Jakie były najważniejsze inwestycje zrealizowane przez Warsaw Equity Group w 2024 roku?
W kończącym się roku zrealizowaliśmy dwie kluczowe inwestycje, które wpisują się w naszą strategię wspierania innowacyjnych i skalowalnych firm.
Pierwszą jest Xopero, lider w obszarze rozwiązań do backupu i odzyskiwania danych. Ich produkt GitProtect.io świetnie radzi sobie na rynkach takich jak USA czy Europa Zachodnia, a rosnąca świadomość cyberbezpieczeństwa i regulacje, jak NIS2, otwierają przed nimi kolejne możliwości. Inwestycja wsparta przez ekspertów branżowych, takich jak Maciej Zawadziński i Paweł Maj, pozwoli Xopero jeszcze szybciej skalować zespół i produkt, z celem na ~20 mln zł przychodów już w 2024 roku.
Drugą ważną inwestycją jest estoński UP Catalyst, który przekształca emisje CO₂ w materiały węglowe wykorzystywane w bateriach do pojazdów elektrycznych czy budownictwie. Zainwestowaliśmy, aby pomóc firmie zbudować przemysłowy reaktor przetwarzający 100 ton CO₂ rocznie. To rozwiązanie idealnie pasuje do naszego zaangażowania w climate-tech, wspierając dekarbonizację przemysłu i przybliżając Europę do bardziej zrównoważonej przyszłości.
Obie te inwestycje to przykłady projektów z dużym potencjałem skalowania i globalnym zasięgiem – dokładnie takich, na jakich się koncentrujemy.
Jak zmieniało się portfolio WEG w ciągu ostatniego roku? Przeprowadzaliście jakieś dezinwestycje lub restrukturyzacje?
W ostatnich latach praktycznie każdego roku przeprowadzaliśmy udane wyjścia z inwestycji – w 2021 roku sprzedaliśmy Grupę Otmuchów (notowany na GPW producent słodyczy), w 2022 Clearcode (wyspecjalizowany softwarehouse) i Baltchem (terminale paliwowe w Szczecinie), a w 2023 Piwik PRO (platforma do analityki danych). Po doprecyzowaniu strategii w 2024 roku, skoncentrowaliśmy się na dalszym rozwoju obecnego portfela oraz budowie pipeline’u nowych projektów. Efektem naszej pracy były dwie nowe inwestycje: w estońską firmę UpCatalyst oraz polskie Xopero.
W WEG kładziecie duży nacisk na wsparcie strategiczne i mentoring dla spółek portfelowych. Jakie nowe inicjatywy lub programy mentoringowe wdrożyliście w 2024 roku?
Zdecydowanie tak — jeżeli dostrzegamy przestrzeń oraz zasadność z perspektywy biznesowej, chętnie oferujemy nasze wsparcie zarówno w kwestiach strategicznych, jak również dotyczących rozwoju organizacji. Określenie jasnej i klarownej strategii oraz, co równie ważne, jej skuteczna egzekucja, kaskadowanie w dół organizacji, bieżące monitorowanie postępów i elastyczność w dostosowywaniu działań to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoją spółki w fazie wzrostu. W minionym roku szczególnie skupiliśmy się na procesie wdrażania strategii, dostrzegając, jak dużą wartość może przynieść zewnętrzna facylitacja oraz dzielenie się najlepszymi praktykami. Wsparcie w tym obszarze pomaga firmom z naszego portfela lepiej definiować priorytety, wyznaczać klarowne cele i skutecznie radzić sobie z wyzwaniami związanymi z szybkim skalowaniem.
Wspieranie naszych firm w obszarze Human Capital pozostaje nieocenione – na etapie wzrostu to właśnie ludzie, ich kompetencje i kultura organizacyjna decydują o zdolności do realizacji ambitnych planów. Regularnie pomagamy spółkom w budowie silnych zespołów, skutecznych procesów rekrutacyjnych oraz strategii rozwoju talentów, co stanowi fundament ich dalszego rozwoju.
Kontynuowaliśmy również naszą serię WEG Masterclass, który łączy wiedzę ekspertów branżowych z praktycznymi wskazówkami dla liderów naszych spółek. Dużą wagę przykładamy także do indywidualnego wsparcia 1:1, dostosowanego do specyfiki każdej firmy. Taki kompleksowy model pozwala naszym spółkom nie tylko zyskać konkretne rozwiązania, ale również rozwijać sieć kontaktów i korzystać z doświadczenia bardziej zaawansowanych liderów czy ekspertów.
Deklarowana przez Was Misja „Partners for Growth” podkreśla znaczenie wiedzy i społeczności. W jaki sposób rozwijacie WEG Community, aby wspierać spółki w skalowaniu ich biznesów?
Siła społeczności jest fundamentem naszego podejścia do współpracy z firmami w portfelu, a WEG Community jest tego doskonałym przykładem. Dobrze funkcjonująca sieć przedsiębiorców i liderów wspiera się wzajemnie, dzieli wiedzą i wspólnie szuka rozwiązań dla najtrudniejszych biznesowych oraz strategicznych wyzwań. To unikalne środowisko, które łączy ludzi gotowych działać na rzecz wzrostu i innowacji, sprawia, że firmy w naszym portfelu mogą rozwijać się szybciej i efektywniej.
W ostatnich tygodniach rozpoczęliśmy również szersze badanie i mapowanie potrzeb spółek na etapie wzrostu, aby jeszcze lepiej zrozumieć wyzwania, z jakimi mierzą się przedsiębiorcy. Naszym celem jest dostarczenie nie tylko wsparcia finansowego, ale także strategicznego, które realnie wpływa na rozwój firm. Wkrótce planujemy podzielić się wyjątkowymi insightami z tego procesu, które – mamy nadzieję – staną się wartościowym źródłem wiedzy dla całego ekosystemu.
