– Kryzys to moment w którym biznesy mogą rosnąć dużo szybciej trafiając w odpowiednią niszę i rozwiązując szybko pojawiające się problemy klientów. Dużo trudniej jest zmienić model w istniejącym biznesie niż stworzyć nowy widząc możliwości na rynku – komentuje Dariusz Żuk, prezes AIP.
W związku z uruchomioną akcją wsparcia dla startupów przez AIP postanowiliśmy porozmawiać z Dariuszem Żukiem, prezesem AIP. Zapytaliśmy go między innymi o to, na czym polega akcja #AIPomagamy, na co mogą liczyć młodzi przedsiębiorcy i dlaczego warto teraz otwierać własny biznes.
Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na działanie firm, które są pod skrzydłami AIP?
Dariusz Żuk: Około 30 proc firm niestety straciła znaczną część przychodów, a dodatkowo 15 proc. zamknęła już działalność. Jest natomiast duża grupa firm, które rosną, albo zmieniają swój model biznesowy. I tutaj dostrzegam, jeżeli tak można mówić, pozytywny aspekt pandemii, szybsze zmiany, dostosowanie do nowej sytuacji i tym samym szybszy wzrost.
Wygląda na to, że pandemia powoli się kończy. Wszystko stopniowo wraca do normy. Czy młode firmy, które poniosły straty podniosą się?
Jak na razie, nawet te trudne 2 miesiące, nie decydują w wielu przypadkach o wszystkim. Tym bardziej, że dużo firm podeszło do tej sytuacji bardzo mądrze, obniżając koszty i pilnując płynności. Tarcze, które proponuje polski rząd też pozwalają te trudne miesiące przetrwać. Prawdziwą sytuację firm poznamy za kilka miesięcy bo nie możemy się oszukiwać, że ta sytuacja wróci do normy za kilka tygodni. Myślę, że zmagamy się z kryzysem który potrwa jeszcze 15-20 miesięcy.
W związku z kryzysem uruchomiliście Państwo akcję #AIPomagamy. Proszę coś więcej opowiedzieć o tej akcji, na czym ona polega?
W kryzysie dużo firm upada, ale to też jest czas na powstawanie nowych. Wiele globalnych sukcesów powstawało w czasach kryzysu kiedy też tworzą się nowe rynki, nisze i możliwości. Osobiście uważam, że Polska ma dużą szansę aby ten kryzys „wygrać”. Jednym z czynników tego sukcesu niewątpliwie muszą być nowopowstające firmy. Dlatego uruchomiliśmy chyba największą kampanię promującą przedsiębiorczość zachęcając osoby, które widzą nowe szanse, mają więcej czasu lub tracą pracę do startu w biznesie. Ale nie tylko zachęcamy poprzez spoty, webinary chociażby z 10 kluczowymi uczelniami czy akcje z influencerami. Przede wszystkim chcemy zaoferować dużą pomoc na początku poprzez konkretne narzędzia.
Jakie to narzędzia?
W ramach AIPomagamy, oferujemy 2 miesiące działania w AIP za darmo, bez potrzeby rejestracji firmy, bez kosztów księgowości, usług prawnych, z niższymi kosztami podatkowymi, zus do tego oczywiście totalnie online. Oferujemy również wsparcie partnerów tj. Inpost, Senuto, Landingi, Brand24, Allegro, którzy przygotowali najlepsze oferty na start dla takich projektów. Dodatkowo mamy grupę kilkudziesięciu mentorów która cały czas się rozwija i wspiera startujących.
Kto może się zgłosić do tego programu?
Każda osoba, która ma pomysł i chce z determinacją wystartować w biznesie.
Czy pomagacie ocenić, czy dany pomysł na biznes ma rację bytu?
Oceniamy projekty, ale głównie formalnie bo dany startup działa w ramach naszej osobowości prawnej. Nie chcemy sami oceniać który pomysł ma rację bytu. To ocenią klienci.
Co będzie po upłynięciu 2 miesięcy? Czy nowe biznesy nadal pozostaną pod opieką AIP?
Tak, zachęcamy do pozostania i kontynuowania działalności, na zasadach standardowych w AIP. Oczywiście każdy kto uzna, że pomysł nie wypalił lub biznes nie jest dla niego może po 2 miesiącach bezkosztowo zakończyć udział.
Czy kryzys to dobry moment na otwieranie własnej firmy?
Tak uważam, jest to moment w którym biznesy mogą rosnąć dużo szybciej trafiając w odpowiednią niszę i rozwiązując szybko pojawiające się problemy klientów. Dużo trudniej jest zmienić model w istniejącym biznesie niż stworzyć nowy widząc możliwości na rynku.
Ile osób zgłosiło się do programu do tej pory?
Od 2 tygodni mamy już ponad 300 zgłoszeń.
Czy macie limit osób, którym możecie w tym momencie pomóc w ramach akcji?
Obecnie mamy przyjęty limit w regulaminie 60 startupów miesięcznie, który jesteśmy w stanie sfinansować jako AIP. Rozmawiamy natomiast z partnerami, którzy mogą sfinansować rozszerzenie programu o ilość uczestników oraz czas kampanii.
Do kiedy można zgłaszać się do programu?
Do końca czerwca można skorzystać z akcji na dzień dzisiejszy.
Na koniec proszę jeszcze wyjaśnić w jaki sposób można się z Państwem skontaktować i zgłosić do programu.
Zachęcam do wejścia na stronę aipomagamy.link, tam znajdziecie wszelkie niezbędne informacje. Dziękuję za Wasze zaangażowanie w kampanię i będę informował jaki impact udało się nam tą kampanią wspólnie osiągnąć.