Drony będą wspierać polską służbę zdrowia w walce z pandemią 

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Drony będą wspierać polską służbę zdrowia w walce z pandemią 

Udostępnij:

W czwartek Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski oraz dyrektor Szpitala Klinicznego MSWiA prof. dr. n. med. Waldemar Wierzba podpisali list intencyjny ws. współpracy nad wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych na potrzeby transportu medycznego.

– Kryzys związany z koronawirusem i spowolnienie w naszej działalności operacyjnej potraktowaliśmy jako szansę na przeprowadzenie cyfrowej rewolucji w lotnictwie. PansaUTM to najbardziej zaawansowany w Europie systemem do koordynacji lotów dronów, który w Polsce już działa operacyjnie i z powodzeniem może być wykorzystywany do wsparcia służby zdrowia w walce z koronawirusem. Jesteśmy gotowi do działania i otwarci na współpracę – powiedział w komunikacie Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest właścicielem pierwszego w Europie systemu do koordynacji lotów dronów. To właśnie dzięki temu systemowi możliwe było wykonanie w kwietniu tego roku lotu drona, który przetransportował próbki COVID-19 pomiędzy dwoma szpitalami w Warszawie.

Małgorzata Darowska, pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. BSP oraz CEDD powiedziała, że sukces testowego lotu medycznego z kwietnia zachęca do zintensyfikowania działań pozwalających w pełni wykorzystać infrastrukturę cyfrową i usługi cyfrowe w transporcie medycznym, zaś podpisane porozumienie o współpracy między PAŻP i Szpitalem Klinicznym MSWiA jest tego widocznym symbolem. 

– Pierwszy automatyczny lot testowy z próbkami COVID-19 pokazał, że Polska jest gotowa na drony w mieście, szczególnie te ratujące ludzkie życie. Mamy do tego odpowiednie przepisy, technologię oraz zaawansowany system do koordynacji lotów. W celu zapobiegania sytuacjom zagrażającym bezpieczeństwu potrzebne jest jeszcze przeprowadzenie wielu scenariuszy na obszarach testowych, które pozwolą na wprowadzenie lotów automatycznych na stałe w infrastrukturę miast– dodał Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.