcia około 50 mld dol. nie wyszło na tym zdrowo, czego efektem jest właśnie wcześniej wspomniana restrukturyzacja i masowe zwolnienia pracowników. Oby w przypadku Della było inaczej.