Nowy fundusz już wystartował i na początek będzie operował kapitałem w wysokości 7-9 mln euro. To jednak dopiero przedsmak tego, co nastąpi w przyszłości. Oczekuje się, że w ciągu kolejnych miesięcy zasoby funduszu wzrosną do 30-40 mln euro.
– Naszym celem na przyszły rok jest uruchomienie funduszu paneuropejskiego, który utrzyma naszą strategię inwestowania w wyjątkowe talenty we wszystkich regionach Europy, pomagając im w realizacji ich potencjału – mówi Monte Davis, Prezes Zarządu Demium.
Demium ma doświadczenie oraz ważne sukcesy w wyławianiu talentów w Polsce i Ukrainie i inwestowaniu w nie. Firma działa w tych krajach od 2019 roku, gdzie uruchomiła własne huby do inkubacji projektów i ma już w swoim portfelu łącznie 12 startupów, w które zainwestował Think Bigger Capital, czyli poprzednik Demium Capital.
Demium zauważa potencjał, jaki istnieje w regionie CE i uważa, że rynek jest na tyle atrakcyjny, że postanowił zaoferować dalsze, interesujące możliwości inwestycyjne.
– Nasz pierwszy fundusz inwestował w spółki z całej Europy, ale nowy fundusz poświęcimy wyłącznie promowaniu innowacji w Europie Środkowej. W ten sposób chcemy pokazać, jak bardzo zależy nam na rozwoju gospodarczym takich krajów, jak Ukraina, Polska, Czechy, Węgry czy Rumunia. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pozycji i przewadze nad konkurencją w tych regionach będziemy w stanie zapewnić naszym inwestorom znacznie wyższą rentowność niż ta, którą oferuje rynek – mówi Monte Davis.
Prymus wśród europejskich funduszy
Założona w czerwcu 2020 r. spółka zarządzająca aktywami Demium Capital stała się w 2021 r. jednym z czterech najbardziej aktywnych funduszy na całym kontynencie pod względem liczby operacji oraz najbardziej aktywnym funduszem w Europie Południowej.
Spółka zainwestowała ona łącznie 13,8 mln euro w 112 startupów, w tym w dziewięć w Polsce (m.in. Strive) i sześć w Ukrainie, które „wykluły się” w swoich własnych inkubatorach założonych w Hiszpanii, Portugalii, Ukrainie oraz Polsce.
Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. firma podjęła działania mające na celu zapewnienie wszystkim przedsiębiorcom, którzy inkubowali swoje projekty w kijowskim biurze, możliwości opuszczenia kraju i kontynuowania działalności w innym miejscu.
Obecnie 32 ukraińskie zespoły nadal uczestniczą w programie inkubacji, z czego 18 przeniosło się do Warszawy, 8 do Barcelony, a pozostałe 6 pozostaje w Ukrainie, pracując online.
W związku z tym Demium przyspieszyło rozpoczęcie działalności w Pradze, gdzie niedawno otworzyło nowy hub, i rozważa możliwość uruchomienia nowych w Budapeszcie i Bukareszcie.
Demium ma nadzieję, że dzięki nowemu funduszowi dla krajów Europy Środkowej będzie w stanie doradzać przedsiębiorcom w tych krajach i wspierać ich finansowo w rozwijaniu innowacyjnych projektów.
Firma jest aktywna w Europie Południowej i Wschodniej. Dotychczas pod skrzydłami firmy rozwinęło się 112 startupów, m.in. Swipcar, Apprentium, City Robotics czy EscapeUp.