Tegoroczni laureaci „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Tegoroczni laureaci „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”

Udostępnij:

W 20. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej jedną piątą miejsc zajmują spółki z Polski. W tym roku pierwsze miejsce w zestawieniu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”
przypadło litewskiej spółce Voltas IT. Z kolei zwycięzcą, przyznawanej w ramach rankingu nagrody Social Impact Award, została polska spółka – Warsaw Genomics. Na przestrzeni ostatnich czterech lat dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm technologicznych z rankingu wyniosła 1 129 proc.

W głównej kategorii „Fast 50”uplasowało się 11 firm z Polski. Jedna z nich znalazła się także w podkategorii„Wielka Piątka”, a siedem w kategorii „Wschodzące gwiazdy”. Najwięcej firm w głównej kategorii pochodzi z Czech (19). Polskie i czeskie spółki zajmują łącznie 60 proc. miejsc w rankingu. Trzecie miejsce przypadło Chorwacji, którą reprezentuje sześć firm. W rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” znalazły się także spółki z Litwy (5), Węgier i Słowacji (po 3), Bośni i Hercegowiny, Bułgarii i Estonii (po 1).

Czołówka „Technology Fast 50”

Tegorocznym zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” jest Voltas IT – producent inteligentnych, bezprzewodowych samochodowych systemów diagnostycznych i kontrolnych dla kierowców. Spółka osiągnęła wzrost przychodów w ciągu ostatnich 4 lat na poziomie ponad5 734 proc.

– Voltas jest o tyle wyjątkowy, że działa w branży samochodowej, która do tej pory nie była szczególnie widoczna w naszym zestawieniu. Takich perełek mamy więcej. Aż 37 firm na 50 to debiutanci, co pokazuje jak ewoluuje rynek młodych firm technologicznych –mówi Agnieszka Zielińska,Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Programu Technology Fast 50, Deloitte Central Europe.

W pierwszej dwudziestce znalazły siętrzy polskie firmy: Semantive(14 miejsce),Polski Standard Płatności (17 miejsce) oraz TestArmyGroup (18 miejsce).

Dorankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej w tym roku zgłosiła się rekordowa liczba spółek, ponad 300, z czego prawie 100 pochodziło z Polski.

Rosnąca różnorodność firm

Średni wzrost przychodów w 2018roku w porównaniu do 2015 roku firm,które znalazły się w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe wyniósł 1 129proc. Rok wcześniej było to 1290 proc. (rok 2017 w porównaniu do 2014).

Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju: Warszawy, Wrocławia, Piaseczna, Szczecina, Zielonej Góry, Krakowa i Poznania.

Podobnie jak w poprzednich latach ranking „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe” zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich aż 31. Dziesięć firmreprezentuje sektor „media i rozrywka”, a siedem toproducenci sprzętu komputerowego. Dwie spółki to fintechy. – Zajęły one dwa pierwsze miejsca w kategorii „Wschodzące gwiazdy”, co może świadczyć o tym, że w przyszłości zagoszczą w głównym zestawieniu. Cieszy fakt, że katalog sektorów z roku na rok poszerza się. W tym roku mamy także znacznie więcej firm z branży medycznej, w tym mocną reprezentację z Polski – mówi Agnieszka Zielińska.

W tym roku po raz czwarty przyznano nagrodę Most DisruptiveInnovation. Jej laureatem może zostać spółka, której technologie, produkt lub usługi mają szanse stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek. Tegorocznym zwycięzcąjest chorwacka spółka RimacAutomobili –producent samochodów elektrycznych, zespołów napędowych i systemów akumulatorowych.

Z kolei laureatem SocialImpactAwardmoże zostać firma, która z powodzeniem łączy rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na społeczności i środowisko.  W tym roku nagrodę odebrałaspółka Warsaw Genomics, twórcy programu Badamy Geny. Jego misjąjest przebadanie za pomocątestów genetycznych całej populacji Polaków w celu znalezienia osób z wysokim ryzykiem zachorowania na raka.

Szczegółowe wyniki rankingu

Ranking „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe”to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm wyróżnionych w głównej kategorii Fast 50, Deloitte Central Europe nagrodził też młode firmy w kategorii„WschodząceGwiazdy”oraz duże firmy technologiczne, których przychody w 2018roku przekroczyły 25 milionów euro(„Wielka Piątka”). Firmy samodzielnie zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nich dane finansowe.