Jednocześnie pracujemy nad nowymi formatami wsparcia i inicjatywami, które zostaną wdrożone w 2025 roku. Są to działania skoncentrowane na budowaniu jeszcze większej wartości dla naszych spółek, a także tworzeniu unikalnych możliwości współpracy i wymiany doświadczeń między liderami.
Jednym z naszych głównych celów jest, aby do 2030 roku stać się wiodącą społecznością growth-focused w regionie CEE – miejscem, które nie tylko wspiera liderów w skalowaniu ich biznesów, ale także napędza innowacje, które mają globalny wpływ.
Koncentrujecie się na takich branżach jak IoT, cyberbezpieczeństwo czy robotyka. Czy w 2024 roku udało się Wam zainwestować w startupy z tych obszarów? Jakie są Wasze przewidywania co do dalszego rozwoju tych sektorów w Polsce i Europie?
W tym roku zainwestowaliśmy w Xopero, polską spółkę działającą w obszarze cyberbezpieczeństwa, która dostarcza zaawansowane rozwiązania w zakresie ochrony danych i backupu.
Cyberbezpieczeństwo to sektor, w którym widzimy szczególnie duży potencjał rozwoju, napędzany rosnącą liczbą zagrożeń, regulacjami prawnymi oraz cyfryzacją. Spółki działające w tym obszarze, w regionie CEE są głównie na wczesnym etapie rozwoju, jednak pojawiają się również dojrzalsze projekty, którym się przyglądamy. Co ciekawe, obecny dynamiczny rozwój technologii Generative AI, pod kątem cyberbezpieczeństwa oceniany jest jako szansa w szczególności dla cyberprzestępców, co dodatkowo będzie napędzać popyt na rozwiązania mające się im przeciwstawić.
Co do IoT oraz robotyki, to potencjał widzimy w szczególności rozwiązaniach adresujących niszowe lub wyspecjalizowane use case’y, w których jest potencjał kształtowania rynku.
Jakie cele inwestycyjne planujecie osiągnąć w 2025 roku? Czy planowane są nowe kierunki rozwoju lub rozszerzenie działalności na inne rynki?
W 2025 roku planujemy kontynuację ogłoszonej przez nas na początku 2024 strategii growth equity, czyli koncentracja na projektach w fazie wzrostu, które mają już minimum kilka milionów EUR przychodów, są zlokalizowane w regionie CEE, działają w modelu B2B i mają komponent technologiczny.
Naszą wizją jest budowanie pozycji First Choice CEE Growth Investor, co przekłada się na eksplorowania nowych rynków w regionie pod kątem przyszłych inwestycji. Chcemy aktywne wspierać przedsiębiorców dążących do przyspieszenia skalowanie swoich biznesów i ich dalszego rozwoju na rynkach międzynarodowych, zarówno poprzez wykorzystanie potencjału inwestycyjnego dla WEG, jak i otwierania furtek ekspansji naszym spółkom portfelowym.
Planujecie zwiększyć liczbę inwestycji w firmy w fazie seed lub early stage, czy raczej pozostaniecie skoncentrowani na projektach w fazie wzrostu?
Naszym priorytetem są inwestycje w firmy w fazie wzrostu – to właśnie w tym obszarze mamy największe doświadczenie i możemy dostarczyć najwięcej wartości. Skupiamy się na projektach, które posiadają solidną trakcję komercyjną, potwierdzoną co najmniej kilkumilionowymi przychodami w euro, i które potrzebują dodatkowych środków na dalsze skalowanie działalności lub wykup części udziałowców.
Obecnie szczególną uwagę zwracamy również na transakcje typu secondaries, w których w akcjonariacie znajdują się fundusze VC poszukujące wyjścia z projektu ze względu na okres dezinwestycji. W takich przypadkach chęć sprzedaży całego biznesu nie zawsze pokrywa się z oczekiwaniami założycieli lub innych inwestorów w spółce. Odkupienie pakietu przez nas może rozwiązać ten problem, wspierając dalszy rozwój firmy. Rynek transakcji secondaries w funduszach VC jest na Zachodzie dużo bardziej rozwinięty, ale u nas wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju – widzimy w tym jednak duży potencjał.
Jakie są Wasze najważniejsze wnioski z dotychczasowej współpracy z Vigo Ventures i innymi partnerami strategicznymi?
Nasza współpraca z Vigo Ventures, technologicznym funduszem działającym międzynarodowo na rynku fotonicznym, opiera się na wymianie doświadczeń i wzajemnym wsparciu, przy jednoczesnym zachowaniu niezależności obu podmiotów. Dzięki koncentracji Vigo Ventures na spółkach na wczesnym etapie rozwoju oraz strategii Warsaw Equity Group, która zakłada inwestowanie w dojrzalsze projekty, naturalnie uzupełniamy swoje działania. To czyni nas idealnym partnerem do wspierania wybranych spółek z ich portfela w dalszych fazach skalowania.
Współpraca z różnorodnymi partnerami – doradcami, ekspertami, inwestorami czy mentorami – na różnych etapach projektów stanowi kluczowy element naszego podejścia. Choć nie definiujemy tego jako klasyczne partnerstwo strategiczne, szeroki ekosystem wiedzy i doświadczenia, z którego korzystamy, pozwala nam maksymalizować potencjał naszych spółek portfelowych i budować ich wartość w długim terminie.