Gaz ziemny stosowany jest do ogrzewania pomieszczeń, gotowania, a przede wszystkim jako źródło energii elektrycznej. Jak się okazuje korzystanie z tego surowca jest zdecydowanie tańsze niż stosowanie innych paliw oraz konkurencyjne względem pozostałych źródeł energii.
Co ważne, spalanie błękitnego paliwa nie ma tak negatywnego działania na środowisko jak ogrzewanie węglem. Dlatego coraz więcej firm, które chcą swoimi działaniami przyczyniać się do ekologii stawia właśnie na ten surowiec. Według Urzędu Regulacji Energetyki od 2011 r. aż 218 tysięcy odbiorców instytucjonalnych i prywatnych zmieniło w Polsce swojego sprzedawcę gazu (dane z II kwartału 2019 r.). Umożliwia to unijna zasada TPA (Third Party Access), która została zaimplementowana do polskiego prawa energetycznego w 2007 r. i pozwala na swobodny wybór najkorzystniejszej oferty na rynku gazu.
Zużycie gazu ziemnego w Polsce rośnie
Szacuje się, że zużycie wysokometanowego gazu w Polsce w 2019 roku przekroczyć może nawet 18-20 mld m3. Błękitne paliwo jest coraz bardziej popularne z dwóch powodów. Po pierwsze wpływ na to ma rozwój gospodarki nad Wisłą. Po drugie wciąż rośnie popularność ekologicznych źródeł ogrzewania. Według specjalistów w ciągu najbliższych 15 lat popyt na ten surowiec może wzrosnąć nawet o 30 proc. Dokument „Polityka Energetyczna Polski do 2030 roku” przyjęty przez Radę Ministrów zakłada, że w 2030 roku zużycie gazu w Polsce wyniesie 20,2 mld m3, czyli o blisko 2,5 mld m3 więcej niż obecnie.
Na koniec I kwartału 2019 roku 199 podmiotów w Polsce posiadało koncesję na obrót paliwami gazowymi, a 100 przedsiębiorstw uczestniczyło w obrocie tym surowcem. W lipcu 2019 r. do tego grona dołączyła firma Po Prostu Energia, która należy do szwajcarskiej grupy energetycznej Alpiq.
– Sektor energetyczny może zużyć nawet od 4 do 8 mld m3 więcej gazu ziemnego niż w założeniach Ministerstwa Energii. Zakładając dalsze zwiększenie zapotrzebowania gospodarki na gaz ziemny na poziomie 2% rocznie i wzrost jego zużycia w wyniku rozwoju energetyki gazowej, całkowite planowane zapotrzebowanie polskiego rynku w 2020 r. może wynieść nawet 22 mld m3 – powiedział Robert Skwarek, dyrektor handlowy Po Prostu Energia S.A.
Wygląda na to, że paliwa kopalniane z roku na rok będą zajmować coraz bardziej znaczącą pozycję na rynku energetycznym, doganiając w tym wciąż najbardziej popularny nad Wisłą węgiel. Po 2025 r. w elektrociepłowniach i elektrowniach gazowych powinno istnieć 25 GW, z czego aż 10 w nowych elektrowniach gazowych najsprawniejszego typu CCGT. Produkując aż 50 TWh z owych 230 (przy założeniu, że w 2040 r. mamy zużywać 230 TWh energii), będą odgrywały one ogromną rolę w systemie energetycznym.
Zalety gazu ziemnego dla przedsiębiorców
Dwie najważniejsze zalety użytkowania paliwa gazowego, na które powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy to ekologiczny aspekt oraz cena. Jak do tej pory ceny gazu w Polsce pozostawały w ciągu ostatnich lat na niskim, a co najważniejsze stosunkowo stałym poziomie.
Dodatkowo warto wspomnieć o zmianach związanych z jednostkami, w jakich podawane jest zużycie gazu. Od 2014 roku sprzedawcy gazu zaczęli używać jednostki kilowatogodzin (kWh) – wcześniej były to metry sześcienne (tzw. kubiki). KWh jest bardziej miarodajna jeśli chodzi o wartość opałową gazu. W przypadku metrów sześciennych, nie uwzględniają one na przykład rodzaju i parametrów gazu ziemnego. W przypadku kWh przedsiębiorca dostaje zdecydowanie bardziej dokładną informację na temat faktycznej ilości zużytej energii.
Co ta zmiana oznacza dla przedsiębiorców? Dzięki tej zmianie porównywanie ofert sprzedawców gazu ziemnego jest zdecydowanie łatwiejsze. A to bardzo ważne, ponieważ jak się okazuje ceny błękitnego paliwa mogą się znacząco różnić u różnych dostawców, dlatego decydując się na to źródło energii warto dobrze przeanalizować rynek.
