Doskonały design w służbie zdrowiu. Luna EMG pomaga pacjentom z zanikiem mięśni

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Futurystyczne egzoszkielety są bardzo pożądanym produktem. Ich zastosowania widzą między innymi wojskowe agencje, które chcą obdarzyć swoich żołnierzy dodatkową siłą. Gliwicki inżynier znalazł dla niego zupełnie inne zastosowanie. Chce pomóc w powrocie do zdrowia osobom z zanikiem mięśni.

źródło: egzotech.com

Michał Mikulski, inżynier z Gliwic, pierwszy egzoszkielet zaprojektował jeszcze w czasie studiów. Mężczyzna postanowił pomóc chorym, których mięśnie są zbyt słabe, ofiarom wypadków i pacjentom neurologicznym. Po prototypie egzoszkieletu ramienia przyszedł czas na próbę zaprojektowania podobnego narzędzia do wspomagania mięśni nóg. Powodzenie projektu sprawiło, że inżynier założył firmę EGZOTech, aby go dalej rozwijać.

Eksperymenty na uczelni

Studenckie próby stanowiły podstawę najbardziej zaawansowanego projektu firmy Mikulskiego, robota rehabilitacyjnego Luna EMG. Urządzenie to wykonywało diagnostykę elektromiograficzną i pomagało osobom ze schorzeniami nerwowo-mięśniowymi. Dziś Luna jest narzędziem automatyzującym pracę w gabinetach terapeutycznych. Używa się jej do zwiększania siły mięśni, zakresu ruchu i koordynacji. To oznacza, że mogą korzystać z niej pacjenci po udarach mózgu, rdzenia kręgowego, ze stwardnieniem rozsianym, zanikiem mięśni, zaburzeniami neurologicznymi i w rehabilitacji powypadkowej.

Aby rehabilitacja była skuteczna, niezbędne jest właściwe rozpoznanie diagnostyczne. Umożliwiają to zastosowane w Lunie czujniki siły, sześciokanałowy elektromiograf śledzący aktywność mięśni i kilkanaście mikroprocesorów. Dzięki nim da się precyzyjnie określić zakres ruchomości w stawie czy siły mięśniowej. Na koniec Luna EMG generuje raporty, które pozwalają monitorować stan zdrowia pacjenta.

Uniwersalny projekt 

W projekcie ważne jest to, aby ułatwiał powrót do zdrowia pacjentom w różnym wieku. Najmłodszych do ćwiczeń zachęcają rehabilitacyjne gry komputerowe Space Shooter i Bubbles, które zwiększają zaangażowanie dzieci w wykonywanie ćwiczeń. Sam proces rehabilitacji natomiast jest skrócony do niezbędnego minimum, a automatyzacja programów rehabilitacyjnych zapewnia wysoką jakość i skuteczność terapii.

Nie bez znaczenia są również wygląd i ergonomia projektu. Odpowiada za niego zespół prowadzony przez Jadwigę Husarską. Autorzy twierdzą, że przyjemne, organiczne kształty budzą zaufanie nawet najmłodszych pacjentów, których rehabilitacja jest największym wyzwaniem. Starania projektantów sprawiły, że robot jest użytkowy, ergonomiczny i mobilny, a co najważniejsze dla małych ośrodków, mieści się w niewielkich pomieszczeniach.

Społeczne innowacje 

Twórca Luny, Michał Mikulski, został wielokrotnie wyróżniany za swoją działalność. Kreatywny w Biznesie BRIEF, Innowator Społeczny Innovators Under 35, laureat Forbes 30 under 30 w dziedzinie nauki i opieki zdrowotnej, New Europe 100 Challanger, a od niedawna również doktor Politechniki Śląskiej. 

Innowator i jego zespół mimo wszystko nie spoczywają na laurach. Ich wiara w zrobotyzowaną rehabilitacje sprawiła, że Luna EMG mimo wysokiej jakości jest tańsza od odpowiedników i jest adekwatna do możliwości zakupowych ośrodków na rynkach wschodzących. EGZOTech na swoich profilach społecznościowych zdradza, że to jeszcze nie koniec ulepszeń, a jego zespół ciągle poszerza swoją wiedzę, testuje nowe rozwiązania i rekrutuje nowe talenty.