Dofinansowanie FENG: PARP ogłasza nabór wniosków do „Ścieżki SMART”

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Dofinansowanie FENG: PARP ogłasza nabór wniosków do „Ścieżki SMART”

Udostępnij:

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021–2027 (FENG) przedsiębiorcy mogą ubiegać się o miejsce w programie „Ścieżka SMART”. Zobacz, dla kogo skierowana jest oferta i jak można złożyć wniosek.

Ruszają dwa równoległe nabory:

  • dla pojedynczych MŚP (budżet: 2,1 mld zł)
  • nabór realizowany z myślą o projektach na rzecz dostępności (budżet: 0,222 mld zł).

„Ścieżka SMART” ma wesprzeć rozwój i wzmocnienie zdolności badawczych i innowacyjnych poprzez realizację prac B+R, wdrożenie innowacji, w powiązaniu z dostosowaniem działalności przedsiębiorstw do wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu łączących się z cyfryzacją, rozwojem infrastruktury badawczej, internacjonalizacją działalności, a także wzrostem kompetencji kadr.

Program dla świadomych firm z celami długoterminowymi

– Modułowy charakter „Ścieżki SMART” pozwala na dostosowanie możliwości wsparcia do indywidualnych potrzeb każdego wnioskodawcy. Trzeba podkreślić, że jest to program wspierający polską innowacyjność. Dlatego dofinansowanie dostaną jedynie innowacyjne projekty, dotyczące opracowania lub wdrożenia rozwiązania innowacyjnego co najmniej na skalę krajową. Źródłem innowacji są prace badawczo-rozwojowe, których realizacja lub wdrożenie jest możliwe do sfinansowania w obligatoryjnych modułach naboru. „Ścieżka SMART” to specjalistyczne działanie dla świadomych firm, które chcą przeprowadzać długoterminowe inwestycje rozwojowe, mają potencjał ekonomiczny oraz odpowiednie zasoby ludzkie do realizacji złożonych projektów. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że doświadczenie w realizacji projektów B+R zwiększa szanse na przygotowanie projektu zgodnego z wymaganiami działania „Ścieżka SMART” – mówi Katarzyna Duber-Stachurska, prezes PARP.

Nowe kryteria wyborów wniosków

W obecnych naborach obowiązywać będzie dwuetapowa forma oceny.

– PARP zidentyfikowała potrzebę weryfikacji zasad oceny wniosków w programie. Wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Instytucją Zarządzającą FENG przeprowadzono prace w tym zakresie, wynikiem czego są nowe kryteria wyboru projektów. Wprowadzono m.in. ocenę dwuetapową, określono minimalną wartość kosztów kwalifikowalnych w obligatoryjnych modułach – 3 miliony złotych. Zmiany te zracjonalizują proces oceny i naboru wniosków. Naszym celem jest także optymalizacja czasu oceny, by przedsiębiorcy otrzymywali wyniki naboru w wyznaczonym terminie, zdecydowanie krótszym niż w dotychczasowej jednoetapowej formule – dodaje Katarzyna Duber-Stachurska.

W pierwszym etapie ocenę pozytywną otrzymają tylko takie projekty, które obejmują prace B+R dotyczące opracowania nowego produktu lub procesu innowacyjnego w skali kraju lub takie, które obejmują wdrożenie wyników prac B+R w postaci nowego produktu lub procesu innowacyjnego w skali kraju. Pozostałe wymogi są oceniane w drugim etapie.

– Na podstawie przeanalizowanych wniosków z poprzednich naborów, zmieniły się kryteria wyboru projektów w aktualnych naborach. Ich celem jest skoncentrowanie oceny na wnioskach mających największy potencjał zgodności z zasadami „Ścieżki SMART” i jej zracjonalizowanie. Ponadto wprowadzono zmiany mające charakter porządkowy i upraszczający. Mamy nadzieję, że zmiany te pozwolą lepiej zrozumieć zasady i priorytety konkursu, czego bezpośrednim efektem powinna być wyższa jakość składanych wniosków – zaznacza Izabela Wójtowicz,  dyrektor Departamentu Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach, PARP.

Należy dobrze się przygotować

Aby przejść pozytywnie pierwszy etap, należy zadbać o prawidłowe przygotowania. Warto przede wszystkim pamiętać o założeniach i wymogach programu. Wniosek powinien zawierać m.in. szczegółowy opis problemu badawczego, który projekt ma rozwiązać, metody, założone rezultaty oraz ich wpływ na produkt lub proces – innowacyjne cechy produktu lub procesu muszą bezpośrednio wynikać z zaplanowanych prac badawczo-rozwojowych.

Zainteresowani uczestnictwem w naborze mogą skorzystać także z pomocy doświadczonego doradcy dzięki bezpłatnej usłudze informacyjnej – STEP.

Tutaj można zapoznać się z wymogami naboru.

Czytaj także: