– Kryzys związany z koronawirusem i spowolnienie w naszej działalności operacyjnej potraktowaliśmy jako szansę na przeprowadzenie cyfrowej rewolucji w lotnictwie. PansaUTM to najbardziej zaawansowany w Europie systemem do koordynacji lotów dronów, który w Polsce już działa operacyjnie i z powodzeniem może być wykorzystywany do wsparcia służby zdrowia w walce z koronawirusem. Jesteśmy gotowi do działania i otwarci na współpracę – powiedział w komunikacie Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.
Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest właścicielem pierwszego w Europie systemu do koordynacji lotów dronów. To właśnie dzięki temu systemowi możliwe było wykonanie w kwietniu tego roku lotu drona, który przetransportował próbki COVID-19 pomiędzy dwoma szpitalami w Warszawie.
Małgorzata Darowska, pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. BSP oraz CEDD powiedziała, że sukces testowego lotu medycznego z kwietnia zachęca do zintensyfikowania działań pozwalających w pełni wykorzystać infrastrukturę cyfrową i usługi cyfrowe w transporcie medycznym, zaś podpisane porozumienie o współpracy między PAŻP i Szpitalem Klinicznym MSWiA jest tego widocznym symbolem.
– Pierwszy automatyczny lot testowy z próbkami COVID-19 pokazał, że Polska jest gotowa na drony w mieście, szczególnie te ratujące ludzkie życie. Mamy do tego odpowiednie przepisy, technologię oraz zaawansowany system do koordynacji lotów. W celu zapobiegania sytuacjom zagrażającym bezpieczeństwu potrzebne jest jeszcze przeprowadzenie wielu scenariuszy na obszarach testowych, które pozwolą na wprowadzenie lotów automatycznych na stałe w infrastrukturę miast– dodał Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.