Dzięki Dassault Systèmes startupy mają dostęp do takich samych narzędzi co Airbus, BMW czy Boeing – Adam Bielawski (Dassault Systèmes)

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Dzięki Dassault Systèmes startupy mają dostęp do takich samych narzędzi co Airbus, BMW czy Boeing – Adam Bielawski (Dassault Systèmes)

Udostępnij:

Z Adamem Bielawskim, Partner Sales Manager w Dassault Systèmes, rozmawiamy o nowoczesnych narzędziach do projektowania i zarządzania cyklem życia produktu dla technologicznych startupów.

Fintech, martech, agritech, a może startup z obszaru przemysłu 4.0… Które startupy najpełniej wykorzystają możliwości oferowane przez Dassault Systèmes?

Oferta Dassault Systèmes jest skierowana do startupów technologicznych, które wprowadzają innowacje w różnorodnych dziedzinach, od bardzo prostych produktów, przez autonomiczne samochody i samoloty, aż po biopody, pozwalające na życie na innych planetach.

W 2015 roku uruchomiliśmy 3DEXPERIENCE Lab, globalne, otwarte laboratorium innowacji, którego celem jest przyspieszenie realizacji pomysłów, mających pozytywny wpływ na społeczeństwo. Trzy do czterech razy w roku odbywają się sesje, podczas których przedsiębiorcy i innowatorzy mogą ubiegać się o wsparcie w ramach sześciu tematów: City, Life, Lifestyle, Internet of Things czy Ideation, który jest skupiony wokół tematu innowacji i technologii wspomagających szybkie wprowadzanie przełomowych pomysłów na rynek. Ostatnim tematem jest Fablab, poświęcony zrozumieniu i wspieraniu ruchu maker/fab/hacker. Naszym celem jest stworzenie fizycznej i cyfrowej przestrzeni do odkrywania tego ruchu społecznego oraz umożliwienie wprowadzania innowacji poprzez projektowanie i produkcję.

Ponieważ 3DEXPERIENCE Lab wspiera 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ, każdy projekt kwalifikujący się do programu musi być zaangażowany w realizację co najmniej jednego z nich.

Startupy, które dołączają do programu, uzyskują dostęp do platformy 3DEXPERIENCE, aby cyfrowo opracowywać swoje projekty. Korzystają także z mentoringu i wiedzy specjalistycznej.

Czy z Waszego rozwiązania mogą korzystać także spółki na wczesnym etapie rozwoju czy też może jest to produkt dla firm z większym rynkowym stażem?

Wiemy, jak trudne jest przekształcenie młodej firmy w odnoszący sukcesy biznes. A w przypadku startupów – jak ważną rolę odgrywa czas. Dlatego też wspieramy startupy już w pierwszych latach ich funkcjonowania. Dzięki programowi 3DEXPERIENCE for Startups, startupy mogą korzystać z atrakcyjnych rabatów, aby uzyskać dostęp do zaawansowanych rozwiązań, które pomogły takim firmom jak Ford czy Tesla w odniesieniu rynkowego sukcesu.

Najciekawsze case studies wykorzystania rozwiązań Dassault Systèmes przez startupy według Ciebie to…?

Ciekawym przykładem jest współpraca z francuskim startupem Blue Spirit Aero, który wykorzystuje naszą technologię do pracy nad projektem samolotu z napędem wodorowym. Startup korzysta z platformy 3DEXPERIENCE w chmurze, która pozwala firmie na kompleksowe zarządzanie projektem od fazy koncepcyjnej po certyfikację. Jak to w każdym startupie bywa, Blue Spirit Aero nie jest dużą firmą z tysiącem pracowników, którzy mogliby przeanalizować dostępne dane. Firma nie posiada również rozbudowanej infrastruktury IT. Właśnie dlatego spółka zdecydowała się na wybór bazującego na platformie 3DEXPERIENCE w chmurze rozwiązania branżowego o nazwie „Reinvent the Sky”. W zaledwie kilka miesięcy pomogło ono startupowi nie tylko ukończyć szczegółowy model 3D jednostki Dragonfly, ale także przetestować i potwierdzić jego właściwości z zakresu aerodynamiki, wytrzymałości i wydajności energetycznej. Od samego początku projektu Blue Spirit Aero korzystało z wirtualnego środowiska platformy 3DEXPERIENCE, opierając na nim nie tylko wewnętrzne procesy, ale także komunikację między poszczególnymi zespołami ekspertów.

W Polsce współpracujemy m.in. z firmą Elite Shipyard, obecnie działającą pod nazwą Saxdor Yachts, która projektuje innowacyjne łodzie motorowe. Ponieważ prace projektowe prowadzone są w rozproszonym, międzynarodowym środowisku, startup potrzebował rozwiązania, które umożliwi płynną współpracę w czasie rzeczywistym podczas procesu projektowania. Kolejnymi wymaganiami było skrócenie czasu wprowadzania na rynek nowych projektów i szybkie wdrożenie funkcjonalnego środowiska pracy CAD. Platforma 3DEXPERIENCE znacząco usprawniła komunikację i współpracę między polskimi i słoweńskimi zespołami oraz zapewniła ciągły przepływ informacji między stroną inżynieryjną i projektową. Co ważne, dzięki rozwiązaniu w chmurze firma uniknęła też dużych inwestycji, co jest wyzwaniem dla młodych organizacji.

A tak z Twojej zawodowej perspektywy, abstrahując na chwilę od startupów: który projekt zrealizowany przy wykorzystaniu rozwiązań Dassault Systems wywołał w Tobie największy efekt „wow”?

