Program akceleracji realizowany będzie przez siedem tygodni. Akcelerator czeka na zgłoszenia startupów, które mają innowacyjny pomysł, dotyczący takich obszarów jak:
- podniesienie jakości życia w miastach i regionach
- ekologiczne budownictwo
- nowoczesne rozwiązania finansowe
- czysta mobilność i przyjazny środowisku transport
- redukcja zanieczyszczeń powietrza
- odnawialne źródła energii
- odpowiedzialna gospodarka odpadami
- ekologiczne rozwiązania dla produkcji,
a także innych eko-innowacji, wpływających pozytywnie na rzecz klimatu i środowiska naturalnego.
Globalne wsparcie dla eko-innowacji
Climate Accelerator realizuje SPIN-US, spółka celowa Uniwersytetu Śląskiego, specjalizująca się w transferze wiedzy i technologii. Program powstał w ramach współpracy z Climate-KIC, jedną z największych organizacji, która, identyfikuje i stymuluje innowacje, pomagające łagodzić negatywne efekty zmian klimatycznych i wspierające budowę gospodarki niskoemisyjnej. Podobne akceleratory funkcjonują już m.in. we Włoszech i Danii.
– Jeśli chcemy skutecznie zatrzymać i odwrócić postępujące zmiany klimatyczne, potrzebujemy innego spojrzenia i innowacyjnego podejścia. Oddajemy pole do działania startupom, wspierając je jednocześnie ekspercką wiedzą naszych mentorów, grantami na rozwój i dostępem do ekosystemu partnerów i inwestorów – wylicza Katarzyna Papież-Pawełczak, prezes zarządu SPIN-US.
Sytuacja klimatyczna wymaga pracy w dynamicznych sprintach
Proces akceleracji realizowany będzie w formie dynamicznych sprintów, które pozwolą startupom potwierdzić najważniejsze elementy ich modeli biznesowych, zbudować atrakcyjny prototyp, czy podjąć działania w zakresie jego komercjalizacji i szybkiego skalowania.
– Program akceleracji zaprojektowaliśmy z wykorzystaniem najciekawszych i sprawdzonych metodologii rozwoju projektów innowacyjnych. Z powodzeniem odnajdą się w nim startupy w początkowej fazie swojego rozwoju, jak również te bardziej dojrzałe – zapewniają Łukasz Cieśla oraz Marcin Szymański z zespołu Climate Accelerator.
Rekrutacja do Climate Accelerator trwa do 30 września
Na zakończenie siedmiotygodniowego programu, podczas Demo Day, uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować efekty akceleracji przed inwestorami, przedstawicielami ośrodków badawczo-rozwojowych, funduszy venture capital oraz przedstawicielami branż, w których rozwijają swoje innowacje.
– Dla uczestników naszego programu akceleracji to będzie okazja, aby nawiązać cenne kontakty biznesowe, które pozwolą na dalszą pracę nad rozwojem, czy wejście w etap komercjalizacji ich rozwiązań. Główna idea, jaka przyświeca Climate Accelerator to właśnie przekształcenie pomysłów w projekty, które w rzeczywisty sposób oddziałują na klimat – zaznacza Wojciech Kiljańczyk, członek zarządu SPIN-UŚ.
Podczas programu akceleracji startupy mogą liczyć także na mocne wsparcie w zakresie komunikacji na temat ich innowacji i proklimatycznej aktywności.
– Zadbamy o to, aby o akcelerowanych projektach mówiło się nie tylko w środowisku zainteresowanym tematyką ekologii czy startupami. Warto pamiętać, że umiejętność budowania wartościowych projektów jest równie ważna, jak możliwość zainteresowania nimi szerokiego grona odbiorców – dodaje Agnieszka Stefaniak-Zubko, która w Climate Accelerator opowiada za komunikację.
Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie internetowej: www.climateaccelerator.pl
Dołącz do nas także na: facebook.com/climateaccelerator
Masz pytania? Napisz: [email protected]
Artykuł powstał we współpracy Climate Accelerator