Choć sektor nowych technologii rozwija się wyjątkowo dynamicznie, zaledwie 30% z około 7 milionów osób pracujących w tej branży stanowią kobiety*. Dziś, w ramach Światowego Dnia Kobiet w ICT, Urząd Komunikacji Elektronicznej po raz trzeci zachęca studentki kierunków ścisłych i technicznych do udziału w konkursie, którego nagrodami są staże w 10 firmach sektora ICT, w tym dwa trzymiesięczne, płatne staże w polskim oddziale Microsoft.
Konkurs jest częścią szerszego projektu „Dziewczyny w Nowych Technologiach”, promującego udział kobiet w sektorze nowych technologii oraz przełamywanie stereotypów w tym zakresie. Do 30 kwietnia studentki co najmniej II roku studiów mogą rozwiązać zadanie informatyczne, przygotowane przez jedną z firm partnerskich i zdobyć szansę na staż w Microsoft Polska, CISCO Systems Poland, SAS Institute, Sygnity, Motorola Solutions Polska, ośrodku TVP Technologie, GTECH Polska, Aviva Polska, GFT lub Huawei Polska.
„Jako inżynier Automatyki i Robotyki z pewnością mogę powiedzieć, że praca w branży nowych technologii jest idealną ścieżką kariery. Jest to branża przyszłości!” – podkreśliła Katarzyna Bukowska, zeszłoroczna laureatka konkursu „Dziewczyny w Nowych Technologiach”, która odbyła staż w polskim oddziale Microsoft.
Odbywającej się dziś w Łodzi konferencji w ramach Światowego Dnia Kobiet w ICT towarzyszą warsztaty prowadzone przez fachowców z firm partnerskich. Podczas wydarzenia uczestniczki spotkania mogą porozmawiać z każdym z wystawców, zapytać o interesujące kwestie oraz złożyć swoje CV.
„Branża IT zmienia się nieustannie na naszych oczach, jednak wciąż dominującą rolę odrywają w niej mężczyźni – w szczególności na najwyższych szczeblach kariery. Wśród managerów ICT kobiety stanowią 15%, zaś w grupie strategów IT i specjalistów już tylko 11%**. Nie mam wątpliwości, że panie wnoszą olbrzymią wartość do świata nowych technologii, dlatego tak ważne jest, aby zwalczać stereotypy związane z płcią, powstrzymujące wiele utalentowanych dziewcząt od realizowania się w sektorze technologicznym. Dla samych kobiet praca w obszarze IT, to szansa na rozwój zawodowy w najszybciej rosnącym sektorze rynku na świecie.” – powiedział Andrzej Borczyk, dyrektor personalny w polskim oddziale Microsoft.
Microsoft po raz drugi dołączył do grona partnerów konkursu „Dziewczyny w Nowych Technologiach”. W tym roku firma oferuje dwa płatne, trzymiesięczne staże w warszawskim biurze firmy. Najlepsze kandydatki będą ubiegać się stanowisko w zespole inżynierów wspierających technicznie największe firmy w Polsce i Europie oraz miejsce w zespole Microsoft Enterprise Services, który zajmuje się m.in. wdrożeniami rozwiązań Microsoft w polskich i światowych organizacjach.
Mimo szans stwarzanych przez sektor technologiczny reprezentacja kobiet jest zdecydowanie niewystarczająca. Ocenia się, że gdyby kobiety zajmowały stanowiska informatyczne tak często jak mężczyźni, roczny europejski PKB wzrósłby o około 9 mld euro*** – to pokazuje, jak znaczący jest potencjał kobiet w kontekście lokalnych gospodarek i konkurencyjności krajów.
Microsoft ułatwia młodym kobietom wejście na ścieżkę zawodowej kariery w sektorze IT również poprzez inicjatywy Microsoft takie jak DigiGirlz czy GirlzCamp. Pierwsza z nich jest częścią programu YouthSpark i ma na celu zachęcanie młodych kobiet do wyboru kierunków związanych z sektorami STEM (nauki ścisłe i technika), a także przygotowywanie przyszłych pracownic na wyzwania globalnej gospodarki.
Z kolei GirlzCamp to warsztaty dla dziewczyn zrzeszonych w studenckich grupach .NET z całej Polski. W połowie marca tego roku w siedzibie firmy Microsoft odbyła się druga edycja tego wydarzenia, poświęcona tworzeniu Uniwersalnych Aplikacji Windows – wzięło w niej udział blisko 100 dziewcząt. Uczestniczki przez sześć godzin rozwijały swoje umiejętności programistyczne. W zależności od poziomu zaawansowania studentki zapoznały się z narzędziami takimi jak AppStudio, Construct2 lub spróbowały swoich sił z platformą Microsoft Azure. Uczestniczki odbyły także bezpośrednie konsultacje CV z rekruterkami z Redmond, aby zwiększyć szansę na odbycie praktyk w głównej siedzibie.
W ramach różnorodnych inicjatyw, skierowanych nie tylko do dziewczyn, ale całej młodzieży, Microsoft wspiera rozwój umiejętności cyfrowych wśród osób młodych. Tylko w 2014 r. dzięki programowi DreamSpark, firma przekazała studentom oprogramowanie o łącznej wartości 61 milionów złotych. O skuteczności podejmowanych działań świadczy również rozwój ścieżek zawodowych studentów, którzy skorzystali z programów Microsoft – wskaźnik bezrobocia wśród tej grupy jest bliski zeru.
Konkurs „Dziewczyny w Nowych Technologiach” został objęty Patronatem Honorowym Anny Komorowskiej, Pierwszej Damy RP, a konferencja z okazji Światowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nowych Technologiach Patronem Honorowym Hanny Zdanowskiej, Prezydent m. Łodzi.