Dzień Matki. Pracującej? Wyniki badań GUS

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Dzień Matki. Pracującej? Wyniki badań GUS

Udostępnij:

Dzisiaj szczególny dzień dla wszystkich mam. Ile z nas, matek, prowadzi własny biznes? Ile zdecydowało się w ogóle wrócić do pracy? Czy za kilka lat będzie nas pracować więcej czy mniej?

Łączenie życia rodzinnego z zawodowym nie jest proste, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Trend się zmienia, coraz mocniej opieką nad dziećmi i domowymi obowiązkami dzielimy się z partnerem. Tak wygląda sytuacja w związkach, w których oboje partnerzy pracują. Jednak patrząc na statystyki GUS okazuje się, że dzielić się opieką nad dziećmi nie musi duża część naszego społeczeństwa. Powód jest prosty – wciąż wiele młodych matek w Polsce po prostu nie pracuje. Patrząc na poniższy wykres dostrzeżemy, że sytuacja od kilku lat nie zmienia się:

 

źródło: GUS

94% chce wrócić, 50% nie może

Ponad 94 procent matek nieaktywnych zawodowo chce wrócić do pracy, ale blisko połowa tych z najmniejszymi dziećmi (do lat 3) nie wraca do pracy. Taki rozdźwięk pomiędzy chęciami, a możliwą ich realizacją pokazują wyniki raportu „Macierzyństwo a aktywność zawodowa” przedstawionego przez Fundację Rodzic w mieście.

Jakie mogą być przyczyny tej sytuacji? Z pewnością nie pomaga od lat nierozwiązany problem zbyt małej liczby samorządowych żłobków; czesne w placówkach prywatnych jest kilkukrotnie wyższe. Wyzwaniem pozostaje również znalezienie pracy elastycznej, na niepełny etat, która pozwoli pogodzić pracę zarobkową, ambicje zawodowe z wychowaniem dzieci. Matki starają się poradzić sobie z tym problemem same – statystyki pokazują, że coraz więcej kobiet otwiera własny biznes.

Kobiety w wieku 25-34 nie pracują (zawodowo)

Statystyki GUS wyraźnie pokazują, że kobiety stają się wyraźnie mniej aktywne zawodowo w wieku, w którym ma się małe dzieci. Do 24 roku życia kobiet biernych zawodowo jest tylko 74 tysiące, podczas gdy w kolejnym przedziale ich liczba szybuje do najwyższej ze wszystkich grup wiekowych, rośnie sześciokrotnie! Gdy kobiety odchowają dzieci, tj. w wieku 35-44, liczba biernych zawodowo znów spada.

źródło: GUS

Matki pracujące są nam potrzebne

Dlaczego powinniśmy pomóc matkom pracować? Odpowiedź jest prosta: to przyniesie całemu społeczeństwu wymierne korzyści finansowe. – Obecność mam na rynku pracy jest korzystna dla wszystkich. Pracodawcy zyskają zaangażowanych i lojalnych pracowników, matki bezpieczną przyszłość emerytalną, a większa aktywność zawodowa kobiet to również duże korzyści dla naszego państwa. PKB Polski może być wyższy o 270 mld złotych w 2025 roku, jeśli więcej kobiet podejmie pracę – cytuje Magdalenę Mochoń z Fundacji Rodzic w mieście portal 300gospodarka.pl.

Wsparcie dla matek pracujących jest konieczne, ale również musimy dbać o to, aby jak najwięcej kobiet w Polsce chciało być matkami: rząd wskazuje, że głównym problemem, z którym będziemy musieli zmierzyć się w kolejnych latach, jest spadająca dzietność. Trendu nie zatrzymało 500+, Polki doganiają pozostałe kraje wysokorozwinięte, większość których ma podobne problemy demograficzne jak nasz kraj.