Dzięki tym działaniom polscy innowatorzy rozwijali się mimo pandemii – podsumowanie roku 2020 w PFR

Dodane:

Polski Fundusz Rozwoju Polski Fundusz Rozwoju

Dzięki tym działaniom polscy innowatorzy rozwijali się mimo pandemii – podsumowanie roku 2020 w PFR

Udostępnij:

Nieco ponad 100 pracowników na pokładzie z dnia na dzień musiało porzucić wiele zaplanowanych projektów, aby w zawrotnym tempie pomóc w przekształceniu PFR w „szpital dla przedsiębiorców”. W normalnych warunkach na przeprowadzenie takiego projektu potrzeba pół roku, w PFR dzięki ogromnemu zaangażowaniu ludzi udało się to osiągnąć w kilka tygodni. Podsumowanie 2020 roku PFR.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, akceleratory i fundusze podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Z miesiąca na miesiąc oferta różnego typu wsparcia dla firm rozszerzała się o nowe instrumenty. W tym wszystkim wciąż wysoko na liście priorytetów PFR był polski ekosystem innowacji, którego ciągły rozwój w czasie kryzysu jest bardzo ważny dla szybkiego powrotu na ścieżkę gospodarczego wzrostu.

Jak wyglądały plany PFR na 2020 rok w obszarze innowacji?

Polski Fundusz Rozwoju wspiera nowe pokolenie polskich przedsiębiorców technologicznych, umożliwiając im profesjonalne przygotowanie innowacyjnego produktu lub usługi do inwestycji z PFR Ventures. Na rynku jest dostępnych wiele źródeł finansowania start-upów i projektów technologicznych, ale chcąc wydawać te środki mądrze niezbędna jest praktyczna wiedza biznesowa oraz dostęp do ekspertów. Dlatego w programach PFR dedykowanych innowatorom stawiamy przede wszystkim na edukację i sieciowanie. Na początku 2020 roku, gdy perspektywa dotarcia wirusa z Wuhan do Europy wydawała się jeszcze bardzo odległa, zespół rozwoju innowacji planował przede wszystkim kontynuację dotychczasowych inicjatyw takich jak: Szkoła Pionierów PFR, Projektanci Innowacji PFR, Sieć Mentorów PFR czy też uruchomiona w 2017 roku platforma dla innowatorów: startup.pfr.pl, rozbudowując ją o platformę kursów online dla przedsiębiorców. Wówczas dostrzegliśmy także potrzebę edukacji polskich samorządów w obszarze wdrażania innowacyjnych rozwiązań i wykorzystywania lokalnych potencjałów. Od początku roku planowany był start projektu: Akademia Miast Przyszłości PFR, której celem było wykształcenie wśród samorządowców ekspertów do spraw miejskich innowacji.

Wpływ COVID-19 na działalność PFR Innowacje

Jak w wielu innych firmach na całym świecie – pracownicy PFR w marcu z dnia na dzień rozpoczęli pracę w formie zdalnej. Podobnie musiało stać się z realizowanymi dotychczas stacjonarnie projektami. Na sam początek w wersji online kontynuowany był program Projektanci Innowacji PFR – warsztaty z metodologii design thinking, organizowane wspólnie z Google. W tym samym czasie uruchomiony został we współpracy z EY pierwszy kurs online: Lean Canvas, który szybko zdobył dużą popularność w internecie, a kolejne osoby z powodzeniem kończyły 3-godzinny kurs i dzieliły się uzyskanymi certyfikatami w serwisie Linkedin.

Z uwagi na trudną sytuację gospodarczą wielu polskich firm PFR w pełni zaangażował się w przygotowanie i dystrybucję środków w ramach Tarczy Finansowej PFR. Jednak oprócz kluczowego wsparcia finansowego, ważna była także kwestia komunikacji i edukacji przedsiębiorców. W związku z tym ruszyły trzy cykle webinarów: dotyczące oferty wsparcia Grupy PFR dla firm, tarczy finansowej oraz edukacyjny: Cyfrowa Firma. Celem Cyfrowej Firmy, realizowanej wspólnie z fundacją Digital Poland, było przeprowadzenie mikro i małych przedsiębiorstw przez zagadnienia związane z ucyfrowieniem różnych obszarów działalności: od organizacji pracy zdalnej i księgowości po uruchomienie sprzedaży w internecie i marketingu.

Kontynuując wsparcie w cyfryzacji dla tradycyjnych przedsiębiorców i pomagając firmom trwale ‘uodpornić się’ na kryzys w listopadzie uruchomiony został program Firmy Jutra, który realizowany jest przez Google w partnerstwie z PFR i Chmurą Krajową. Jego elementami składowymi są szkolenia z obszaru modelu biznesowego, sprzedaży i marketingu w internecie oraz chmury obliczeniowej. Dzięki programowi, stacjonarna dotychczas sprzedaż i usługi mogą z łatwością otworzyć się na internetowe kanały dystrybucji. Do końca 2021 w szkoleniach ma wziąć udział nawet 15 000 firm.

Obserwując w pierwszych dniach i tygodniach lockdownu wpływ technologii na sprawne walczenie ze skutkami pandemii w wielu obszarach (m.in. skonstruowania zautomatyzowanego mechanizmu dystrybucji środków z Tarczy Finansowej PFR), fundusz zdecydował się uruchomić specjalny projekt zachęcający innowatorów do przygotowywania kolejnych rozwiązań technologicznych. Aplikacje Jutra były skierowane do wszystkich zespołów, które tworzyły projekty walczące ze skutkami kryzysu w trzech obszarach: Zdrowie, Praca i Przedsiębiorczość oraz Społeczeństwo. z W dniu 8 grudnia poznaliśmy zwycięzców każdej kategorii, którzy otrzymali 250 000 zł na przygotowanie MVP aplikacji oraz wyróżnionych nagrodami 100 000 zł na ten sam cel.

