Jury wybrało cztery zespoły, które przez najbliższe tygodnie będą rozwijać swoje projekty – Linguoo z Danii, Vyoocam z Chorwacji, Winks z Grecji oraz TypingDNA z Rumunii.
Startupy z Polski, Ukrainy, Chorwacji, Czarnogóry, Rumunii, Portugalii, Danii czy Grecji wzięły udział w trwających siedem dni warsztatach, sesjach mentoringowych i panelach dyskusyjnych prowadzonych przez ekspertów T-Mobile oraz międzynarodowych mentorów. Podczas spotkań omawiane były najważniejsze zagadnienia, mające pomóc zespołom przygotować się do finału– m.in. sprzedaż, współpraca z korporacjami, doskonalenie tworzenia prezentacji, finansowanie startupów, modele biznesowe czy marketing.
– Po raz kolejny wyraźnie widzimy, że mentorzy wprowadzili bardzo wiele wartości dodanej dla startupów. Pomogli im rozwinąć swoje pomysły i ukierunkować je na właściwe tory. W ciągu tygodnia bardzo intensywnej pracy z mentorami z całego świata uczestnicy programu mocno rozwinęli swoje pomysły, usystematyzowali i ukierunkowali prace oraz udoskonalili swoje umiejętności związane z prowadzeniem biznesu Dzięki temu wszystkie zespoły, które brały udział w programie hub:raum WARP mogą się uważać za wygrane – wszyscy dokonali znaczącego progresu. Wybrane cztery projekty będą w dalszym ciągu dopracowywać swoje idee, podczas etapu Fast Track, przy wsparciu finansowym i mentoringowym hub:raum Kraków. Ostatecznym celem tego etapu jest wypracowanie przez startupy wspólnego kierunku z przedstawicielami Deutsche Telekom – dzięki temu młode przedsiębiorstwa uzyskają globalnego partnera i dostęp do milionów klientów, a firma źródło innowacji – podkreśla Jakub Probola, lider hub:raum Kraków.
Tegoroczna edycja hub:raum Kraków WARP zgromadziła około 50 międzynarodowych mentorów, którzy doradzali młodym firmom. Wśród ekspertów znaleźli się między innymi Jonathan MacDonald – przedsiębiorca i autorytet w świecie startupów, Paul Papadimitriou – ekspert w temacie trwającej cyfrowej rewolucji oraz jej wpływu na prowadzenie biznesu oraz przedstawiciele lokalnych operatorów Deutsche Telekom. Podczas finałowego dnia swoim wystąpieniem na temat sposobów na wspieranie przedsiębiorczości w Polsce podzielił się przyjaciel programu – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, którą reprezentował dr Michał Bańka.
Informacje o zespołach wybranych do etapu Fast Track programu akceleracyjnego hub:raum WARP:
- Linguoo – dzięki nim możliwe będzie słuchanie najciekawszych artykułów z sieci podczas chodzenia, biegania lub dojazdów – wszystko w zasięgu ręki.
- Vyoocam – to łatwa w użyciu przenośna kamera przeznaczona do transmisji obrazów rzeczywistych, widzianych przez daną osobę, na żywo przez internet. Może być z powodzeniem zamontowana do okularów już posiadanych przez użytkownika.
- Winks – umożliwia łączenie się z ludźmi, którzy są w naszym otoczeniu, poprzez wyszukiwanie ich na portalach społecznościowych.
- TypingDNA – to rozwiązania gwarantujące zabezpieczenia online, oparte na unikalnym sposobie, w jaki ludzie piszą na klawiaturze.
Co więcej, dwa projekty zostały zaproszone do rozmów dotyczących potencjalnej współpracy z Deutsche Telekom i udziału w innych programach hub:raum. Są to BeeAndMe z Czarnogóry oraz Dreamz VR z Polski.
hub:raum Kraków WARP to jeden z największych programów akceleracyjnych dla startupów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas wszystkich pięciu edycji ocenionych zostało ponad 3 000 projektów, z czego akceleracji poddanych zostało 58 startupów z 18 krajów. W ramach warsztatów zespoły zdobywają wiedzę potrzebną do odniesienia sukcesu biznesowego i narzędzia, dzięki którym możliwy jest ich dalszy rozwój.
fot. pixabay.com