Deloitte: polskie startupy mają coraz lepsze warunki rozwoju. Jednak wciąż są w tyle

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

– Na tle 40 najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów świata dojrzałość polskiego ekosystemu startupów znajduje się poniżej średniego poziomu – podają eksperci z Deloitte. Ich zdaniem, najgorzej w Polsce ma się w kapitał społeczny. Niemniej wciąż mamy się czym pochwalić.

Kapitał społeczny

Już w ubiegłym roku badanie Deloitte pt. „Diagnoza ekosystemu startupów w Polsce” wykazało, że poziom kapitału społecznego jest u nas najgorzej oceniany, a w tym roku jego wartość jest nawet niższa i wynosi 1,35 punktów (miniony rok: 1,5). Według ekspertów, czynnik ten jest niezbędnym elementem wpływającym na dojrzały ekosystem startupowy i składa się m.in. z zaufania i wzajemnego respektowania zobowiązań.

Nie dotyczy to jednak tylko Polski. – Jest to problem całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W odniesieniu do startupów sytuacja ta powoduje, że ogranicza się dostęp do talentów spoza ekosystemu. Przy niekorzystnych warunkach demograficznych i starzejącym się społeczeństwie może to oznaczać brak zasobów ludzkich do osiągania zakładanego rozwoju przedsiębiorstwa – mówi Julia Patorska z Deloitte.

Finansowania i kapitał ludzki

Mimo tego wciąż mamy się czym pochwalić, bo spośród pięciu badanych obszarów lepiej wypadliśmy w pozostałych czterech. Jednym z nich jest finansowanie, którego poziom poprawił się w stosunku do poprzedniego roku. Zdaniem ekspertki, wpłynęła na to zmiana warunków na rynku venture capital. Podaje, że średnia wartość inwestycji w fazie later-stage wzrosła z 900 tysięcy euro do blisko dwóch milionów.

Dodaje, że na podstawie tych zmian można wnioskować, że inwestuje się większe kwoty i to w bardziej dojrzałe przedsięwzięcia, choć sama liczba inwestycji jest mniejsza. Kolejnym obszarem, który się poprawił jest kapitał ludzki.

Przedstawiciele Deloitte wyjaśniają, że to od tego czynnika zależy jak często pojawiają się na rynku innowacje i jakiej są jakości. Okazuj się, że w ostatnim czasie zwiększyła się liczba wniosków patentowych składanych w Polsce w odniesieniu do PKB, co oznacza, że nasi wynalazcy i przedsiębiorcy mają więcej wartościowych pomysłów.

Otoczenie instytucjonalne i regulacje prawne

Zgodnie z wynikami badania, dwa obszary nie uległy zmianie. Mowa o otoczeniu instytucjonalnym i regulacjach prawnych. Na ten pierwszy składają się między innymi ośrodki przedsiębiorczości i innowacji oraz pozabankowe instytucje finansowe, podmioty administracji publicznej, a także uczelnie wyższe.  

Przedstawiciele Deloitte podają, że przepisy prawa stanowią podstawę formalną funkcjonowania każdego biznesu. Łatwość ich zrozumienia i przyjazność procedur są bardzo istotne na początkowych etapach rozwoju przedsiębiorstwa, a niesprzyjające regulacje mogą nie tylko utrudniać prowadzenie firmy, ale także skutecznie zniechęcić do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Tutaj podobnie jak w obszarze instytucjonalnym nic się nie zmieniło. Na plus: mamy dostęp do grantów i różnych ulg.

– Choć warunki dla innowacyjnych przedsiębiorców w Polsce poprawiają się, to jednak na tle krajów, równie dynamicznie rozwijających się, relatywna zmiana nie jest widoczna – mówi Julia Patorska. 

fot. depositphotos.com