Dla wszystkich przedsiębiorców poszukujących inspiracji w okresie pandemii, PFR przygotował cykl materiałów video i podcastów. Rozmowy o Przyszłości to seria wywiadów prowadzonych przez Elizę Kruczkowską, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR z autorytetami i ekspertami wybranych obszarów: fintech (Karol Sadaj), druk 3D (Karol Górnowicz), branży spożywczej (Aleksandra Lazar), czy edukacji (Kamil Śliwowski). Na Spotify można znaleźć podcasty pod nazwą Vademecum Innowatora, których celem jest edukacja z wielu kategorii prowadzenia biznesu, np. poszukiwania finansowania. Poza tym na portalu startup.pfr.pl stale ukazywały się materiały edukacyjne w formie artykułów czy ebooków rozkładające na czynniki pierwsze ważne zagadnienia przedsiębiorczości.

W obszarze współpracy z samorządami zbudowana została Antykryzysowa Platforma Rozwiązań Technologicznych – platforma łącząca potrzeby samorządów z produktami firm technologicznych. Jednostki Samorządu Terytorialnego mogły znaleźć na niej partnera, który pomoże rozwiązać najbardziej palące problemy ich samorządów w obliczu epidemii COVID-19. Ponadto zapowiadana już na początku roku Akademia Miast Przyszłości została uruchomiona w trybie hybrydowym we wrześniu i podczas stacjonarnych lub zdalnych ‘zjazdów’ edukowała reprezentantów miast z tematów takich jak: technologie zielone, mobilność czy wdrażanie innowacji. Na koniec trwania programu uczestnicy będą prezentowali wypracowane rozwiązania, które z powodzeniem mogą wprowadzać w swoich miastach. Niedawno również samorządy z całej Polski mogły zgłosić swoje pilne wyzwania do Hackathonu dla Miast, organizowanego w ramach Govtech Festival. Zespoły programistów przez cały listopadowy weekend przygotowywały rozwiązania technologiczne na potrzeby zgłoszone przez Chełm, Stargard, Świdnik i Zduńską Wolę. Zwycięskie projekty zostały nagrodzone 30 000 złotych podczas zdalnej gali finałowej 23 listopada. Teraz czekamy na wdrożenia projektów w miastach.

Oprócz wskazanych wyżej projektów ‘szytych na miarę’ rzeczywistości i wyzwań czasów pandemii, PFR kontynuował projekty skierowane do przedsiębiorców technologicznych. Flagowy program edukacyjny – Szkoła Pionierów PFR, realizowany wspólnie z Allegro – odbył się we wrześniu w formie hybrydowej. Jego kolejnym etapem będzie prezentacja na początku 2021 roku wypracowanych projektów przez zespoły założone podczas wrześniowych warsztatów. Także program Projektanci Innowacji PFR został ponownie uruchomiony w listopadzie w nowej odsłonie – z ofertą warsztatów zaawansowanych z Empatii i Prototypowania. Ponadto w drugiej połowie roku ukazał się kolejny kurs online, tym razem dotyczący zarządzania i pozyskiwania finansowania dla firmy. W lipcu PFR i PFR Ventures wspólnie z Dealroom.co i lokalnymi partnerami przygotowali raport o rynku VC w regionie CEE. Baza polskiego ekosystemu innowacji na platformie Dealroom jest już ważnym źródłem wiedzy o polskich startupach i funduszach VC, także dla inwestorów z zagranicy. PFR regularnie zachęca wszystkich innowatorów do wpisywania do bazy swoich firm i aktualizowania informacji o nich.

Co najważniejsze rynek startupów rozwija się jeszcze prężniej, mimo pandemii, a kwota kwartalnych transakcji na polskim rynku VC jak i liczba absolwentów programów PFR, którzy otrzymują finansowanie zewnętrzne stale rośnie! W roku pandemii aż 16 z nich pozyskało inwestycję lub grant na rozwój swojego projektu, m.in. Jutro Medical, Esportfield czy Magnetiqua.

Plany PFR na 2021

PFR Innowacje po tym roku nauczyło się, że nic nie jest pewne i zawsze trzeba być gotowym na ‘pivotowanie’ aktualnej strategii – w myśl koncepcji lean startup. Rok 2021 to sprawdzenie, czy obecne trendy w technologiach, styl pracy i zmiana w kontaktach społecznych zostaną z nami na zawsze. Kluczowym elementem działań na rzecz innowatorów, przedsiębiorców i samorządów będą działania online: uruchomienie kolejnych kursów online, materiałów video i podcastów, rozwijanie platform: startup.pfr.pl i pfrdlamiast.pl, kontynuacja programu Firmy Jutra w formie zdalnej.

Ponadto planowana jest kontynuacja popularnych inicjatyw takich jak Szkoła Pionierów PFR czy Sieć Mentorów PFR, a także Akademia Miast Przyszłości – czas pokaże, czy programy te będzie można realizować stacjonarnie. W ramach nowych projektów wystartuje badanie poziomu innowacji, ucyfrowienia i efektywności energetycznej dużych firm.

PFR myśli długoterminowo, patrząc na to, jakie wyzwania staną przed Polską po zakończeniu się pandemii. Jednym z ważniejszych zagadnień jest ochrona klimatu, w tym rozwój i promocja rozwiązań technologicznych, które ją wspierają. Dlatego też zarówno w ramach obszaru inwestycyjnego funduszu, jak i rozwoju innowacyjności to właśnie ten cel będzie jednym z priorytetów na 2021 rok.