Jeżeli po zimie następuje wiosna, to branża IT jedną porę roku przeskoczyła; po zimie mamy lato! Tak metaforycznie można opisać prognozy instytutu Gartnera.
2020: rok wart zapomnienia
W ubiegłym roku na pięć głównych segmentów rynku IT, które cyklicznie pod lupę bierze Gartner, dwa zanotowały ujemne tempo wzrostu. Były to odpowiednio segment urządzeń, a także usług komunikacyjnych. Pierwszy skurczył się o 1,5%, a drugi 1,4%. Dwa inne zanotowały wzrost, ale był on skromny w porównaniu do lat wcześniejszych. Wydatki w sektorze Data Center były na poziomie 2,5%, a Usług IT 1,7%. Tylko w obszarze oprogramowania dla biznesu sytuacja była zbliżona do tej sprzed pandemii. Segment “Oprogramowanie dla Przedsiębiorstw” urósł o 9,1% i to on tuszował nie najlepszą kondycję całego rynku.
Zielono mi!
Trwający rok będzie znacznie lepszy niż ubiegły, każdy z pięciu segmentów zyska, jednak w różnym stopniu. Jak wynika z raportu Gartnera, najniższe odbicie spodziewane jest na rynku usług telekomunikacyjnych. W 2020 dostawcy usług komunikacyjnych zarobią o 3,5% więcej niż w ubiegłym roku, ale wtedy rynek skurczył się o 1,5%. Dużo lepsze nastroje panować będą wśród dostawców rozwiązań data center i usług IT. Wydatki na centra danych będą o 7,4% wyższe niż w 2020, a segment usług IT wzmocni się o 9,8%.
Oprogramowanie dla firm i segment urządzeń, to dwa segmenty rynku IT, w których tempo rozwoju będzie najwyższe. Na zaawansowane systemy biznes przeznaczy o 13,3% więcej niż w ubiegłym roku. Jeszcze lepsze tempo zanotuje sektor urządzeń, który urośnie aż o 13,9%. Jednak tak spektakularne tempo potrwa nie dłużej niż 12 miesięcy. W 2022 roku rynek urośnie o zaledwie 0,8%. Inaczej będzie w przypadku sektora oprogramowania dla biznesu, w tym przypadku wydatki w 2022 nadal będą rosły w dwucyfrowym tempie (11,7%).
Jaki będzie 2022 rok?
W ubiegłym roku z powodu lockdownów występowały przerwy w łańcuchu dostaw i niektórzy producenci nie mogli produkować tyle, ile potrzebował rynek. Problemy z komponentami były dość powszechne. W tym roku biznes będzie chciał nadrobić zaległości w obszarze inwestycji w sprzęt. Teraz panuje przekonanie, że należy wprowadzać na szeroką skalę infrastrukturę elektroniczną, bo to daje przewagę. Przedsiębiorcy, którzy byli cyfrowo wycofani, przekonali się, że warto iść w kierunku inwestycji w technologie. Natomiast firmy, które zdigitalizowały się jakiś czas temu, będą podnosić poziom zaawansowania technologicznego. To właśnie z tych powodów najbliższe lata będą dobre dla dostawców systemów IT, bo cyfryzacja zaczyna się od oprogramowania.
Gartner podał też wstępne prognozy na 2022. Kolejny rok nie będzie równie dobry, jak bieżący, ale zdaniem antyków rynek i tak urośnie o przynajmniej 5,4%.