Każda spółka ubiegająca się o udział w programie musi spełniać następujące kryteria:

  • posiadać siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia);
  • być firmą technologiczną, której działalność zawiera się w jednej z kategorii: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania;
  • być właścicielem praw własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii sprzedawanych klientom w produktach, generujących większość przychodów operacyjnych spółki;
  • posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

Kategoria główna „Technology Fast 50”

Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii głównej:

  • działalność na rynku co najmniej od czterech lat, czyli co najmniej od 31 grudnia 2014 r.,
  • osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 50 tys. euro w roku 2015, 2016, 2017 oraz przychodów w 2018roku na poziomienie mniejszym niż 100 tys. euro.
lp. Nazwa firmy Kraj Sektor Wzrost (proc.)
1 Voltas IT Litwa Oprogramowanie 5 734
2 Prusa Research s.r.o. Czechy Sprzęt komputerowy 4 527
3 Blindspot Solutions s.r.o. Czechy Oprogramowanie 4 445
4 Itrinity Słowacja Oprogramowanie 3 066
5 Prati me d.o.o. Chorwacja Media i rozrywka 2 821
6 DyntellMagyarorszagKft Wegry Oprogramowanie 2 537
7 SuperScale Słowacja Media i rozrywka 1 933
8 Cleveron Estonia Sprzęt komputerowy 1 799
9 Sewio Networks s.r.o. Czechy Sprzęt komputerowy 1 285
10 Appliftings.r.o. Czechy Oprogramowanie 1 265

 

Kategoria Wschodzące Gwiazdy”

Kryteria szczegółowe dla firm w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”

  • historia działalności nie jest krótsza niż trzy lata,
  • w rozpatrywanych okresach rocznych (2016 – 2018)osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 30 tys. euro.
lp. Nazwa firmy Kraj Sektor wzrost (proc.)
1
FF Trader s.r.o.
Czechy Fintech 1 465
2 Borzaterjatev, d.o.o. Słowenia Fintech 1 296
3 Shop Support s.r.o. Słowacja Komunikacja 1 121
4 ZDROWEGENY.PL SP. Z O.O. Polska Ochrona zdrowia i nauki medyczne 1 085
5 RTSmunitya.s. Czechy Oprogramowanie 851
6 Wultras.r.o. Czechy Oprogramowanie 822
7 Mintos Marketplace Łotwa Fintech 791
8 EXPONEA Holding a.s. Słowacja Oprogramowanie 761
9 Monitora Media s.r.o. Czechy Oprogramowanie 750
10 Telmedicin Sp. z o.o. Polska Ochrona zdrowia i nauki medyczne 652
11
Lead Investments Sp. z o.o.
Polska Media irozrywka 622
12 Delante Media Sp. z o.o. sp. k. Polska Media irozrywka 589
13 Applover Sp. z o.o. Polska Oprogramowanie 567
14 Recombee, s.r.o. Czechy Oprogramowanie 562
15 Matapos.r.o. (BlindShell) Czechy Oprogramowanie 550
16 WEB Project, s.r.o. Czechy Oprogramowanie 537
17 obido Sp. z o. o. Polska Oprogramowanie 523
18 Warsaw Genomics sp. z o.o. Polska Ochrona zdrowia i nauki medyczne 509

Kategoria „Wielka Piątka”

Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii „Wielka Piątka”

  • działalność na rynku co najmniej od czterech lat,
  • spółki te muszą spełnić te same kryteria, co współzawodnicy z kategorii głównej, z wyjątkiem poziomu przychodów w ostatnim analizowanym roku (2018), który musi przekraczać 25 mln euro.
lp. Nazwa firmy Kraj Sektor Wzrost (proc.)
1
Prusa Research s.r.o.
Czechy Sprzęt komputerowy 4 527
2 Cleveron Estonia Sprzęt komputerowy 1 799
3 Velká Pecka s.r.o. Czechy Oprogramowanie 1 166
4 Kiwi.com Czechy Oprogramowanie 950
5 RTB House S.A. Polska Media i rozrywka 523

fot.mat.pras. Voltas IT