Jest kilka takich projektów. Na pewno ciekawe i przełomowe są działania realizowane w branży medycznej. Takim przykładem może być firma Biomodex, która wykorzystuje platformę 3DEXPERIENCE do tworzenia wirtualnych modeli 3D organów, tworzenia dokładnych replik drukowanych w 3D oraz do symulacji zachowania narządu w czasie zabiegu medycznego. Każdy model uwzględnia wiele różnych właściwości, w tym również mechaniczne zachowania tkanki, dzięki którym możliwe jest precyzyjne odwzorowanie anatomii pacjenta. Takie rozwiązanie stanowi innowacyjną alternatywę dla przygotowania i szkolenia przedoperacyjnego stażystów do wykonywania złożonych procedur medycznych. I to wszystko bez narażania życia pacjentów.

Kolejny przykład pochodzi z zupełnie innej branży. Można wręcz powiedzieć, że jest to przykład z kosmosu… Interstellar Lab, to francusko – amerykańska firma, której ambicją jest przygotowanie ludzkości do ekspansji na innych planetach jako odpowiedź na postępujący kryzys klimatyczny. Zespół naukowców, inżynierów i architektów Interstellar Lab projektuje kontrolowane, zamknięte środowisko–inspirowane technologiami stosowanymi w lotnictwie i kosmonautyce. Celem tego projektu jest życie w całkowitej autonomii, czyli produkcja i recykling surowców, które uczynią wodę, powietrze i żywność tak odnawialnymi, jak to tylko możliwe. Ten projekt wymaga współpracy osób, które są specjalistami w wielu dziedzinach. Platforma 3DEXPERIENCE daje możliwość pracy zespołowej w jednym środowisku w czasie rzeczywistym. Jak podkreślają pracownicy Interstellar Lab, praca w jednym spójnym środowisko nie tylko pozwala im oszczędzać czas, ale też zapobiega powstawaniu duplikatów i błędów projektowych.

W swojej ofercie macie 12 produktów dostępnych w ramach platformy 3DEXPERIENCE. Skąd mam wiedzieć, który z nich jest najlepszy dla mnie?

Na początek zachęcam do kontaktu bezpośrednio z zespołem Dassault Systèmes w Polsce. Mamy duże doświadczenie we wspieraniu firm technologicznych na każdym etapie cyfrowej przygody z projektowaniem i wprowadzaniem innowacyjnych produktów na rynek oraz doskonale znamy kompetencje naszych partnerów w różnych obszarach ich działalności. Zachęcam też do odwiedzenia zakładki Customer Stories na stronie www Dassault Systèmes – opisane są tam niezwykłe historie naszych klientów. Myślę, że mogą one być świetnym źródłem inspiracji i wiedzy, ponieważ te przykłady wdrożeń najlepiej obrazują, jak nasze rozwiązania działają w praktyce.

Wyobraź sobie proszę, że jesteś founderem startupu. Co przekonałoby Cię do tego, aby sięgnąć po rozwiązania Dassault Systèmes?

Myślę, że obok czasu, o którym wspomniałem wcześniej, kluczową rolę w przypadku budowania startupów odgrywa współpraca i komunikacja. Ważne jest, żeby zespół pracował w transparentny sposób i dzielił się wiedzą, bo w końcu wszyscy gramy do jednej bramki. Podoba mi się to, że mamy możliwość zbudowania jednego środowiska, do którego dostęp ma każdy członek zespołu. Dzięki temu możemy się wymieniać pomysłami, przypisywać zadania i śledzić postępy w pracy nad projektami. Co ważne, wszystko jest w jednym miejscu i nie musimy przełączać się między bardziej lub mniej zintegrowanymi aplikacjami czy stronami, eliminując ryzyko utraty danych na przykład podczas konwersji. Platforma 3DEXPERIENCE jest intuicyjna w użytkowaniu, a dzięki możliwości poszerzania jej funkcjonalności o nowe narzędzia i role, idealnie odpowiada na coraz bardziej złożone wyzwania naszych klientów.

Jako founder jesteś już przekonany do tego rozwiązania. Ale wątpliwości zgłasza Twój CFO, który twierdzi, że budżet Waszej spółki może nie wytrzymać tych wydatków. Co byś mu odpowiedział?

Odwróciłbym pytanie – czy CFO może zatem wskazać inne tak kompleksowe i w pełni zintegrowane środowisko, które do minimum ograniczy potrzebę dostosowywania narzędzi do naszych potrzeb? Czy weźmie na siebie odpowiedzialność i zapewni w przyszłości finansowanie na migrację i integrację narzędzi od różnych dostawców? Czy zagwarantuje integralność i pełne bezpieczeństwo wytworzonych wartości niematerialnych oraz czy policzył całkowity koszt utrzymania (tzw. TCO) platformy 3DEXPERIENCE versus wykorzystanie innych, bardziej rozproszonych środowisk?

Warto też pamiętać o ofercie Dassault Systèmes dla startupów, która zawiera upusty do 90% od cen cennikowych na wybrane zaawansowane role.

To teraz do przekonania pozostaje jeszcze wewnętrzny analityk, do którego przemawiają tylko liczby, wykresy, statystyki. Jakie twarde dane prezentujące korzyści z wykorzystania rozwiązań Dassault Systèmes warto byłoby mu przytoczyć?

Korzystając z oferty Dassault Systèmes dla startupów za dosłownie ułamek standardowej ceny będziemy korzystali z takich samych narzędzi służących do projektowania i zarządzania cyklem życia produktu jak najwięksi na rynku – Airbus, BMW czy Boeing. Do tego będziemy mogli skorzystać z ogromnego doświadczenia, zarówno lokalnego zespołu Dassault Systèmes w Polsce, jak i z pomocy partnerów handlowych Dassault Systèmes. Czy 350 tysięcy klientów biznesowych i ponad 25 milionów użytkowników może się mylić?

Tekst powstał we współpracy z Dassault Systèmes.