Ceny gazu ziemnego
W zależności od firmy oferującej sprzedaż gazu, koszt za jego zużycie może się różnić. Czasami różnica w opłacie za kWh może być niewielka, ale przy dużych zużyciach, może sięgać nawet 200 zł. Jak się okazuje firma Po Prostu Energia oferuje swoim klientom biznesowym gaz ziemny w jednej z najkorzystniejszych opcji na rynku, z ceną od 0,10 zł netto za kWh przy wolumenie kontraktu do 20 MWh.
Analizując ceny gazu ziemnego warto pamiętać, że trzeba wziąć pod uwagę również pozostałe opłaty związane dystrybucją, np. opłatę przesyłową zmienną.
Jeśli chodzi o czynniki, które wpływają na zmiany cen gazu ziemnego, jednym z najważniejszych jest coraz większe zapotrzebowanie na paliwo gazowe oraz prąd. Skutkiem rosnącego popytu jest wzrost cen na giełdzie, co się przekłada na wzrost ceny końcowej.
Według raportu TOE, w 2018 roku głównym czynnikiem, który doprowadził do zwiększenia ceny gazu w Polsce i Europie była mroźna zima w 2017 i 2018 roku. Innym czynnikiem było ograniczenie produkcji gazu w Holandii oraz występujące przerwy w dostawach z kierunku Morza Północnego. Swoją cegiełkę w tym temacie dołożyły również nieplanowane ograniczenia mocy wytwórczych w elektrowniach jądrowych we Francji. Jak widać na końcową cenę gazu ziemnego składa się bardzo dużo czynników, zwłaszcza, że polski rynek paliw gazowych jest powiązany z rynkami globalnymi.
Co prawda na początku 2019 roku gaz ziemny podrożał ogółem o około 4,5 proc., a jego cena giełdowa poszła do góry o 40 proc., jednak w ostatnich miesiącach ceny na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie znów spadły (i są obecnie najniższe w sześcioletniej historii notowań błękitnego paliwa!).
Na rynku wystąpiło bardzo ciekawe zjawisko, bowiem gaz w ciągu jednego roku staniał aż o 50% i obecnie jest najtańszy od siedmiu lat. Nie należy się jednak spodziewać, by jego wartość nadal malała, ponieważ rynek nie daje już takiego potencjału. Przeciwnie, czynniki makroekonomiczne, które wpływają na ceny gazu, wskazują, że trend spadkowy się odwróci i będzie on wyceniany wyżej – mówi Robert Skwarek, dyrektor handlowy w Po Prostu Energia S.A. Jeśli więc ktoś nie jest związany długoterminową umową, teraz jest doskonała okazja, by wybrać sprzedawcę z gwarancją utrzymania stałej ceny np. na okres 2 lat, co zabezpieczy cenę, gdy ta zacznie znowu rosnąć.
Zmiana sprzedawcy gazu
Przedsiębiorcy, którzy rozważają zmianę sprzedawcy gazu ziemnego, nie muszą martwić się skomplikowanymi procedurami. Formalności są podobne do tych związanych ze zmianą sprzedawcy prądu.
Co ważne, zmiana sprzedawcy gazu nie wymaga wymiany instalacji gazowej ani jej elementów (np. gazomierza), a paliwo gazowe jest tak samo wydajne energetycznie jak wcześniej. Jednak wybierając sprzedawcę warto zwrócić uwagę nie tylko na wartość jednostkową za kWh gazu, ale również na opłaty dodatkowe oraz to, czy daje on gwarancję stałej ceny.
Wspomniana firma Po Prostu Energia S.A. jest częścią szwajcarskiej grupy energetycznej, z ponad 100 letnim doświadczeniem w branży, co daje pewność, że jest stabilna i ma spore doświadczenie rynkowe. Spółka dostarcza kompleksowo paliwo gazowe dla firm w taryfach od W-1 do W-4. Odbiorcy, którzy zdecydują się na gaz ziemny od Po Prostu Energia S.A mogą liczyć na konkurencyjną cenę, a także gwarancję stałej stawki przez cały okres trwania umowy.
Dodatkowo Po Prostu Energia wyręcza swoich klientów we wszystkich formalnościach związanych ze zmianą sprzedawcy, co w przypadku klienta biznesowego jest bardzo ważne, bo pozwala mu zaoszczędzić jego czas. Po udzieleniu pełnomocnictwa, Po Prostu Energia zajmuje się całą procedurą, zapewniając gwarancję stałych dostaw. Klienci zyskują spokój, bo sami nie musi zmagać się z formalnościami. Na pierwszym miejscu stawiana jest wygoda naszych odbiorców – dodaje Robert Skwarek, dyrektor handlowy Po Prostu Energia S.A.
Warto przyglądać się rachunkom za media, bo na rynku pojawiają się nowe możliwości. Zbliża się sezon grzewczy, więc to doskonały moment na rozmowę na ten temat. Dlatego może warto już dziś zmienić sprzedawcę gazu ziemnego?
Artykuł powstał przy współpracy firmy Po Prostu Energia S.A.