– Naszym priorytetem jest wspieranie rozwoju i cyfryzacji polskiej przedsiębiorczości. Szczególnie sektor małych i średnich przedsiębiorstw opierając się na nowych technologiach, będzie mógł zwiększać skalę działania. Dlatego udostępniamy usługę Dysku w chmurze, wprowadzając tym samym naszą pierwszą nowość z oferty rozwiązań chmurowych dla małych, średnich i większych firm – mówi Adam Marciniak, wiceprezes PKO Banku Polskiego odpowiedzialny za Obszar Informatyki.
Jak podkreślają przedstawiciele banku rozwiązanie jest wypełni bezpieczne, a dostęp do niego jest zabezpieczony szyfrowanym kodem. Do dyspozycji klientów zostały przekazane dyski o pojemności 100 GB, a korzystanie z nich przez pierwsze 3 miesiące będzie darmowe. Po tym okresie ma zostać wprowadzona opłata w wysokości 9,99 złotych miesięcznie.
To duże ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy posiadają bardzo dużo ważnych dokumentów. Dzięki rozwiązaniu zaoszczędzą oni, ponieważ nie będą musieli na własną rękę kupować sprzętu, który służy do przechowywania danych. Na ten moment jedynie 10 proc. przedsiębiorców korzysta z takiego rozwiązania, dla porównania w krajach skandynawskich od 60 do 70 proc.
Rozwiązania chmurowe są coraz bardziej popularne, ponieważ nie tylko obniżają koszty, jakie przedsiębiorca musi ponieść w związku z przechowywaniem danych, ale również jest to bezpieczne rozwiązanie. Według statystyk ponad 65 proc. osób przynajmniej raz straciło dane ze swojego komputera w wyniku przypadkowego usunięcia, awarii sprzętu lub problemów z oprogramowaniem.
W przypadku ważnych dokumentów firmowych takie sytuacje mogą doprowadzić do bardzo poważnych problemów. Dlatego rozwiązania chmurowe to doskonałe narzędzie dla wszystkich przedsiębiorców. Przechowywane w taki sposób informacje nie ulegną zniszczeniu w razie awarii sprzętu. Poza tym przedsiębiorca ma do nich dostęp z każdego miejsca, w którym może połączyć się z Internetem.
Chmura krajowa
Chmura Krajowa funkcjonuje od kwietnia 2019 roku. Partnerami rozwiązania jest PKO Bank Polski oraz między innymi Google. Świadczy ona trzy rodzaje usług: Infrastructure as a Service, Platform as a Service oraz Software as a Service. Chmura spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, takie jak Cloud Security Alliance czy ISO 27001.
Przeczytaj również: 6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Chmurze Krajowej
– Stawiając własne serwerownie, buduje się je pod szczytowe zapotrzebowanie. Oznacza to, że jeśli firma raz w miesiącu potrzebuje gigantycznej mocy obliczeniowej, aby wykonać pewną czynność, na przykład przeliczyć wyniki finansowe, to musi dysponować taką infrastrukturą IT, która temu podoła. Nawet jeśli taka moc obliczeniowa potrzebna jest tylko raz w miesiącu – wyjaśniał Roman Młodkowski, dyrektor strategii i komunikacji w Operatorze Chmury Krajowej.
Rozwiązania chmurowe to przyszłość. Według specjalistów w ciągu pięciu lat wydatki w firmach na cloud computing urosną do 24 miliardów złotych. PKO Bank Polski najwyraźniej dostrzega ten potencjał i już teraz postanowił zadbać o to, by uplasować się wśród liderów tego typu rozwiązań na rynku.